Mars Keşif Projesi


Mars Araştırmalarının İnsanlığa (Olası) En Önemli Faydası

Mars Keşif Projesi

Son birkaç yılda Mars’a insan gönderme konusunun aniden nasıl da gündeme oturduğunu hepimiz görüyoruz. Sadece Elon Musk’ın SpaceX projesi değil, NASA’nın ve diğer bazı kuruluşların da benzer projeleri bulunuyor.

Mars’a insan göndermenin ve bunu yapmak için şimdiden hızla çalışmaya başlanmış olmasının insanlığa ne gibi faydaları olacağı sorulabilir. Elli yıl öncesi gerçekleşen Aya Seyahat’ten elimize daha hızlı gelişmiş bilgisayarlar, yanmaz tavalar ve buğu yapmayan kayak gözlükleri kalmıştı (Bunu da unutmamak gerek).

Bence Mars’a insan gönderip orada bir koloni kuracak bir projenin insanlığa çok önemli bir katkısı olabilir.

Şöyle ki, hızla yaptığım bir araştırma bu koloninin maliyetini 1,500,000,000,000.- USD olarak öngörmüş. Genellikle bu tür büyük projelerde çalışma ilerledikçe maliyetin ikiye, hatta üçe katlandığı görülür.

Bu projeyi hayata geçirecek olanların önemli bir bölümü de ileri teknoloji içeren silah, roket, savaş uçağı imal eden büyük şirketler (Boeing, Lockeed Martin vs..). Bir olasılık, bu şirketler Amerika’nın çıkaracağı yeni savaşlardan daha karlı bir iş modeli geliştirip, vatandaşlarının trilyonlarca dolarını Mars’a 40-50 fedai göndermek için harcayacaklar.

Eğer böyleyse çıkacak bazı büyük savaşlar (kim bilir nerelerde çıkacaktı bu savaşlar?) çıkmayacak, daha az ülke Amerikan işgali yaşayacak (Irak, Suriye örneklerine belki de yenileri bir süre eklenmeyecek), üç beş milyon insan daha az ölecek. Yıkılan ülkelerden kaçan 55 Milyon insanlar şu andaki sanayinin “köle” iş gücü ihtiyacını karşılıyor gibi durduğu için bunlara yenileri ilave olmayacak (Ya da daha az olacak).

Ayrıca halkı harcanacak inanılmaz büyüklükteki paraya alıştırmak için Hollywood yapımı bir dolu Mars konulu TV dizisi gelecek. Ben özellikle HBO ve NETFLIX’in yapacağı dizileri merak ediyorum. HBO dizisinde kötü kalpli yöneticileri olan şirketler, savaş sanayi vs.. de olabilir. NETFLIX’ten gelecek olan dizi de ise dini nedenler ile bu yolculuğa çok karşı olan ve projeyi sabote etmek için katılmış olan bir fanatik astronot çok yakışır. Ölçülü tarzda doğa üstü bir iki güç de eklenirse dizi tadından yenmez.

Velhasıl Mars’a yapılacak olan insanlı yolculuğu tüm kalbimle destekliyorum.

Haldun Aydıngün bu yazıyı 18.08.2019 tarihinde yazmış olup, daha sonraki yazısı ise günümüzden bir örneği şeklinde olacaktır.

Mars’a Yapılacak Alternatif Bir Keşif Projesi

Mars Keşif Projesi

Amerikan Askeri Endüstriyel Kompleksinin (“hegemonyasının” diye de okuyabilirsiniz) daha fazla askeri harcama yapılmasından umudunu kestiğini ve 1,5 trilyon Dolarlık maliyeti olabilecek, Mars’ta koloni kurmak hayalini kullanıma soktuklarını görüyoruz. Ayrıca New York’a 2001 yılında yapılan saldırılardan önce çok gündemde olan, sonra gereken “düşman” bulununca hemen rafa kaldırılan “Aman! Dünya’ya göktaşı çarpacak” senaryolarında da bir geri dönüş var sanki.

Her neyse,

Amerikan Askeri Endüstriyel Kompleksinin diktatörlüğü olmasa ve insanlar daha mantıklı düşünebilseler Mars ile ilgili başka projeler de yapılabilirdi.

Bunlardan biri şöyle olabilirdi, mutlaka başkaları da düşünmüştür ama kısa bir araştırma ile referans bulamadım. Bilen varsa söylesin.

1 – Dünyadan Mars’a bir uzay istasyonu gönderilip yüzeyden 13,634 km yüksekteki “Geostationary” yörüngeye yerleştiriliyor. İstasyon o yörüngede Mars’a göre sabit kalıp, aynı açısal hızla dönüyor. Yani Mars yüzeyinden bakan biri istasyonu gökte hep aynı noktada görüyor.

2 – Mars’ın yüzeyine birden fazla sayıda, uzaktan kumandalı araç indiriliyor. Bu araçlar istasyondaki astronotlar tarafından gerçek zamanlı olarak kontrol edilebiliyorlar. Bu sayede şimdiki Mars roverlerine göre çok daha hızlı hareket edebiliyorlar ve bir sorun olduğunda bir araç diğerine yardım edebiliyor (Çekip kumdan kurtarmak gibi).

Şu andaki durumda Mars 2 yıllık bir periyotta dünyaya en yakın 55 Milyon, en uzak ise 400 Milyon km mesafede oluyor. Bu nedenle şimdilerde Dünyadaki uzmanlar roverlere bir komut gönderdiklerinde cevabını almak için 40 dk beklemeleri gerekebiliyor.

İstasyonda ve bu nedenle de araçlara çok yakın bir pozisyonda olan astronotlar şu ana kadar hiç yapılamayan türde birçok araştırmayı ve yüzey çalışmasını çok çabuk yapabiliyorlar ve çok hızlı sonuçlara ulaşabiliyorlar. Çalışmaların sonuçlarına göre gelişen ihtiyaçlar doğrultusunda yeni tip araçlar tasarlanıp kullanıma sokuluyor (Örneğin yerde yüzlerce metre derine inebilecek delgi sistemleri, çok daha gelişkin kimyasal deneyler yapacak araçlar vs..).

3 – İstasyondaki astronotlar iki yıllık süreler ile çalışıyorlar (Bir yıl, gidip gelirken yolda, bir yıl ise istasyonda geçiyor). Mars’ın yüzeyine inilmediği ve görece yukarı bir yörüngede kalındığı için de Mars’ın çekiminden kurtulmak için yerinde yakıt üretmek gerekmiyor.

Proje bu haliyle çok pahalı olmakla birlikte kolonizasyon için harcanacak paranın küçük bir yüzdesine çıkıyor. Ayrıca astronotların aldıkları risk Mars yüzeyine ilk ineceklere göre çok daha az oluyor.

 

Yazarımızın diğer yazılarına ulaşmak için tıklayınız.

Bizi Twitter’dan takip etmek için tıklayınız.

tiktok beğeni

kaspersky total security lisans


Haldun Aydıngün

Haldun Aydıngün

Mühendis, arkeolog (Dr), yazar (19 yayınlanmış kitap), fotoğrafçı, dağcı, ultra maratoncu
https://wikikultur.com/

Leave a Reply

Your email address will not be published.