Karma Hikâyeler Bölüm 1 | Podcast Serisi

Karma Hikâyeler Bölüm 1 | Podcast Serisi #1

Merhaba saygıdeğer okuyucularım bugün ilk podcast yayınımı hazırladım. Şuradan dinleyebilirsiniz.

Geçen hafta instagram takipçilerimden aldığım 26 farklı kelime ile yarım saat içerisinde bir hikâye oluşturdum. Hikâyedeki olay örgüsü tamamen doğaçlama olup, kelimelerin veriliş sırasıyla oluşturularak işleri zorlaştırmak istedim. Ben yazarken eğlendim, okurken de eğleniyorum. Umarım sizlerden de aynı etkiyi alabilirim.

Kelimeler

Efsun, Röpteşambır, tirbuşon, hasbelkader, müşkülpesent, sofistike, röprodüksiyon, lale devri televizyonu, spekülasyon, hissizlik, menem, bağımsızlık, serzeniş, tahammülsüzlük, tebessüm, doğa, İKA(insansız kara aracı), dansöz, metafor, sevmek, kedi, çelişki, ama, Tacikistan, farkındalık, altüst. (26 kelime)

Karma Hikâyeler Bölüm 1 | Podcast Serisi
Karma Hikâyeler Bölüm 1 | Podcast Serisi

Efsun röpteşambırını üzerine giymiş, şampanyasını açmak için masanın üzerindeki tirbuşonuna uzanmıştı. O akşam ki eylemden sonra hasbelkader evine varabilmişti. Müşkülpesent davranışları ve sofistike yaşamıyla arkadaşlarının arasında yer ediniyordu. Şampanyasından bir yudum aldıktan sonra duvarda asılı duran röprodüksiyon tablosunu izlemeye başladı. Bu tablo ona lale devri televizyonlarını çağrıştırıyordu. Şampanyasından bir yudum daha aldıktan sonra penceresinden dışarıyı seyretti. Dışarıya dalıp gitmesinin nedeni spekülasyona uğramış duygularıydı. Bu duygular ona hissizliği çağrıştırıyordu. Fakat hissizlikte kılamadığı karar kendi dünyasına baktığında hep şu soruyu sormasına neden oluyordu:

“Bu yaşadıklarım ne menem bir duygudur?”

Ekonomik bağımsızlığını ilan etmeden önce ailesine hep bir serzenişte bulunur ve tahammülsüz davranırdı. Pencereyi kapatıp içeri geçerken bunu düşündü. Yüzünde tatlı küçük bir tebessüm oluştu. Şampanyasından kadehine doldurduğu son yudumu da aldıktan sonra bardağı yıkamak için mutfağa gittiğinde bu sefer o pencerenin manzarasından doğayı seyre daldı. Zaman oldukça hızlı geçmiş, insansız kara araçları sokaklarda dolaşmaya başlamıştı. Yan komşusunun ara sıra gelen müzik sesleri yeniden duyulmaya başladığında dalgınlığını fark edip bardağı tezgâha koyarak hızla salona geçti. Çünkü dansözlük yapan yan komşusu işe gitmeden önce çalışmalarını evinde gerçekleştirirdi. Bu ses yalnızca mutfağına geldiği için Efsun için hiçbir sorun oluşturmuyordu. Aksine bu konuyla ilgili metaforlar türetiyordu.

Düşünmeyi ve yeni metaforlar oluşturmayı seven Efsun, kedi sahiplenme konusunda çelişkiye düşüyordu. Ama bir gün Tacikistan’a yerleşirse hayatında bir farklılık olacak ve ilk kedisini evine alabilecekti. Onun Tacikistan’a taşınması ya bir farkındalık örneği olacak ya da hayatını altüst edecekti.

Karma Hikâyeler Bölüm 1 | Podcast Serisi
Resim 愚木混株 Cdd20 tarafından Pixabay‘a yüklendi

 

İlker Has’ın son yazılarına ulaşmak için tıklayınız.

Deneme kategorisindeki yazılarımızı okumak için tıklayınız.

Bizi Linkedin üzerinden takip etmek için tıklayınız.


Leave a Reply

Your email address will not be published.