KOCA MİMAR SİNAN (JOSEPH)

Mimar Sinan Kimdir?

 

Hayatı bir çok kitaba konu olan mimarı gelin yakından tanıyalım. Asıl adı Joseph olan ermeni küçük bir çocuk, büyüdüğünde yeryüzüne kıyamete kadar ayakta duracak eserler bırakacaktı.

KOCA MİMAR SİNAN (JOSEPH)
KOCA MİMAR SİNAN (JOSEPH)

Mimar Sinan (gerçek adı Joseph) 15 Nisan 1489 yılında Kayseri’nin Ağırnas (Agrianos) köyünde dünyaya gelmiştir. Sinan, Ermeni ve Rum kökenli bir aileden gelmektedir. Dönemin devşirme sistemiyle birlikte bir Türk ailenin yanına verilmiştir. Hatta Sinan babası olarak kabul ettiği kişiden “Abdülmennan” olarak bahsetmiştir. Sinan’ın Yeniçeri Ocağı’na katılabilmesi için bir askeri eğitim alması gerekmiştir. Bu nedenle 1512 yılında İstabul’a gelmiş Acemi Oğlanlar Ocağı’nda askeri eğitim almıştır.

Enderun Mektebi’nden sonra Sinan (Joseph) Pargalı İbrahim Paşa’nın okulunda başta marangozluk ve matematik eğitimleri almış olsa da daha sonra entelektüel mimari eğitimler almıştır. Onun Joseph ismi de bu okulda Sinan olarak değiştirilmiştir.

Sinan’ın baş teknisyen olduktan sonraki görevleri ise şunlar olmuştur; 1529’da Viyana, 1529-1532 arasında Alman, 1532-1535 arasında da Irak, Bağdat ve Tebriz seferleridir. Sinan son seferi sırasında Van Gölü’nün üstünden geçecek üç geminin yapımını başarıyla tamamlaması üzerine kendisi Haseki unvanına getirilmiştir.

 

KOCA MİMAR SİNAN (JOSEPH)
KOCA MİMAR SİNAN (JOSEPH)

Sinan, bu unvanıyla birlikte 1537 Korfu, Pulya, 1538 Moldavya ve Karaboğdan seferlerine katılmıştır. Karaboğdan seferi sırasında ise kendisini baş mimar yapacak olan projeyi gerçekleştirmiştir. Bu proje; Prut Nehri’nin üzerine bir köprü yapma projesidir. Bölgenin bataklık olmasından dolayı bu zorlu görev Sinan’a verilmiştir. Mimar Sinan ise bu hikayeyi şu şekilde ifade etmiştir; “Hemen adı geçen suyun üstüne güzel bir köprünün yapımına başladım. 10 günde yüksek bir köprü yaptım. İslam ordusu ile bütün canlıların şahı , sevinçle geçtiler.” Sinan, bu projesinden sonra alanındaki en yüksek rütbe olan “Baş Mimar”lığa yükselmiştir.

 

Söylentilere göre Joseph namı değer Mimar Sinan ömrü boyunca yaptığı kübbeli eserlerde hep dönemin en iyi mimari eseri olan Ayasofya Kilisesini geçmeye çalışmıştır, ve Selimiye camisi ile geçtiği iddia edilir.

Diğer yazılarımıza ulaşmak için tıklayınız.

Bizi Twitter’dan takip etmek için tıklayınız.

Görsel Kaynakları

https://pixabay.com/tr/photos/edirne-photoshop-manipulation-4281766/

https://pixabay.com/tr/photos/istanbul-camii-sokollu-mehmet-pa%C5%9Fa-4661706/

https://pixabay.com/tr/photos/%C5%9Fehzade-istanbul-cami-islam-mimari-4657203/


Merve alessia

Merve alessia

Sanat Tarihi okuyor.. Vaktinin çoğunu kahveyle ve kitap okumakla geçiriyor. Rönesans sanatçılarına özel bir ilgisi var.  Kedisever.

Leave a Reply

Your email address will not be published.