Maden Mühendisliği Nedir?

Maden Mühendisliği Nedir?

Maden mühendisliği, yurt dışında birçok pozisyona sahip uluslararası bir meslektir. Maden mühendislerinin görevleri değişiklik gösterir: madencilik ekipmanlarının geliştirilmesine odaklanabilir, maden ocaklarının fizibilitesini ve verimliliğini değerlendirebilir, maden çıkarma projelerini planlayabilir ve yönetebilir ya da güvenlik denetimleri yapan devlet kurumları için çalışabilirler.

Maden mühendisleri doğal kaynakları çıkarmak için mühendislik prensiplerini, teknolojiyi ve bilimsel teoriyi kullanırlar. Maden mühendisleri hem madencilik operasyonlarını hem de madencileri denetler ve madencilikle ilgili birçok kuruluş tarafından istihdam edilir.

Maden Mühendisliği Nedir?
Maden Mühendisliği Nedir?

Maden mühendisliği kariyerine genel bir bakış

Maden mühendisleri, yer altı ve yer üstü madencilik süreçlerini planlar, tasarlar ve işletir. Madenler, giyim, yiyecek ve barınma dahil günlük ihtiyaçların yaratılmasına yardımcı olan doğal kaynaklar sunmaktadır. Maden mühendisleri çakıl, kömür, bakır, demir, tungsten, altın ve gümüş gibi doğal kaynakların çıkarılmasına yardımcı olur. Maden operasyonlarını denetlemeye ve mayın denetlemeye ek olarak,  maden mühendislerinin idari sorumluluklarının şunları içerdiğini söylenebilir:

 • Yeraltı madenleri tasarlama
 • Maden millerinin ve tünellerinin yapımının denetlenmesi
 • Madencilik ekipmanı tasarımı
 • Eğitim personeli

Maden mühendisleri madenden en doğal kaynakları en az maliyetle çıkarmaya çalışırlar. Ayrıca madenin kullandığı su miktarını ve madenin ürettiği kirliliği sınırlamaya çalışırlar.

Lisans derecesi madencilik mühendislerine madenin çeşitli bölümlerini denetleme ve yönetme becerileri verir. Maden mühendisleri, süreçleri planlamak için madenin modellerini oluşturmak için çalışan küçük grupları denetler. Bu profesyoneller aynı zamanda bir madenin finansmanını, güvenliğini, proje yönetimini, çalışan ilişkilerini ve çevresel etkileri denetleyebilir.

Çalışma Ortamları

Birçok kişi maden mühendislerinin sadece madenlerde çalıştığını düşünmesine rağmen, aslında birçok farklı ortamda ve şirkette çalışabilirler. Maden mühendisleri aşağıdaki gibi kuruluşlar için çalışabilir:

 • Madencilik şirketleri
 • Üretici firmalar
 • Devlet kurumlar
 • Mühendislik firmaları
Maden Mühendisliği Nedir?

Maden Mühendisliği Dersleri

Maden mühendisliği mesleği, maden kaynaklarının ve minerallerin yeri, çıkarılması ve kullanımı ile ilgilenir.  Maden mühendisi, madenlerin araştırılması, değerlendirilmesi, geliştirilmesi, çıkarılması, , ıslahı, işlenmesi ve pazarlanması dahil olmak üzere mineral geri kazanımının tüm aşamalarıyla ilgilenmektedir. Mühendislik, bilim ve sanat kurslarına ek olarak, patlayıcı mühendisliği, jeoloji, mineral zenginleştirmesi, kömür madeni geliştirme ve üretimi, metalik ve agrega minerallerinin madenciliği, maden sistemleri tasarımı, madencilik ekonomisi ve hukuku, maden hijyeni ve güvenliği konularında uygun dersler alınır. Bunun dışında maden yönetimi, maden havalandırması, kaya mekaniği, yer desteği ve ıslah gibi dersler de verilmektedir.

Maden mühendisi, jeolojik bilgiye ve maden yataklarının yeri ve değerlendirilmesi için son derece hassas araçlarla çalışmalar yapar. Değerli bileşenlerin geliştirilmesi, zenginleştirilmesi ve pazarlanması ile ilgili sorunlar önceden belirlenir ve gerekli projelere başlanır. Madencilik, öncelikli olarak halkın refahı ile verimli, güvenli ve ekonomik bir şekilde gerçekleştirilmelidir. Madencilik sona erdikten sonra arazi yararlı bir duruma getirilmeli ve kirlilik kontrolleri zararlı çevresel etkileri önleyecek şekilde tasarlanmalıdır.

Bir maden mühendisi madenlerde, çukurlarda ve taş ocaklarında mineralleri çıkarmak için kullanılan ekipman ve yapıların güvenli kullanımını geliştirir ve sağlar.

Maden mühendisleri ne iş yapar?

 • Yeni bölgelerin fizibilitesinin değerlendirilmesi.
 • Bütçeleri yönetme ve malzemeleri maliyetlendirme ve düzenleme.
 • Personelin eğitimi ve denetlenmesi.
 • Yönetici ve teknik kadrolarla çalışma (jeologlar, mühendisler vb.)
 • Ekstraksiyon risklerinin belirlenmesi.
 • Planlama ve üretimi en üst düzeye çıkarmak için uzman bilgisayar uygulamalarını kullanma.
 • Yeraltı performansının izlenmesi ve değerlendirilmesi.
 • İnşaat projelerini yönetmek (örn. Sahaları geri almak, kullanılmayan şaftları doldurmak vb.).
 • Operasyonların ve ekipmanın sağlık ve güvenlik gerekliliklerine uygun olmasını sağlamak.
 • Ekstraksiyon sistemlerinin planlanması ve uygulanması.

Maden Mühendisleri Nasıl Olmalı?

Maden mühendisleri, çevreyi korurken günlük yaşam için gerekli malzemeleri çıkarma ihtiyacından hareket ederler. Her gün benzersiz mühendislik zorlukları sunan bir alanda çalışmaktan hoşlanırlar. Çalışma, genellikle yüzey veya yeraltı madeni gibi ofis dışında bir ortamda veya bir ofis ortamında, kesim kullanarak gerçekleştirilebilir. Şirketlerinin karşılaştıkları sorunlara çözümler planlamak için yüksek teknoloji ve yazılım simülasyonları kullanılır. Maden yataklarının olduğu her yerde (uzak bölgelerde veya şehirlere yakın yerlerde) maden mühendislerinin özel becerilerine ihtiyaç vardır. Dünya çapında, madencilik şirketleri, taşımacılıktan imalata, tarıma, sağlık hizmetlerine ve savunmaya kadar neredeyse her sanayi sektöründe kullanılan 100’den fazla farklı ürün çıkarmaktadır.

Maden Mühendisliği Kariyerleri

 • Patlatma Mühendisi
 • Maden Mühendisi
 • Çevre, Güvenlik ve Sağlık Müdürü
 • Finansal Analist
 • Maden Müdürü
 • Maden Tasarım Mühendisi
 • Mineral Kaynakları Müdürü
 • Proje Müdürü
 • Kaya Mühendisi
Maden Mühendisliği Nedir?

Neden Maden Mühendisliği Bölümü?

Maden mühendisliği, değerli cevherlerin işleme ve kullanım için yer altından çıkarılmasıdır. Madencilik operasyonlarının tüm aşamalarını içerir: keşif , fizibilite, geliştirme, üretim, işleme ve pazarlamaya, nihai arazi restorasyonu ve rehabilitasyonun işlemleri. Bir madenin geliştirme ve üretim aşamaları için sorumluluk, liderlik ve endüstriyel ilişkilerdeki tüm madencilik işlemleri ve becerileri hakkında geniş bir bilgi gerektirir.
Mezunlar, başlangıçta minerallerin çıkarıldığı maden merkezlerinde madencilik şirketleri tarafından istihdam edilmektedir. Deneyim ile, maden mühendisleri üst düzey yöneticilere veya teknik uzmanlara, maden müfettişlerine ve devlet kurumlarına danışmanlıklara kadar ilerleyebilir. Birçoğu uluslararası şirketler tarafından istihdam edilir ve yurt dışı tecrübesi kazanır. Maden mühendisleri ayrıca demir yolları, yollar, hidroelektrik ve kanalizasyon işleri için tünel açma ve açık işlemleri denetlemek amacıyla inşaat mühendisliği şirketleri tarafından da istihdam edilmektedir.

Maden Mühendisliği Nedir?
Maden Mühendisliği Nedir?

Maden Mühendisliği Maaşları Ne Kadardır?

Bir maden mühendisinin maaşı, çalıştığı firma, kurum ve kuruluşa, mesleki tecrübe ve donanıma bağlı olarak değişkenlik gösterir. Aşağıda Türkiye şartlarında özel sektörde çalışan maden mühendislerinin maaş aralığını belirttik.

 • Yeni mezun bir maden mühendisi: 2700 TL – 3500TL
 • Alanında 2 yıllık tecrübeye sahip olan bir maden mühendisi: 3500 TL – 4750 TL
 • Alanında 5+ yıllık tecrübeye sahip bir maden mühendisi: 4500 TL – 10.000 TL

Kamuda Maden Mühendisi Maaşları 2020 Yılında Ne Kadar Oldu?

Yeni başlayan Maden Mühendisi Maaşı           5650-5750 Türk Lirası

5 yıllık Maden Mühendisi Maaşı                       5750-5850 Türk Lirası

10 yıllık Maden Mühendisi Maaşı                     6000-6100 Türk Lirası

15 yıllık Maden Mühendisi Maaşı                     6200-6400 Türk Lirası

20 yıllık Maden Mühendisi Maaşı                     6350-6450 Türk Lirası

25 yıllık Maden Mühendisi Maaşı                     6400-6600 Türk Lirası

 

Görsel Kaynakları İçin Tıklayınız.

Görsel Kaynakları İçin Tıklayınız.

Meslek Tanıtım kategorisindeki diğer içeriklerimize buradan ulaşabilirsiniz.


WİKİKÜLTÜR

WİKİKÜLTÜR

2019 Haziran ayında Paylaşmaya Değer Bilgiler! mottosuyla faaliyetlerine başlayan “wikikultur.com”, kendisine koymuş olduğu büyük hedefler doğrultusunda ilerleyen bir kültür/sanat platformudur.
https://wikikultur.com

Leave a Reply

Your email address will not be published.