Kuzey ve Güney Kore Farkları

Kuzey ve Güney Kore Farkları

Giriş

Kuzey ve Güney Kore ne kadar aynı milletten olurlarsa olsun birbirlerine zıt ideolojileri ve yaşam tarzları vardır. Bu farklılıklardan az sonra bahsedeceğim ancak şöyle genel bir örnekleme yapmak gerekirse, Güney Kore teknoloji devi diğer tüm dünya ile uyum sağlayan ünlü sanatçılara, aktörlere, filmlere ve en önemlisi dünyaca tanınmasının yanında en ünlü şirketlere sahip. Kuzey Kore ise Kim Hanedanlığı tarafından -sözde- cumhuriyetle yönetilip fakirlik ve kıtlık içinde acı çeken, kapalı bir ülke olup içeriye sadece özenle seçilip büyük uğraşlar sonucu onay almış kişiler girebiliyor ayrıca dışarı çıkmak belirli istisnalar dışında tamamen yasak ve kaçmaya çalışırken yakalananlar ölüm cezası almakla birlikte tüm ailesi ömür boyu hapse mahkum ediliyor. Şimdi fazla uzatmadan maddelere geçelim.

Kuzey ve Güney Kore Farkları
Kuzey ve Güney Kore Farkları

En Büyük Fark: İnternet

Güney Kore’de Samsung gibi büyük teknoloji devi şirketler var ve internet günlük hayatta Güney Koreli vatandaşların vazgeçilmez bir ögesi özellikle günlük hayatta her yerde kullanılıyor, özelliklede bu dönemlerde. Gel gelelim kuzey tarafa  daha doğrusu Pyongyang’a gidelim çünkü başkent Pyongyang dışında internet hatta bilgisayar kullanımı yasak ve sadece Pyongyang’a soylu zengin ve ya devlet memuru olan kişiler girebiliyor. Diğer işçi halk kırsal alanlarda geçinmeye çalışıyor ancak  kırsal alandaki her üç kişiden biri açlık sınırının altında bulunuyor. Şimdi konumuza geri dönelim yani Pyongyang’a, Pyongyang’da da herkes internet kullanımını sağlayamıyor sadece devlet adamları yine devlet tarafından belirlenen sitelere giriş yapabiliyor.

İkinci Büyük Fark: Bilgi Eksikliği

Güney kısımda insanlar gelişmiş internet ağları ile istedikleri ülkeden istediği bilgiye rahatlıkla ulaşabiliyor bu konuda herhangi bir sıkıntı yok. Kuzeyde ise durum oldukça farklı halk sadece gazete ve televizyondan haberleri takip ediyor. Gazete ve televizyondaki bilgiler ise bazı kaynaklardaki söylentilere göre sadece propaganda amacı ile oluşturulmuş yalan yanlış sadece Kuzey Koreyi öven bilgiler yer alıyor. Örneğin, Kuzey Koreliler 2014 Dünya Kupasını finalde siyasi alanda sevmediği ve rakip olarak gördüğü Amerika Birleşik Devletlerini 98-0’a yendiklerini zannediyorlar. Tabii bunların hepsi söylenti ne kadar doğru bilemeyiz.

Kuzey ve Güney Kore Farkları
Kuzey ve Güney Kore Farkları

Üçüncü Büyük Fark: Düşünce Özgürlüğü

Güney kısımda insanların büyük bir çoğunluğu hayattaki acı, ıstırap ve tatminsizliği açıklayan Budizm’i tercih ediyor ondan sonra en yaygın ikinci dil ise Hristiyanlıktır. Kuzey kısımdaki halk ise devlet zoruyla ateistliği benimsemiştir. Kuzey Kore hükümeti eğer bir kişinin elinde herhangi bir kutsal kitap görürse o kişiyi 50.000 kişilik tıka basa dolu ulusal stadının içinde idam ediyor. Az önce size ateistliği benimsiyorlar demiştim ya, işte o öyle bir ateizm  değil ülkedeki herkes ülkenin kurucusu olan Kim İl-Sung’a tapıyor.

Sonuç Olarak

Sonuç olarak aynı milletten, aynı atadan, ,aynı yaşta ve cinsiyette sadece farklı kısımda olan iki insanı karşılaştırırsak Kuzey Koreli olanın 10 cm daha kısa ve 10 kilo daha zayıf olduğunu görürdük. Bunlar sadece belgesellerde ve dünyada söylenen şeylerdir. Kuzey Kore’ye girip çıkmak aşırı derece zor olduğundan girenlerinde asla konuşmayıp sadece kuzey köreyi öven sözler söylediğini göz önünde bulundurarak bu yazıyı yazdım. Ben Yiğit Has, bir sonraki hafta görüşmek üzere.

 

 

Görsel Kaynakları:

Yazı içindeki görsel için tıklayınız.

Yazı içindeki görsel için tıklayınız.

 

Kaynakça için tıklayınız.

Bizi Twitter’dan takip etmek için tıklayınız.

Yiğit Has’ın diğer yazıları için tıklayınız.


Yiğit Has

Yiğit Has

14 yaşındayım, günümün çoğunu teknoloji ile geçiriyorum
https://wikikultur.com/

Leave a Reply

Your email address will not be published.