Maniyerizm (Üslupçuluk) Nedir?

Maniyerizm Nedir?

Maniyerizm kavramını Üslupçuluk olarak da açıklayabiliriz. yaklaşık 1520-1580 tarihleri arasında ortaya çıkmış olan bir sanat üslubudur. Rönesans’ın getirmiş olduğu yetkinliğe karşı bir çıkış olmuş, kendisinden sonra gelen üslup ve akımlara önayak olmuştur. Başlatıcısı ve en önemli temsilcisi Michelangelo Bounarotti’dir. Sistine Şapeli’ndeki mahşer freskleri bu resim tarzı için belirleyici olmuştur. Artık ideal görüntü yerine sanatsal niteliğin araştırıldığı, figürlerin deformasyonu ile kendini belli eder ve özgün tarzlara doğru bir adım olarak belirir. En önemli sanatçıları Tintoretto ve El Greco’dur.

Maniyerizm’de her şey birbirine karışmıştır. Her şey bir devinim halindedir. Olayın net olarak anlaşılması biraz zordur. Bu hareketlilik sanatçının fırçasından kaynaklandığı gibi figürlerin uzaması ve çeşitli pozlarla resmedilişinden de kaynaklanır. Bu o döneme değin Rönesans’ın uyumlu formlarının karşısında bir hareketti. Klasik sanattan baroka geçiş olarak da bilinir. Bireysel yorumlamalar, serbest duruşlar bu üslubun önemli özelliğidir.

Maniyerizm ve Çıkışı

 

Maniyerizm (Üslupçuluk) Nedir?
Yuliya Kosolapova adlı kişinin Pexels’daki fotoğrafı

Düşünsenize 16. yy’da Floransa’da doğuyorsunuz, resim yapmak konusunda çok beceriklisiniz ve kendi atölyenizde resimler yapıyorsunuz. Maalesef siz de, sizinle aynı dönemde yaşayan diğer sanatçıların benzer kaderini yaşayacaksınız. Çünkü sizden bir nesil önce orada Leonardo Da Vinci vardı, Raphael vardı, Tiziano vardı, Fra Angelico vardı ve siz ne kadar başarılı olursanız olun, ulaşabileceğiniz son nokta bunlar gibi Yüksek Rönesans ustalarının bir taklitçisi olmaktan öteye gidemeyecektir. Çünkü bu sanatçılar zaten yapılabilecek resmin en iyisini zamanında yaptılar.

İşte Rönesans bu noktadan itibaren kırılmaya başlayacaktır. Sürekli olarak kendinden önceki Yüksek Rönesans sanatçılarının taklitçisi olmakla itham edilen bazı sanatçılar bu durumu değiştirmek için figürler üzerinde oynama yapmaya başladılar. Rönesans’ın büyüklüğünü kabul ediyorlar ancak sanat tarihinde kendilerine yer bulabilmek için bazı farklılıklar yaratmanın mecburiyetine de inanıyorlardı. Michelangelo’yu büyük yapan işte bu farklılık yaratma cesaretidir. Onun Sistine Şapeli fresklerindeki figürlere bakarsanız (hatta Davud heykelinde bile) uzuvlar arasında orantısızlık fark edilebilir.

Ancak bu üslubun en dikkat çekici resmi Parmigianino (Parma’lı olduğundan bu ismi almıştır.) tarafından yapılan “Uzun Boyunlu Meryem” eseridir. Resimde, Meryem kucağında İsa ile gösterilir. Teknik olarak ise gerek Meryem’in boynu gerekse de vücut orantısızlığı hemen farkedilmektedir. Bundan dolayı ne zaman “Maniyerizm” dense bir çok kişinin aklına bu resim gelmektedir. Maniyerizm’in bir sonraki ilerleyen aşaması ise “Barok”u doğuracaktır.

 

Long Neck Mary
Long Neck Mary

Uzun Boyunlu Meryem
Parmigianino, 1535 , Uffizi Galerisi

İlk görselin kaynakçası için tıklayınız.

İkinci görselin kaynakçası için tıklayınız.

Öne çıkan görselin kaynakçası için tıklayınız.

 


Merve alessia

Merve alessia

Sanat Tarihi okuyor.. Vaktinin çoğunu kahveyle ve kitap okumakla geçiriyor. Rönesans sanatçılarına özel bir ilgisi var.  Kedisever.


Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published.