Elfler kimlerdir? Mitolojide ve Edebiyatta Elfler

İskandinav Mitolojisinde Elfler

Elf, Cermen mitolojisi′nde ve folklorunda yer alan doğaüstü varlık türüdür. İskandinav, Anglo Sakson ve Cermen kültür kollarına ayrılan kuzey kültürünün çok popüler bir halk inanışı figürüdür. Aslen İskandinavya ve İngiltere mitolojisinde yer aldığı varsayılan peri halkına verilen addır. Bu zeki yaratıklar kimi zaman iyi yürekli, şefkatli, hastalıkları iyileştiren, bitkilerin ve taşların gizli sırlarını öğreten varlıklarken; kimi zaman zararlı, hilekâr ve tehlikeli olabilirler. Şaşırtıcı güzelliktedirler.

Melodik bir ses tonuna sahiptirler. İnsanları ve hayvanları büyüleyip hastalandırabilirler. Bazı inanışlarda kötü niyetli Elflerden korunmak için pentagram kullanılır. Elf kadınları ve elf eşler uzun ve sarı saçları olduğu halde tasvir edilirler.

Oyun, dans ve şarkı üzerine kurulu neşeli bir hayatları vardır. Bazen sadece vahşi sesleri duyulur, görünmezdir. Elf olarak bilinen bu varlıklar 1200 yıldan fazla yaşarlar. Bu yaşamın sonucunda ya yaşamdaki kötülüklerden sıkıldıkları için ölümü tercih ederler ya da bilinmeyen bir diyara göç ederler.

Bu nedenle Elflerin ölümsüz oldukları söylenir. Elflerr narindirler ancak hızlı ve güçlüdürler.

Etimoloji

İngilizce Elf kelimesi eski İngilizcede aelf, elf, ylve,kardeş dillerden eski İskandinavya dilinde alfr, eski almancada alp (çoğul Alpi, elpi) ve orta çağ almancasında alp (kadınsı tekil elbe, çoğul elbe, Elber)

Fantastik kurgu

Günümüzde bu yaratıkları konu alan pek çok film vardır.Bunların içerisinde en ünlüleri Yüzüklerin Efendisi ve Hobbit serileridir.

Elfler genellikle insanlara benzerler fakat insanlardan daha uzun,güzel,bilge ve narindirler. Bu narinliğe rağmen hızlı ve güçlüdürler. Melodik bir ses tonuna sahiptirler. Genelde 1200 yıldan fazla yaşarlar.

Kederden solmadıkça veya kesilip, yaralanıp, kanları akmadıkça ölmezler. Bu nedenle Elflerin ölümsüz oldukları söylenir. İnsanlara oranla daha güzeldirler. Dağlarda veya denizlerde dolaşmaktan pek hoşlanmazlar. Bunun yerine gökyüzünü görerek yaşamak, bir şeyler yetiştirmek, ormanlarında huzurlu bir hayat sürmek elflerin istediği yaşam tarzıdır.

Diğer ırklarla ilişki kurmayı pek tercih etmezler. Diğer ırklardan pek arkadaşları olmaz ama diğer ırklardan olan dostlarını kolay kolay unutmazlar. Büyü konusunda hünerli, savaşçılık konusunda çeviklikleri dolayısıyla etkileyicidirler. Genellikle yay ve hançer tercih eden Elf savaşçıları çeviklikleri nedeniyle bu konuda çok iyidirler.

norsemythology.org


MEHMET TOPRAK

MEHMET TOPRAK

Kuruculuğunu ve genel yayın yönetmenliğini üstlendiği wikikultur.com'da makaleler ve içerikler üretiyor.
http://www.wikikultur.com

Leave a Reply

Your email address will not be published.