Inktober ile Çizim Dolu Bir Ay

Fatih Aras‘ın Inktober ile Çizim Dolu Bir Ay yazısı;

Dünyanın dört bir yanından binlerce katılımcısı olan ve gecesiyle gündüzüyle 1 ay boyunca devam eden koca bir resim şöleni hayal edin. Jake Parker isimli sanatçı böyle bir etkinliği 2009’da başlattı ve günümüzde de hala devam etmekte. Peki nedir bu inktober?

Inktober ile Çizim Dolu Bir Ay
Inktober ile Çizim Dolu Bir Ay
Inktober ile Çizim Dolu Bir Ay
Inktober ile Çizim Dolu Bir Ay

 Inktober: ‘’ink’’ (mürekkep) ve ‘’october’’ (ekim) kelimelerinin birleşiminden oluşan, ekim ayının 31 gününde de 31 farklı çizim ile sanatçıları sosyal medya platformlarında buluşturan dünyaca ünlü bir çizim etkinliğidir. Her sene resmi bir inktober listesi yayınlanır ve bu listede 31 gün için sırasıyla birbirinden farklı konular verilir. Katılımcılar her gün, o günün çizimini yapar ve sosyal medyada inktober hashtagi altında paylaşır. Etkinliğe katılımın bu denli büyük olmasının en önemli sebeplerinden biri, her türden çalışma yapan katılımcılar için kurallarının oldukça esnek olmasıdır. İster saatlerce uğraş ile, ister 5 dakikalık küçük eskizler ile katılın; sınırları tamamen çizere ve hayal gücüne bağlıdır. Ve katılım ile ilgili de herhangi bir zorunluluk bulunmamaktadır:

Haftada bir, hatta sadece birkaç çizime katılmak bile tamamen çizerin isteğine ve uygun olmasına bağlıdır.  2009’da başladığında mürekkep ile çalışmaları kapsamış olsa da bu kural da çok kısa bir sürede katılımcılar için sınırsız bir seçim havuzuna dönüştü. Kuru boya, karakalem, su bazlı boyalar, dijital ve daha aklınıza gelen her türden malzeme kullanarak çizerler bu etkinliğe katılmaya başladı. Inktober’ın bir fenomen haline gelmesi ve çok kalabalık kitlelere ulaşmasından sonra ise çizerler kendi kişisel listelerini ve ya belli bir kitleye hitap eden birbirinden bağımsız listelerini hazırlayıp yayımlamaya başladılar.

Inktober ile Çizim Dolu Bir Ay
Inktober ile Çizim Dolu Bir Ay
Inktober ile Çizim Dolu Bir Ay
Inktober ile Çizim Dolu Bir Ay

2020 senesi, yani bu sene ise daha küçük grupların farklı listeler ile katılımlarının en kalabalık olacağı sene olabilir. Çünkü etkinliğin yaratıcısı Jake Parker, bu sene  içerisinde ‘’Inktober All Year Long’’ isimli bir kitap çıkarmış ve inktober ismini ticari bir kazanç kaynağına çevirmeyi hedeflemiştir.

Burada problem yaratan kısım ise, etkinliğe katılan çizerlerin çalışmalarına çizerlerinden izin dahi almadan kitabında yer vermesidir. Bazı internet platformlarında ise, etkinliği başlatan kişi olduğu için tüm bu çizimleri kullanma hakkı olduğuna dair bir savunmada bulunduğu söylenmektedir. Katılımcıların belli bir kesimi de bu yaşananlardan dolayı Jake Parker’ın inktober listesini boykot ederek, etkinliğin herkese ait olduğunu savunmuş ve kendi listelerini hazırlamışlardır.

Tartışma sebebi ne olursa olsun, bu etkinlik ile çizim yapmaya binlerce insan teşvik edilmiştir ve her geçen gün yeni birileri katılmaktadır; sayısız çizer birlik olup iyisiyle kötüsüyle koca bir ayı çizimleriyle süslemeye devam etmektedir. Eğer çalışmaları incelemek isterseniz sosyal medya platformlarında #inktober ile arama yaparak sonu olmayan çizimler arasında dilediğinizce kaybolabilirsin.

Inktober ile Çizim Dolu Bir Ay
Inktober ile Çizim Dolu Bir Ay

Ve siz de çizim yapmaktan hoşlanıyorsanız; internetten denk gelip beğendiğin herhangi bir liste ile ya da kendi hazırladığın listenizle hemen şimdi çizmeye başlayabilirsiniz. Resmi sitesinde söyle yazmaktadır: ‘’İstediğiniz herhangi bir sosyal medya hesabına gönderin ve ya sadece buzdolabınızın üzerine koyun. Önemli olan, sanatınızı birileriyle paylaşmaktır.’’

Resmi inktober sitesine ulaşmak için: https://inktober.com/

 

 Resim Kaynakları:

  1. Resim: tr.pinterest.com/pin/2955555992225705
  2. Resim: tr.pinterest.com/pin/554787247850925287
  3. Resim: tr.pinterest.com/pin/38562140548736053
  4. Resim: tr.pinterest.com/pin/128352658118188786
  5. Resim: tr.pinterest.com/pin/761249143258487447

Fatih Aras

Fatih Aras

Yazmaktan daha çok çizer bir resim öğretmeni adayı.
https://wikikultur.com/

Leave a Reply

Your email address will not be published.