Kitap Tavsiyesi: Yüzyıllık Yalnızlık

Yüzyıllık Yalnızlık

1965 yılında bir gün, ailesi ile tatil yapmak için Acapulco’ya giderken Kolombiyalı gazeteci Gabriel García Márquez aniden arabasını çevirdi, karısına gelecek aylarda ailesinin finansıyla ilgilenmesini söyledi ve eve döndü. Yeni kitabının başlangıcı bir anda kafasında belirmişti: Yıllar sonra, atış mangası ile  karşılaştığı sırada, Albay Aureliano Buendía, babasının onu buzları keşfetmeye götürdüğü öğleden sonrayı hatırlayacaktı.” Sonraki on sekiz ay boyunca, o sözler tomurcuklanıp çiçek açarak Yüzyıllık Yalnızlık romanına dönüşecekti. Latin Amerika edebiyatını küresel hayal gücünün ön saflarına taşıyan hikâye García Márquez’e 1982 yılında edebiyat dalında Nobel Ödülü kazandırdı.

Yüzyıllık Yalnızlık’ı bu kadar dikkat çekici kılan nedir?

Roman, yedi kuşak boyunca Buendía ailesinin talihini ve talihsizliğini anlatıyor. Cafcaflı, detaylı cümleleri, geniş karakter kadrosu ve girift hikâyesi ile Yüzyıllık Yalnızlık okunması kolay bir kitap değil. Ancak, yoğun bir romantizm, iç savaş, politik entrika, dünya çapında maceraperestler ve tahmin edebileceğinizden çok daha fazla Aureliano adlı karakter içeren epeyce ödüllendirici bir kitap. Ancak bu sadece tarihsel bir dram değil. Yüzyıllık Yalnızlık, büyülü gerçekçilik  olarak bilinen edebi türün en ünlü örneklerinden biri.

Burada, doğaüstü olaylar ya da kabiliyetler gerçekçi ve olgusal bir tonda anlatılırken insan yaşamı ve tarihinin gerçek olayları fantastik bir absürtlükle  ortaya çıkmaktadır. Kurgusal bir köy olan Macondo’daki  gerçeküstü olaylar, gerçek Kolombiya’da meydana gelen  olaylarla iç içe geçiyor. Yerleşim efsanevi bir izolasyon hâlinde başlar, yol boyunca çok sayıda felaketle karşı karşıya kalarak yavaş yavaş dış dünyaya maruz kalır.

Yıllar geçtikçe karakterler yaşlanır ve ölür ancak hayalet olarak geri dönmek veya diğer nesilde reenkarne olmak için. Amerikan meyve şirketi
kasabaya gelince her zaman sarı kelebekler tarafından  takip edilen bir tamirci de gelir. Genç bir kadın havalanır. Roman sonraki nesiller boyunca ilerlemesine rağmen zaman neredeyse döngüsel bir şekilde hareket eder. Birçok karakterin, hatalarını  tekrarladıkları ataları için benzer isimleri ve özellikleri vardır. Garip kehanetler ve gizemli çingenelerden gelen ziyaretler, iç savaşların çatışmalarına ve tekrarlarına yol açar.

Bir Amerikan meyve şirketi, köyün yakınında büyük bir çiftlik açar ve sonunda binlerce grevci işçiyi katleder, yazar burada 1928’de yaşanan
“Muz Katliamı”na ayna tutar. Romanın büyülü gerçekçiliği ile birleşince bu, aşağı doğru bir sarmal olarak bir tarih duygusu yaratır; karakterler kaçmak için güçsüzdür. Büyünün altında, Kolombiya ve Latin Amerika tarihinin, sömürgecilik döneminden kalma tarihi hakkında bir hikâye var. Bu, yazarın ilk elden yaşadığı bir tarihtir.

Gabriel García Márquez, Muhafazakâr ve Liberal siyasi partiler arasındaki sivil çatışmalardan ayrı olarak parçalanmış bir Kolombiya’da büyüdü. Ayrıca otokratik bir Meksika’da yaşadı ve bir gazeteci olarak 1958  Venezüela darbesinin haberini yaptı. Ama belki de en büyük etki büyükanne ve büyükbabasıydı. Nicolás Ricardo Márquez, madalyalı bir Bin Gün Savaşı gazisi ve Kolombiya’daki muhafazakâr hükûmete  karşı ayaklanmaya dair anıları Gabriel García Márquez’i sosyalist görüşe yönlendirmiş. Bu arada, Doña Tranquilina Iguarán Cotes’un her zamanki batıl inanışı Yüzyıllık Yalnızlık tarzının temeli oldu.

Yazarın çocukluğunu geçirdiği Aracataca’daki küçük evleri Macondo’nun ana ilham kaynağını oluşturdu. Yüzyıllık Yalnızlık ile
Gabriel García Márquez Latin Amerika’nın eşsiz tarihini yakalamak için eşsiz bir yol buldu. Kolonileşme sonrası bir toplumda yaşamanın tuhaf gerçekliğini geçmişteki trajedileri yaşayarak tasvir edebildi. Bütün bu kaderciliğe rağmen, roman hâlâ umut veriyor.

Nobel konuşmasında, García Marquez, Latin Amerika’nın uzun süredir devam eden sivil çekişme ve yaygın huzursuzluğunu hikâyesine yansıtmıştır.

Fakat konuşmasının sonunda daha iyi bir dünyanın inşa edilebileceğini şu alıntıyla açıkladı,

”Kimse başkasının nasıl öleceğine karar vermeyecek, aşk gerçeği kanıtlayacak ve mutluluk mümkün olacakve ırklar sadece tek bir şeye, yüzyıllık yalnızlığa mahkum edilecek ve yüzyıllık yalnızlık, sonsuza dek, yeryüzünde ikinci bir şansa sahip olacak.”

                                                                                                      – Gabriel García Marquez

 

 

Gabriel García Márquez Hakında

yüzyıllık yalnızlık
yüzyıllık yalnızlık – wikikultur.com
Gabriel José de la Conciliación García Márquez, Kolombiyalı, tüm Latin Amerika’da Gabo olarak bilinen yazar, romancı, hikâyeci ve oyun yazarı. 20. yüzyılın en önemli yazarlarından birisi olarak nitelendirilir. 1972’de Neustadt Uluslararası Edebiyat Ödülü’nü ve 1982’de Nobel Edebiyat Ödülü’nü kazanmıştır. Devamı için tıklayın.

 

Tavsiye İçerik

https://wikikultur.com/2020/08/30/kisa-hikaye-sicak-merhamet/

 

Ted-Ed Video

 


Meryem Lothbrok

Meryem Lothbrok

Arkeoloji, Edebiyat, Mitoloji ve birtakım endişeler...
https://wikikultur.com/

Leave a Reply

Your email address will not be published.