Kuzgun’un Babası: Edgar Allan Poe

Kuzgun’un Babası: Edgar Allan Poe

Başlamadan önce şuraya bir ek bilgi bırakayım: Edgar Allan Poe’nin en ünlü şiiri olan Kuzgun’un ilham kaynağı aslında İngiliz yazar Charles Dickens’in evcil hayvanı olan kuştu. Dickens’ın roman serisi Barnaby Rudge’da bir karakter olarak da karşımıza çıkan bu kuşun acıklı ölümünün hikayesini Dickens’dan dinledikten sonra Poe şiirinde ona yer verdi.

Edgar Allan Poe, çoğunlukla şair olarak bilinse de kısa öyküleri de vardır. Amerikalıdır ve ülkesinde kısa öykünün ilk yazarlarından sayılır. Özellikle gizem ve gotik konulu hikayeleri ile tanınır. Yaşamını sadece yazdıkları ile sürdürmeye çalışan Poe, ülkesinin en ünlü yazarlarından biri sayılır, bu da onun yaşamında ve kariyerinde ekonomik güçlükler içinde geçtiğini öne sürer.

Poe ve eserleri yalnızca Amerika’da değil, tüm dünya edebiyatı üzerinde etkili olmuştur. Eserlerinin etkisi edebiyat dışında Kozmoloji üzerinde de görülmüştür. Poe ve eserleri edebiyat, müzik, film, televizyon ve popüler kültürün tüm alanlarında sıkça bulunmaktadır. Yaşadığı evlerin bazıları günümüzde müze halinde bulunmaktadır. Ayrıca, Amerika’da yapılan Mystery writers of America (Amerika gizem yazarları) gizem türü edebiyat dalında seçkin ödüllere yıllık olarak Edgar ödülü verilmektedir.

Şiirleri:

  • Kuzgun
  • Annabel Lee
  • Bir düşün içinde bir düş
  • Çanlar
  • Eldorado

Hikayeleri:

The Black Cat- Alkollü bir adamın kedisini öldürüp sonra kedinin ruhunu gördüğünü sanmasını anlatan hikâye, hikâye katilin ağzından anlatılmış.

The Tell-Tale Heart – Metaforik bir cinayet öyküsü

The Meeting – Bir kadın ve erkeğin buluşmasını anlatır ama buluşma yeri öbür taraftır.

Ölüm sebebi bilinmemekle birlikte alkol, uyuşturucu, kalp rahatsızlığı, intihar, verem ve başka sebeplerden öldüğü öne sürülmüştür.

 

Edgar Allan Poe’den sözler:

Şiir benim içimde bir amaç değil, tutkudur.

 

En büyük çınar bir tohumda, en büyük kuş bir yumurtada gizliydi.

 

Bir düşün içinde bir düş mü bütün gördüğümüz ve göründüğümüz?

 


Leave a Reply

Your email address will not be published.