Johann Sebastian Bach Kimdir? Hayatı ve Eserleri

Johann Sebastian Bach Kimdir?

Başlamadan şunları söylemek istiyorum ki Bach, en sevdiğim müzisyenlerden biridir. Her dinleyişimde beni farklı diyarlara götüren ‘Violin Concerto in A minor 1041‘ in bestecisidir. Sayfalarca anlatmak istesem yine de başaramam biliyorum fakat biz yine de bu ünlü Alman barok müzik bestecisinin hayatına bir göz atalım.


Daha dünyaya geldiği ilk an yani 21 Mart 1685 tarihinde yüzyıllar boyu dünyaya müzisyen getiren bir ailede gözlerini açtı. Neredeyse tüm üyeleri müzisyen olan bu aileye müzik konusunda en parlak zamanını yaşattı. Gelin biz bu yazımızda Johann Sebastian Bach’tan kısaca Bach diye bahsedelim.


Almanya’da doğan Bach 9 yaşına bastığında annesini, bir yıla yakın bir süre sonra ise babasını kaybetti. Daha çocuk yaştayken hayatın zorluklarını çekmeye başladı. Abisinin yanında org çalmayı öğrenip kendini geliştirdi. Henüz 15 yaşındayken Mattehaus Kilisesi’ne soprano olarak giriş yaptı. Aynı dönemde besteci Georg Böhm Lüneburg’da Johannes Kilisesi’nde orgculuk yapıyordu. Bach, Lüneburg’u kendine usta bildi ve ondan da kapabildiğini kapmaya çalıştı. Eğer Bach’ın ilk eserlerine bakarsak Böhm’ün etkilerini kolayca fark edebiliriz.


Bach, daha sonra Armstad’ta org çalmaya başladı lakin yeteneğinin farkındaydı. Bu yeteneği kullanabileceği daha ciddi ve daha çok getirisi olan bir iş istiyordu. Çok geçmeden aradığını Mühlhausen’de buldu. Aslında burada birçok eser bestelemesine rağmen, günümüze ulaşanların sayısı yok denecek kadar azdır. Çileli yaşamı boyunca 1000’in üzerinde beste yaptı. Günümüze ulaşanlar ise, eşi Carl Philip Emanuel’in arşivine aldıklarıyla sınırlıdır. Evet az önce çileli bir yaşam dedim. Hayatının büyük bir kısmında hastalıklarla savaştı.

[the_ad id=”1961″]

Bir süre sonra Leipzig’e döndüğünde git gide artan hastalıkları hem kendisini hem de etrafındakileri korkutmaya başlamıştı. Çok çalışıyordu. Özellikle nota kopyalarken gözlerini o kadar çok yormuştu ki bir yerden sonra göremez hale geldi. 1749 yılında gözlerinden ameliyat oldu ama işler daha da kötüye gitti ve gözlerini tamamen yitirdi. Fakat Bach hırslıydı. Çalışmaya devam etti. Bu süreç zarfında en önemli çalışması diyebileceğim eseri ‘Son Koral‘ idir.
Ölümünden on gün kadar önce gözlerinin yeniden görmeye başladığını bilsek de ne kadar bitkin bir durumda olduğunu hepimiz tahmin edebiliyoruz.

 

28 Temmuz 1750’de 20.45’te yüksek ateş ve hemen arkasından inme inmesi üzerine hayata gözlerini yumdu. Çalışmaya verdiği değeri hepimiz gördük. Ve der ki ‘Çalışkan olmakla yükümlüyüm ben. Eşit derecede çalışkan olan herkes, eşit derecede başarı kazanır’. Boş zamanlarınızda mutlaka dinlemeniz gereken bir sanatçı. Özellikle keman konçertolarını tavsiye ederim.
VAR OLUN…


Hanzala Dakes

Hanzala Dakes

Felsefe, müzik ve matematik üçlüsünü kendine yol kabul eden bir genç.

Leave a Reply

Your email address will not be published.