Jotunheim | İskandinav Mitolojisinde Devlerin Evi

Jotunheim | İskandinav Mitolojisinde Devlerin Evi

Jotunheim (Eski İskandinav: “Jötunheimr veya Útgarðr”) devlerin evidir (Jotuns olarak da bilinir). Onlar, Aesir’in yeminli düşmanlarıdır. Jotunheim çoğunlukla kayalardan, vahşi doğadan ve yoğun ormanlardan oluşur ve okyanusun en dış kıyısındaki karlı bölgelerde bulunur. Bu nedenle, devler çoğunlukla nehirlerdeki balıkları ve ormandaki hayvanları yiyerek yaşar, çünkü Jotunheim’da verimli topraklar yoktur.

Devler ve Aesir Tanrıları sürekli kavga ve savaş halindedirler, ancak imkansız gibi görünse de zaman zaman aşk ilişkileri de vuku buluyor. OdinThor ve diğer birkaç Aesir Tanrısının, dev sevgilileri vardı. Ayrıca hile ve kurnazlık denince ilk akla gelen tanrı Loki de Jotunnheim’den gelmiştir, daha sonra  o Aesir tanrıları  tarafından kabul edilmiş ve Asgard’da yaşamaya başlamıştır. 

Jotunheim | İskandinav Mitolojisinde Devlerin Evi
Jotunheim | İskandinav Mitolojisinde Devlerin Evi

Asla donmayan Iving nehri Jotunhheim ve Asgard’ı birbirinden ayırır. Mimir’in bilgelik kuyusu Jotunhheim’da, Midgard’ın altında yaşam ağacın Yggdrasil’in köklerinin altında bulunur. Tanrılar tanrısı Odin yggdrasil’de arayış içerisindeyken Mimir kuyusu’nu bulur. Mimir kuyusundan su içmesi durumunda odin bilgelerin bilgesi olacaktır. Takdir edersiniz ki bu bilgeliğe sahip olmanın da bir bedeli olacaktır. Bu bedel Odin’in gözlerinden biridir. Edinilecek olan bilgeliğin yanında gözlerinden birini kaybetmenin analizini yapan Odin gözünü kaybetmeyi kabul etmiş ve Mimir kuyusu’nun suyundan ölümüne içmiştir.

 Utgard’ın Ana kalesi o kadar büyüktür ki üstünü görmek imkansızdır. Ve orada korkulan Jotun kralı Utgard-Loki yaşar. Kar bloklarından ve parlak buz sarkıtlarından oyulmuş olan Utgard uçsuz bucaksız arazilere sahiptir…

Sağlıcakla…


MEHMET TOPRAK

MEHMET TOPRAK

Kuruculuğunu ve genel yayın yönetmenliğini üstlendiği wikikultur.com'da makaleler ve içerikler üretiyor.
http://www.wikikultur.com


Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published.