IQ’nuzun kaç olduğunu hiç merak ettiniz mi ? Testi yapın Zeka seviyenizi Ölçün! İşte 10 Soruluk IQ Testi

 

IQ’nuzun kaç olduğunu merak ettiniz mi ? Testi yap Zeka seviyeni Ölç!

Zeka seviyeleri tespitinde önemli kriterlerden olan IQ testi aşağıda sizleri bekliyor. Bakalım sizin zekanız hangi bilgileri veriyor.


Zeka bir tür yetenektir. Kişinin öğrenebilmesine, muhakeme edebilmesine, koşul ve durumlara uyum sağlayabilmesine ve çeşitli problemleri çözebilmesine imkan sağlayan bir tür yetenektir. Zeka bir başka deyişle açıklamak gerekirse zihnin algılama, öğrenme ve tabi ki Düşünme gibi birçok farklı işlevini yerine getiren bir güç olarak tanımlanabilmektedir.

En genel tanımıyla zekayı böyle nitelemek mümkündür. Ancak yıllardan beri zekanın ne olduğu ile ilgili araştırma ve tartışmalar farklı bilim alanlarınca yapılmaktadır. Ve bu konuda farklı düşünürler ve araştırmacılar tarafından yapılmış farklı yorum ve tanımlamalar bulunmaktadır.

Zeka konusunda merak edilen bir diğer konu da zekanın ölçülebilir olup olmadığıdır.

IQ testi ilk olarak Alfred Binet tarafından yapılmıştır. Fransız bir filozoftur ve bireysel farklılıkların değerlendirilmesine önemli katkılarda bulunmuştur. İlk çalışmalarında hipnoz ve hayvansal manyetizma üzerine odaklanmıştır. Bu dönemde kişilik değişiklikleri ve çifte bilinçlilik üzerine kitaplar yayınlamıştır; ama istediği başarıyı elde edememiştir. Daha sonra laboratuardan çıkarak çocukları gözlemlemeye başlamış ve zeka yaşı kavramı ile tanışmamızı sağlamıştır.

Alfred Binet, 1905 yılında çalışmalarının bir dönüm noktası olarak IQ testini oluşturmuştur. Daha sonra bir öğrencisi ile birlikte üç düzeyde geri zekalılığı ayırt edebilmek için genel bir IQ testi oluşturmuşlardır. Bu testin gelişmiş hallerini ise günümüzde farklı şekillerde görüyor ve uyguluyoruz. Binet’in oluşturduğu Stanford Binet IQ testi ise hala kullanılmaktadır.


Fazla Uzatmadan Buyrun Teste Geçelim...


İçerik: IQ’nuzun kaç olduğunu hiç merak ettiniz mi ? Testi yapın Zeka seviyenizi Ölçün! İşte 10 Soruluk IQ Testi

 

 

 

En yeni içeriklerden ilk siz haberdar olun!

[mc4wp_form id=”5969″]


MEHMET TOPRAK

MEHMET TOPRAK

Kuruculuğunu ve genel yayın yönetmenliğini üstlendiği wikikultur.com'da makaleler ve içerikler üretiyor.
http://www.wikikultur.com

Leave a Reply

Your email address will not be published.