İskender Aydın’ın İki Yazısı

İskender Aydın’ın İki Yazısı

 

Cehennemi yaratan bizleriz.

Modern yasalar karşısında, evrenin yasaları vardır. Hayatımıza uygulandığı zaman bu yasalar; insanoğlu; tümden yok olmaya mahkum olur. Ancak, tutkulu bir aşk bu durumu ateşler ve yeni fırtınalar doğurur. Bu fırtınalar, şiddetli bir kasırgaya dönüşür.
Gücünü, bellekten alır, yani kelimeden. Şiirde olsun veya herhangi bir yapıtın, sancılı doğumunda olsun. Can çekişmeyi göze alarak, yaşam tutkusunu herhangi bir imgeyle güçlendirmek, yani beyin fırtınası! İçsel devinimle doğadan çalınanları geri kazanmak.

Maskesiz yaşamın enerjisi buna kâfi gelir. Aydınlık imgesinin içinde barındırmadığı, karanlık dünya budur. Bu dünya; maalesef can çekişerek yaşayanların tanrısı durumuna gelmiştir.
Aslında, özünü nasılını sorgulamamak, felsefesi olmayan bir dünyada çırpınarak yasamayı tercih etmek anlamına gelir.
Bu durumda, aşksız ve sevgisiz yaşamın o güçlü imgesini, yani aşkı ve sevgiyi tecrit ederek, çileli bir hayatı yaşamaya mahkûm etmektir.

İskender Aydın'ın İki Yazısı
İskender Aydın’ın İki Yazısı

Su ateşlendi

Özgürlük; seninle kurduğum dünyayı daha da güçlendirir. Zihinler güçlenir ve kurduğun her kelimeyle bir yolculuk başlar, doğada buna eşlik eder.
Özgürlükten mahrum kalmaz ellerimiz. Ve gözlerin Dilara, kendini görmek için yaratılan o gözleri, gökyüzündeki yıldızlarla değiştiremem.

O gözlerin ruhu, tenimdeki adresine sarılır ve yemyeşil bir hayat doğar.
Başka bir ağacın gölgesinin eseri olmaktan kurtarır seni. Ve kendi vicdanınla tanıştırır seni, güne öyle başlarsın. Bu başlangıç, tatlı bir eserin doğumu olur ve kelimelere senin tenindeki o harikulade güzelliğin yansır.
O güzelliğin içinde, birbirini tamamlayan iki şaheserle tanışır hayat. Ve yaşam budur dersin ötekisi sadece bir hiçliktir.
Anlam; gerçek aşkla tutuşan bir alevdir. O alevin içinde su dahi yaşam bulur. Suyu ateşe vermeyelim.

 

Yazarımızın diğer içeriklerine ulaşmak için tıklayınız.

Bizi Twitter’da takip etmek için tıklayınız.


Leave a Reply

Your email address will not be published.