Kesinlikle İzlemeniz Gereken 10 Netflix Dizisi

Kesinlikle İzlemeniz Gereken 10 Netflix Dizisi

2012 yılında Lilyhammer, yayın hizmetindeki ilk Netflix orijinal dizisi olarak sektöre giriş yaptı. Bu küçük ve neredeyse unutulmuş dizi Netflix’in orijinal yapımlarının sadece başlangıcıydı. O zamandan beri, hizmete öncülük eden bir ton orijinal Netflix serisi var ve bunların sayısı hızla artıyor.

Yalnızca ABD’de 58 milyondan fazla kullanıcı tarafından kullanılmaya başladı ve bu sayı dünyanın her tarafında hızla artıyor.

Yeni bir Netflix abonesiyseniz veya yeni bir şey izlemek isteyen bir kişiyseniz, hizmete özel olan en iyi 10 güncel Netflix serisini seçtik. Gördüğünüz gibi, bu liste son derece çeşitlidir ve gençler için yapılan gösterilerden yetişkin komedilere ve dramalara kadar neredeyse her şeyi kapsar.

10. Stranger Things

Stranger Things, artan hayran kitlesiyle en popüler yapımlardan biri haline geldi. Matt ve Ross Duffer Kardeşler tarafından yaratılan şov, 1980’lerin ortalarında büyümüş ve ET, Poltergeist ve diğerleri gibi filmler izleyenlere harika nostaljik bir eğlence sunmayı başarmıştır. 

80’li yılları kendine fon yapan Stranger Things, dönemin korku filmlerine selam çakmayı atlamayan bir fantastik gerilim dizisi. Winona Ryder, David Harbour, Cara Buono’yu başrollerinde buluşturan dizi; kaybolan genç bir çocuğu ve onu bulmaya çalışan annesini anlatıyor. Uzun zamandır beklenen Stranger Things’in üçüncü sezonunun da gelmesiyle birlikte 3 sezonu keyifle izleyebilirsiniz…

9. Bojack Horseman

Konuşan bir atla ilgili animasyonlu bir şovun komik olacağını düşünürseniz, Bojack Horseman tam size göre . Bununla birlikte, bu yetişkin Netflix serisi için asıl şaşırtıcı olan (hayır, bu şov çocuklar için değil), sizi güldürürken aynı zamanda ciddi sorunların üstesinden nasıl gelebileceği hakkında da size ders veriyor olmasıdır.  Vokal performansıyla bir zamanlar hit TV şovlarının yıldızı olan konuşan at Arnett’in Bojack oynuyor ve şimdi büyük bir geri dönüş yapmak istiyor. 

Şu anda Netflix’te beş sezonu izleyebiliyorsunuz ve altıncı sezon da yolda…

8. Peaky Blinders

1.Dünya Savaşı’ndan hemen sonra İngiltere’de organize suça odaklanan bir TV şovunun en iyi Netflix TV şovlarından biri olacağını kim bilebilirdi? Peaky Blinders, büyük ölçüde kurgusal olmakla birlikte, kısmen savaş sonrası dönemde, İngiltere’deki Birmingham şehrini büyük ölçüde kontrol eden gerçek çetelere dayanıyor. 

Peaky Blinders, dizisinde; Christopher Nolan’ın filmlerinden aşina olduğumuz, Cillian Murphy, Venom filmi gibi yüksek hasılat eden Holywood filmlerinde oynayan Tom Hardy ve The Pianist filminde çoğumuzu gözyaşlarına boğan performansıyla tanıdığı  Adrien Brody de dahil olmak üzere şovda tanınmış çok fazla aktör var.

Toplam 4 sezondan oluşan Peaky Blinders’ın her sezonu 6 bölümden oluşuyor…

Bu kısa tarihi diziyi biz çok beğendik size de tavsiye ederiz…..

7.Altered Carbon

Bilim kurgu yapımları çok seviyor ama izleyecek bir şey bulamıyor musunuz?

Altered Carbon tam da size göre. Richard K Morgan’ın romanına dayanan bu orijinal Netflix serisi, insanların bilinçlerini bir amaç için, yetiştirilen yeni bedenlere aktarabilecekleri bir gelecekte geçiyor. 

 Richard K. Morgan’ın 2002 tarihli bilimkurgu kitabı takeshi kovacs üçlemesinin ilk kitabi olup, broken angels (2003) ve woken furies (2005) ile devam etmiştir. Bize göre Avatar’ın film hali olan Altared Carbon kesinlikle izlenmeye değer…

6. Black Mirror

Aslen İngiltere merkezli Kanal 4 için yapılmış olan yapımı Netflix ilk iki sezonu satın aldı ve o zamandan beri bu çığır açan bilim-kurgu antolojisi serisinin daha fazla bölümünü yayınladı. Birçok kişi Black Mirror’ı Alacakaranlık Kuşağı ile karşılaştırdı, ancak bu gösteri yakın gelecekte bizi etkileyebilecek teknolojik gelişmelerle ilgilendiğinden daha da topikal görünüyor. 

“Nosedive” bölümündeki sosyal medya statüsünün gerçek hayatlarımızı etkilemesinin tehlikelerini ve insanların güvenliği için sürekli izlenmenin de nasıl kötü sonuçlara yol açabileceğini distopik senaryolarla bize aktarıyor.

Ek olarak Netflixte ki ilk interaktif yapım olan Bandersnatch özel bölümüyle de kendi seçiminizle hikayeyi istediğiniz noktaya götürebiliriniz…

5.La casa de papel

Bir İspanyol TV kanalı olan Antena 3‘te yayınlanmaya başlanan La Casa De Papel, 2 Mayıs 2017’de başlayıp ilk 9 bölümünü ilkbaharda, son 6 bölümünü sonbaharda yayınlayarak 23 Kasım 2017’de sona erdi. Bölüm süreleri 70-80 dk civarı olan ve toplam 15 bölümden oluşan bu dizinin tüm haklarını Netflix aldı.  3. Sezonu da geçtiğimiz günlerde yayınlanan dizinin tamamını Netflixte bulabilirsiniz.

Aşağıda dizinin konusunu spoilersız anlatmaya çalıştık.

Profesör lakaplı gizemli bir adam yüzyılın soygununu yapma hayaliyle işe koyulur. İnce eleyip sık dokuyan Profesör ülkenin dört bir yanından kendi alanlarında isim yapmış adamlardan oluşan bir ekip toparlar. Kusursuz bir plan hazırlığı için kafasında beş ay belirlemiştir. Bu beş ayı eve kapanarak, her ihtimali düşünerek ek planlar yaparak geçirirler. Süre dolduğunda ellerinde kusursuz diyebilecekleri bir plan olsa da unuttukları bir şey vardır. Bir soygunun başarıyla sonuçlanması için en az plan kadar ekip de kusursuz olmalıdır. Profesör hayalini gerçekleştirebilecek midir?

4. Mindhunter

FBI’ın özel bir biriminde görevli ajan Holden Ford ve ortağı Bill Tench kötü şöhretli seri katilleri ve tecavüzcüleri araştırmaya başlar. Acımasız olayları soruşturdukça yeni profil çıkarma teknikleri geliştirirler.

Seri katillerin davranış biçimlerini sorgulayan iki FBI ajanının yer aldığı, David fincher’ın ellerinden çıkmış çok başarılı bir dizi. Öncelikle bu dizide kanlı cinayet sahneleri yok. Dizi 1970 lerde geçtiği için sadece siyah beyaz olay yeri fotoğrafları gösteriliyor. Lakin bizce David Fincher netflix’e çok yakıştı. house of cards’la politik gerilim dersi veren Fincher abimizin eseri, mindhunter “dizi” anlamında ustalık eseri kesinlikle…

3.House of Cards

Yönetmenliğini ve yapımcılığını Fight club, Seven Zodiac gibi mindfuck film kategorisi denildiğinde ilk akla gelen, altın küre en iyi yönetmen ödüllü David Fincher yapmaktadır.
Öncelike ayıracak boş vaktiniz var mı izleyin yok mu boş vakit ayarlayın yine izleyin gerek kurgusu gerekse çekim kalitesi ile birçok popüler diziden iyi olduğunu düşündüğümüz house of cards yapımı netflix imzası taşır.

Oyunculara gelecek olursak iki kere oscar ödülü kazanmış American Beauty, Usual Suspects ve Seven gibi yüksek İmdb puanına sahip filmlerden tanıdığımız usta oyuncu Kevin Spacey başrol koltuğunda ve hemen kendisiyle başrolü paylaşan The Girl Who With Dragon Tattoo filminden tanıdığımız Robin Wright yer alıyor. İzlemenizi şiddetle tavsiye ederiz…

 

2.Marco Polo

Ünlü Venedikli gezgin Marco Polo’nun gençlik yıllarını ekranlara getiren dizi, Kubilay Han’ın hüküm sürdüğü 13. yüzyıl Çin’inde geçmektedir… Bilmediği bir coğrafyada siyasi hesaplaşmaların ortasında kalan kahramanımız, Kubilay Han’ın imparatorluğunu korumaya çalışıyor.

Dizinin mihenk taşı olan Kubilay Han rolünü Benedict wong oynuyor. Kendisini Dr. Strange’in yardımcısı olan wong karakterinden tanıyoruz. Benedict wong, dizide kubilay han karakterinin namına yaraşır bir performansla, barbarsa barbar, komutansa komutan, erkekse erkek, sinirliyse sinirli, mutluysa mutlu.. Konuşmasına gerek yok. Yüz mimiklerine ve hırıltılarına bile ayrıca dikkat edilmiş gibi.

Marco Polo karakterini ise Lorenzio Richelmy oynuyor. Benedict Wong gibi bir oyuncunun yanında sönük kalmış olsa da rolünün hakkını çok iyi vermiştir.

Yazıyı bitirmeden en sevdiğim dizi intro’sunu paylaşmadan edemeyeceğim…

Marco Polo dizisini izleyin, izlettirin.

 

1.Dark | Beyin Yakacak Bir Zaman yolculuğu

“Geçmiş, şu an ve gelecek arasındaki fark, inatçı bir illüzyondan ibarettir…”

– Albert Einstein

Daha ilk girişte bu sözle karşımıza çıkıyor Dark yapımı. Dizide geçen zaman paradoksunu dizinin başlangıcında geçen bu ilk cümle ile anlıyoruz aslında;

Beyin yakacak bir zaman yolculuğuna hazır mısınız?

Almanya’daki küçük bir kasaba olan winden’da kaybolan iki çocuğun hikayesini izliyoruz. Bu kayıp vak’alarının ardından 4 ailenin birbirleriyle olan tuhaf ilişkileri ortaya çıkıyor, insanların aslında göründüğünden daha farklı hayatlar yaşadığının farkına varılıyor ve daha önemlisi bugün yaşananların kökleri 1986 yılına dek uzanıyor.

Almanya’nın küçük bir kasabası olan Winden’de, intihar eden bir adamla dizideki olaylara giriş yapıyoruz. Bu kişiden geriye, gelecek bir tarihte açılması istenen bir mektup kalıyor. Dizideki gizem burada başlıyor ve bir daha hiç bitmiyor. Olaylar bir çocuğun kaybolması ile devam ediyor. Karakter çokluğu olsun, dizideki kasvetli gerilim ve gizem olsun çoğu yerde aklınızı karıştırıyor.” Bir dakika ya bu kimdi?” dediğiniz çok yer oluyor. Bu karmaşanın içerisine bir de zaman paradoksu girince beyniniz yanıyor. Dizi karmaşası bakımından Lost’a, bilim-kurgu yönünden Stranger Things’e benzetiliyor ama ilerleyen bölümlerde ayrımı çok net görebileceksiniz. Dark’ta bilimle bağdaştırılan bir kurgu var. Sözün kısası her saniyesi gerilim dolu olan her sahnesi kasvetli Dark yapımı listemizin 1. Sırasında yer almayı hak ediyor. Şu an 2 sezonuyla Netflix’te yayınlanan bu yapımı gerçekten çok beğendik.

Sizin de izlemenizi ısrarla tavsiye ederiz.

Bir yazımızın daha sonuna geldik, beğenip paylaşmayı ve varsa görüşlerinizi yorumlar bölümünden bizlerle paylaşmayı unutmayın.!

Sağlıcakla… / Kesinlikle İzlemeniz Gereken 10 Netflix Dizisi / Kesinlikle İzlemeniz Gereken 10 Netflix Dizisi /Kesinlikle İzlemeniz Gereken 10 Netflix Dizisi  /Kesinlikle İzlemeniz Gereken 10 Netflix Dizisi

 

Bu İçerik 02.06.2020 23:40’ta güncellenmiştir.


MEHMET TOPRAK

MEHMET TOPRAK

Kuruculuğunu ve genel yayın yönetmenliğini üstlendiği wikikultur.com'da makaleler ve içerikler üretiyor.
http://www.wikikultur.com


Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published.