Koronavirüs’e Hepatit ve AIDS İlaçları Darbesi

Koronavirüs’e Hepatit ve AIDS İlaçları Darbesi

 

Koronavirüs’e ne kadar hazır olduğumuz ortada. Ama merak etmeyin iyi haberler de var. Koronavirüs’e hepatit ve aids ilaçlarıyla tedavi çalışmaları başlatılıyor

Koronavirüs hastalığı yayılmaya devam ederken gözler tıp dünyasından gelecek olumlu haberlerde.  Geçtiğimiz günlerde Avustralya’da salgın hastalıklar uzmanlarının klinik araştırma ve deneyleri sonucunda tedavinin başarılı olduğu kanıtlandı.

Kullanılan ilaçlar  ise HIV virüsünün neden olduğu AIDS hastalığına iyi gelen bir ilaç ve halk arasında sıtma hastalığına iyi gelen bir başka ilacın sentezi olduğu bildirildi.  Avustralya’da  yeni tip koronavirüsten yaşamını kaybedenlerin sayısı 6’ya yükseldi. Vakalar üzerinde tedavi deneyleri sürüyor.

İyileşmelerin kaydedildiği tedavi üzerinde geliştirme çalışmaları sürüyor. Koronavirüsün son aşamada solunum yollarının aşırı tahribatı sonucu öldürdüğü biliniyor ve iyi olan şey ise bu çalışmaların bu tahribatı engellemesidir.

1-DÜNYA’DA AŞI VE TADAVİ ÇALIŞMALARI

Koronavirüs'e Hepatit ve AIDS İlaçları Darbesi
Nataliya Vaitkevich adlı kişinin Pexels’daki fotoğrafı

Avurtralya’dan gelen iyi haberlerle beraber aşı geliştirme çalışmaları rekabeti de kızışıyor. Aşı geliştiren ülke bundan maddi kazanç sağlayacak ayrıca bilim insanları gözünde ise prestij rekabeti var. Şimdi bilim dünyasının bizimle paylaştığı umut verici tedavi çalışmalarına gözatalım.

1.1-ÇİN

Çin’de vaka sayısı kontrol altına alındı ve artık corona’nın ilerlemesi durduruldu. İlk ortaya çıktığı yer olan Wuhan kentinin nüfusu 12 milyon idi. Çin’de işbaşı yapılmasının ardından tüm dünya da ekonominin düzeleceği yönünde beklentiler var. Çin Ulusal Biyoteknoloji Geliştirme Merkezi Başkanı Zhang Xinmin’in yaptğı açıklamada favipiravir isimli ilacın başlangıç evresindeki hastalara iyi geldiğini söyledi.

1.2-BELÇİKA

Flaman Biyoteknoloji Enstitüsü’nün, virüsün yüzeyindeki bir proteini devre dışı bırakan ve insan hücrelerine bağlanmayı olanaksız kılan bir antikor üzerinde çalıştığı biliniyor.

1.3-ABD

Tüm ülkeler arasında aşıya en çok yaklaşan ülkenin ABD olduğu biliniyor . Ancak henüz kesin bir şey söylemek için erken gibi görünüyor çünkü aşı çalışmaları için yetkililer minimum 1 yılı işaret ediyorlar. ABD ise aşıları gönüllüller üzerinde teste başladı. Net bir sonuç için önümüzdeki günleri beklemekte fayda var. Uzmanların açıklamalarına göre virüsün yaz aylarında daha dirençsiz olduğu iyi haberler arasında .

1.4-GÜNEY KORE

Vaka sayısını kontrol altına alındığı bir başka ülke ise Güney Kore oldu. Her gün yaklaşık 10.000 testin uygulandığı ülkede maalesef aşı bulunduğu iddiası bilimsel verilere dayanmıyor. Yazımızı burada noktalamadan önce öncelikle anne-babalar için şu mahkeme kararını hatırlatmalıyız.

*Anayasa Mahkemesi yetkilileri;  “ihlal kararının Yargıtay 2’nci Hukuk Dairesi’nin, Çocuk Hakları Sözleşmesi ve Medeni Kanunu’na dayanarak, “Çocuğun üstün yararı” gerekçesiyle “Devlet, geçerli bir delil gösterilmedikçe, anne-baba rızası aramaksızın çocuğa zorunlu aşı yaptırabilir” şeklindeki zorunlu aşıya vize veren içtihatı ile çelişmediğini” belirtmişlerdir. (*ttb)

Evinizde kalın, sağlıklı günler…

Kapak Görseli: Gabby K adlı kişinin Pexels‘daki fotoğrafı


Paradigma

Paradigma

Kimya mühendisliği öğrencisiyim. astronomiyle ve tıpla ilgilenmek, satranç ve masa tenisi oynamak hobilerim arasında.

Leave a Reply

Your email address will not be published.