Lenfoma Nedir? Lenfoma Belirtileri Nelerdir?

 

Lenfoma Nedir?

Lenfoma, Lenf kanseri olarak da adlandırılır. Lenf sistemine bağlı olarak gelişen bir kanser türüdür. Lenf bezleri veya diğer bir deyişle lenf düğümlerinde oluşur. Bunun yanı sıra sadece lenf bezlerinde değil, vücudumuzda çeşitli organlarımızda da ortaya çıkabilir.

Lenf Sistemi Nedir?

Lenfatik sistem olarak da geçer. Bağışıklık sistemimizden sorumlu bir sistemdir. Vücudumuzun çok önemli bir bölümünü oluşturmaktadır. Lenf sistemi, vücuda giren toksinlerin, virüs ve bakterilerin vücutta adeta bir savaş başlatarak savunmasını yapan ve kan dolaşımını hızlandıran bir yapıya sahiptir.

Lenf sıvısı, lenf damarları ve lenf düğümlerinden(nodlarından, bezlerinden) oluşur. Lenf sıvısı, akyuvarları içeren ve vücudun her yerinde hastalıklarla savaşan sıvıdır.

Lenfoma Nedir? Lenfoma Belirtileri Nelerdir?
Lenfoma Nedir? Lenfoma Belirtileri Nelerdir?

Lenfoma Belirtileri Nelerdir?

Kanser terimi, genellikle ‘anormallikler’ ve ‘ele gelen şişlik’ olarak kendilerini gösterirler. Ancak
her ele gelen şişlik kanserdir diyemeyiz. Lenf bezleri, zaman zaman şişebilir. Bu tek başına bir sebep değildir. Yine de kişi rahat edemeyecekse mutlaka bir doktora görünmelidir. İşin korkulan tarafı genellikle şişlikle beraber;

– Yüksek ateş: Araştırıldığında sebebi enfeksiyon çıkmamyan, anlamsız ateşler.
– Aşırı terleme: Üst değiştirecek kadar sırılsıklam olma hali.
– Aşırı kilo kaybı: Açıklanamayan derecede.
– Dalak büyümesine karşın oluşan karın ağrıları
– Öksürük, solunum problemi ve göğüs ağrısı
– Kaşıntı
– Sürekli yorgunluk, bitaplık gibi belirtiler de gösterir.

Fakat her lenf bezinin büyümesi, şişkinlik ya da ağrı vermesi direkt tanı koymaya yetmez. Çünkü, lenf bezleri vücudun savunma sistemidir aslında. Özellikle viral enfeksiyonlarda misal;

– Dudakta uçuk çıkmışsa, dudağa en yakın lenf bezi
– Akıntı olduğu zaman, kasık bölgesine en yakın lenf bezi
– Diş ağrısı yaşandığında, oraya en yakın lenf bezi şişerek savunmaya geçebilir.
Bu örnekler çoğaltılabilir. Dediğimiz gibi lenf bezleri vücudun her yerinde mevcuttur. Vücutta hastalık, enfeksiyon, normal durumun dışında gelişen durumların son bulması için lenf bezlerimiz savunmaya geçmektedir.
Şayet bu bahsettiğimiz hastalıklara karşı savunma adına lenf bezlerinin büyümesi, iyileşince hala şiş kalıyorsa kanser olasılığı var demektir. Bu durumda ilgili hekime danışılması ve muayene gerekmektedir.

Lenfoma iki türdür. Bunlar kendi içlerinde gruplara ayrılırlar.

1)Hodgkin Lenfoma: Bir lenfositin, anormal hale gelmesiyle başlar. Bu anormal hücreler Reed-Sternberg olarak adlandırılmaktadır. Reed-Stenberg hücreleri kendilerini çoğaltmak adına bölünürler. Oluşan yeni hücreler de aynı şekilde yeniden bölünerek, anormal hücrelerin hızla çoğalmalarına sebebiyet verir.
Hodgkin Lenfoma, daha çok 15-35 yaş arasında ve 55 yaş üzeri yetişkinlerde görülmektedir. Kendi içinde risk faktörleri bulunmaktadır. Bunlar şu şekilde açıklanabilir:

a)Belirli Virüsler –> EBV veya HIV virüsünün ortaya çıkması bu hastalığı gelişme riskini arttırmaktadır.

b)Yaş

c)Aile Öyküsü –> Aile bireylerinin, kendilerinden bir önce kuşakta veya daha önceki kuşaklarda kanserin bulunup bulunmadığı durumun saptanması.

d)Zayıflamış Bağışıklık Sistemi –> Kalıtımsal olarak gelişebilen veya bir hastalığa bağlı ya da organ nakli yaptırdıktan sonra kullanılan ilaçların sebebiyet verdiği etkilere bağlı da hastalık gelişebilmektedir.

Belirtilerinden bahsedecek olursak, genel belirtilerinin yanı sıra; boyun, koltuk altı veya kasıkta şişmiş lenf nodları -çoğunlukla ağrısız- seyir edebilir. Alkole duyarlı hale gelmek, alkol aldıktan sonra lenf nodlarında ağrı şeklinde belirtiler de mevcuttur.
Unutmamak lazımdır ki, enfeksiyonlar veya diğer hastalıklar da bu semptomlara sebebiyet verebilir. Şayet bu semptomlar 2 haftadır geçmiyorsa, mutlaka bir doktora görünülmelidir.

Hodgkin Lenfoma da kendi içinde ikiye ayrılır.

1.1)Klasik Hodgkin Lenfoma

1.2)Nodüler Lenfosit-Baskın Hodgkin Lenfoma

2)Non-Hodgkin Lenfoma(Hodgkin Dışı): Aynı Hodgkin Lenfoma’da olduğu gibi anormal hücreler bölünerek kendilerini çoğaltırlar. Bu hücreler ölmezler ve vücudu hastalıklara karşı savunmazlar. Hücrelerin oldukça çoğalmasından ötürü ur veya tümörel kitleleri oluştururlar. Risk faktörleri Hodgkin ile aynı olup, görülme sıklıkları genelde genç bireylerde görülebilmektedir. Bu hastalığın gelişme riski de yaşla artmaktadır. Non-Hodgkin Lenfomalı bireyler genellikle 60 yaşın üzerindedir. Hodgkin’den farklı olarak, Herbisitler(bitkilerde toksik etki yapıcı ilaçlar) veya kimyasallar ile çalışan bireylerde Non-Hodgkin görülme olasılığı daha fazladır.
Belirti olarak genel anlamda Lenfomayla aynı semptomlara sahiptir.

En yaygın türleri Diffüz büyük B-hücreli lenfoma ve foliküler lenfomadır.

Bu hastalık hıızlı orta ve yavaş olmak üzere üç şekilde incelenir.
Yavaş seyir edenlerde daha az semptom bulunur. Bunlara Indolent denir.
Hızlı seyir edenler çok fazla yayılım gösterebilmektedir. Indolent’e göre daha şiddetli semptomlara sebebiyet verirler. Bunlar da Agresif olarak adlandırılmaktadır. Zamanla birçok Indolent, Agresif lenfomalara dönüşebilmektedir.

Lenfoma Nedir? Lenfoma Belirtileri Nelerdir?
Lenfoma Nedir? Lenfoma Belirtileri Nelerdir?

Lenfomalarda Tanı

Tanıyı yapabilmek için,

1.Biyopsi: Kanserli olabilecek, şüphe edilen dokudan parça alınarak patolojiye* gönderilir. Ardından uygun prosedürler uygulandıktan sonra patolog tarafından mikroskop altında hücreler incelenir ve duruma göre tanı konulur. Burada Lenfoma’nın hangi tip olduğunu anlamak için, Reed-Sternberg hücrelerini aramak yeterli olacaktır. Eğer varsa Hodgkin Lenfoma’dır.

2.Kan Sayımı: Alyuvar, akyuvar ve trombositlerin görünümleri ve sayıları değerlendirilmektedir.

3.Görüntüleme: Biyopsiyi de desteklemesi ve daha ayrıntılı görüş sağlama açısından BT(Bilgisayarlı Tomografi), PET-BT, PET-MR veya MR’dan da yararlanılmaktadır.
Burada PET-MR’a değinmek gerekirse, lenfoma için önemli bir rolü vardır. Çünkü BT’den alınan radyasyonu elimine etme özelliğinin yanı sıra, hayat boyunca radyasyona maruz kalmayı azaltmaktadır. Tespitin doğruluğunu arttırmaktadır.

Tedavi

Kimi Lenfomalar, hiç tedavi ve ilaçla desteklenmeden seyir edilirken; agresif olanlar ise bir an önce tedavi edilmesi gerekmektedir.
Lenfomalar, tedavi edilebilir bir hastalıktır. 2000’li yıllara kadar sadece kemoterapilerce tedavi edilirken, günümüzde kemoterapi dışında da tedaviler bulunmuş ve uygulanmıştır.

Lenfoma Nedir? Lenfoma Belirtileri Nelerdir?
Lenfoma Nedir? Lenfoma Belirtileri Nelerdir?

Günümüzde son derece başarılı sonuçlara ulaşan biyolojik tedaviler, hedefe yönelik ilaçlarla birlikte bu kanseri yengilgiye uğratmak olasıdır. Kemoterapiyle verilen ilaçlar tümör hücrelerinin yanı sıra, sağlıklı birçok hücreye de zarar verirken, biyolojik tedavilerde kullanılan ilaçları sadece tümörlü hücreler seçebilmektedir. Bu sayede sağlıklı hücreler durumdan etkilenmeyip, sağlamlığını koruyabilmektedirler.

Lenf sistemimizi güçlendirmek için:

1.Sağlıklı beslenmeli ve su içmelisiniz. Çünkü susuzluk lenfatik sistemin tıkanmasına sebebiyet verirken işlenmiş gıdalar ise vücuda toksinlerin girmesine sebebiyet verir.

2.Derin nefes almak, lenfatik sistemi açma konusunda oldukça etkili bir uygulamadır.

3.Hidroterapi duşları, duşunuzun sonlarına doğru ısıyı sıcak ve soğuk olarak geçişli kullanın. Bu sayede bünyede bir masaj etkisi yaratabilirsiniz.

4.Lenf drenaj masajı, lenfatik sisteminizi açmak için yapılan fiziksel bir masaj uygulamasıdır.

5.Ayakta durarak çalışmayı sağlayabilen tarzda yüksek bir çalışma masası tercih ederseniz, gün boyu lenfatik sisteminizin çalışmasına yardımcı olmuş olursunuz.

6.Yere uzanıp bacaklarınızı dümdüz olacak şekilde duvara yaslamanız, bacaklarınızdaki kan akışını düzenlemenin yanı sıra, toksinlerinizden arındırır ve daha rahat uyku çekmenize yardımcı olur.

7.Vücudu hareket ettirmek ve akciğerleri çalıştırmak oldukça önemlidir. Bunun için yürümek ve yürürken derin nefes almak sizin için kolay ve oldukça sağlıklı olacaktır.

8.Sauna vücudun ter yoluyla toksinlerden arınmasına yardımcı olur.

9.Günde 10-20 dakika boyunca egzersiz yapmanız da lenf sisteminizi harekete geçirmenin en iyi yollarından biridir.

10. 3-10 dakika boyunca belli bir pozisyonda kalarak, lenfatik sisteminizin açılmasını sağlayabilirsiniz. Yin Yoga olarak da adlandırılır.

*Patoloji Nedir? buradan patolojiyle ilgili geniş bilgiye sahip olabilirsiniz.

Görsel Kaynakları:

https://www.pexels.com/tr-tr/fotograf/saglikli-adam-duvar-mechul-4021800/

https://www.pexels.com/tr-tr/fotograf/kisi-kadin-mavi-bulaniklik-2280568/

https://www.pexels.com/tr-tr/fotograf/teknoloji-hastane-laboratuvar-tibbi-3912368/

https://www.pexels.com/tr-tr/fotograf/tibbi-medikal-tip-ilac-3683051/

 

Selin Ülkü’nün diğer yazılarına ulaşmak için tıklayınız.

Bizi Twitter’dan takip etmek için tıklayınız.

 


Selin Ülkü

Selin Ülkü

Merhaba! Ben Selin. Patoloji Laboratuvar Teknikleri mezunuyum. Burada Tıp kategorisinde sizlerle birlikte olacağım. Umarım yararlı bilgiler bırakabilir, sizleri bilinçlendirebilirim. :)
https://wikikultur.com/


Comments

  1. Lenfoma nedir? Hakkında oldukça kapsamlı ve açıklayıcı bilgilere ulaşmamızı sağladığınız için teşekkür eder, çalışmalarınızda başarılar dileriz.

Leave a Reply

Your email address will not be published.