İskandinav Mitolojisinde Ölüm Tanrıçası Hel

İskandinav Mitolojisinde Ölüm Tanrıçası Hel

Yunan mitolojisindeki Hades ile aynı güçlere sahip olan HeI ‘Sorun, Hile ve Aldatma tanrısı’ olan Loki ve dişi dev Angrboda’nın çocuklarından biridir.  Tanrıçası, ismi ve özellikleri gereği bir çok kelimenin kökenini oluşturacak kadar güçlü bir karaktedir; Helsinki, Holstein ve İngilizcede ki HeI (cehennem) kelimeleri sadece birkaç örnektir. Tanrıça HeI yeraltı dünyasının kraliçesi, kıyametin getiricisi olarak betimlenmiştir.

Loki’nin 3 çocuğundan biri olan HeI ve kardeşi Jörmüngadr, Odin tarafından çok büyük bir tehdit olarak görüldükleri için Asgard’a getirilmişlerdir. Ama HeI tüm tanrı ve tanrıçalar tarafından çok büyük bir tepki ile karşılaşmış ve ondan nefret edilmesine sebep olmuştur. Diğer yüce varlıkların HeI’den nefret etmesinin sebebi ise tüm canlılara korku yaymasıdır.

HeI bilindiği üzere tamamen kötülükten oluşmuyordu. Onun bu iki karakterinin temelleri doğum sırasında Odin tarafından anlaşılmıştı. Doğduğunda sol tarafı tamamen ölüm ve kemikten oluşurken, sağ tarafı ise güzel bir kadında olabilecek güzelliklere sahipti. Saçlarının bir tarafı siyahken diğer tarafı bembeyazdı.

Ölüm Tanrıçası Hel ve Helheim

Asgard’da geçen seneler sonunda HeI buradaki yaşamından hiç mutlu değildi. Çünkü çevresindeki herkese kederini yayıyor ve kendini gittikçe yalnızlığın içinde buluyordu. Odin’e gidip burdan ayrılarak kendi mütevazi hayatını yaşamak istediğini söyler. Odin ise Helheim denilen topraklara Kraliçe olmasını istediğini söyler.

Hel, burada hastalıktan, yaşlılıktan, savaş dışı nedenlerden dolayı ölenleri karşılama görevini üstlenecekti.

Tanrıça,HeIheim’a ulaştığı zaman beklediğinin üzerinde bir yer ile karşılaşmış ve en sonunda kendine ait bir yer bulduğuna inanmıştı. Duvardan iskeletlerin gökyüzüne kadar uzandığı ama aynı zamanda gökyüzünün görüldüğü bu yerin Hristiyanlıkta Cehennem ile tasvir edilen yerle çok alakası yoktu. Vikingler ve Norslar orayı cehennem zannederlerdi.

Ölüm Tanrıçası Hel ve Helheim

HeI, HeIheim’a gelen ölüleri Dünyada işledikleri günahlara göre yargılardı hatta iyi bir insan olarak ölenler ödül bile alırlardı. Ama işlediikleri günahlar doğrultusunda akla gelmeyecek cezalara ve işkencelere maruz kalır ve sonsuz bir acı içine çekilirlerdi.

Aslında Asgard’da bile yalnız kalmak istemeyen HeI bu isteğinin gerçekleşmesinin imkansız olduğunu anlayınca içinde ki öfke artmış ve Ragnarok’ta ölüler ordusunu savaşa getirecek tanrıça olarak betimlenmiştir


MEHMET TOPRAK

MEHMET TOPRAK

Kuruculuğunu ve genel yayın yönetmenliğini üstlendiği wikikultur.com'da makaleler ve içerikler üretiyor.
http://www.wikikultur.com

Leave a Reply

Your email address will not be published.