Matematik Mühendisliği Nedir?

Matematik Mühendisliği Nedir?

Finans ve yazılım alanlarında matematiksel teori, modelleme ve uygulamalara dayalı, karşılaşılan problemleri bu yöntemlerle çözmeye çalışan bir mühendislik dalıdır. Matematiksel ve analitik düşünce sistemiyle gerek finansal gerek yazılım branşlarında  çözümler üretilmeye çalışılır.

 

Matematik Mühendisi Ne Yapar?

Birçok sektörde görevler alabilen Matematik mühendisleri, her konuda matematiksel modellemeler ve teoriler geliştirir. Hazırlanan modellemelerin çözümlemesini yapar ve uygulamaya geçildiğinde karşılaşılan tüm sorunlar için çözüm yöntemleri oluşturur. Her alanda ortaya konulan matematiksel modellemeler, yapılan işin bilimsel temeller üzerine oturmasını sağlar.

Matematik Mühendisliği Nedir? Matematik Mühendisliği Nedir? Matematik Mühendisliği Nedir?

Her alanda bulunan matematik, matematik mühendisliği bölümü mezunlarının da yaşamın her alanında kolaylıkla  var olabilmelerini sağlıyor. Yazılım ve bilgisayardan ayrı düşünülmeyen bir bölüm olması, algoritma ve modelleme alanlarının bilgisayarında temellerini oluşturmasından ileri gelir. Bir matematik mühendisi için, özel sektörde veya kamu alanında pek çok seçenek arasından iş bulmak mümkündür. Bunların dışında da akademisyenlik, TÜBİTAK ve benzeri araştırma kuruluşlarında bilimsel çalışmalar sürdürme olanağınız her zaman var.

Matematik Mühendisliği Nedir?

Bankacılık, iktisat, finans, gibi alanlarda faaliyet gösteren şirketler, matematik mühendislerinin aldıkları teorik temeller nedeniyle kendi alanlarında çalışmaları için tam tabiriyle sıraya girmiş durumdadır. Diğer mühendislik alanlarından çok farklı bir yapıya sahip olan Matematik mühendisliği, genel olarak ne iş yaptığı pek bilinmeyen meslek gruplarındandır. Bunun ana sebebi her alanda bir şeyler üretebilmesidir. Bu sebeple çok çeşitli alanlar ve çok farklı pozisyonlarda görülen matematik mühendisleri, geniş odakları nedeniyle ne iş yaptığı bilinmeyen meslekler gurubunda görülür.

Matematik Mühendisliği Nedir?

Bilgisayar ve yazılım alanına yatkınlığı ve bu alanda duyulan nitelikli iş gücü ihtiyacı, matematik mühendislerinin software alanında yoğun bir şekilde faaliyet göstermesine neden oldu. Bu durum günümüzde de halen devam ediyor ve yoğunluklu olarak bu alanlarda faaliyet gösteriliyor. Bu seçenek aynı zamanda yurtdışı seçeneklerinde ortaya çıkmasına neden oluyor. Alanınızda oluşturduğunuz başarılı sonuçlar, zamanla yurt dışı bağlantıların oluşmasını sağlıyor. Mezun olunduğunda herhangi bir şekilde iş bulma sıkıntısının yaşanmayacağı bir bölüm aradığınızda matematik mühendisliği ilk olarak incelemeniz gereken bölümlerden biridir. Buna karşın matematik ve sayısal bilimlere karşı yatkın olmanız ve belirli bir alt yapıya sahip olmanız gerektiğini unutmamalısınız. Bunun yanında elbette yüksek taban puanı bölümü tercih etmek için diğer bir zorluğu oluşturuyor.

Matematik Mühendisliği Nedir?

Matematik Mühendisliği Eğitiminin İçeriği Nedir?

  1. sınıfta genel mühendislik dersleri kapsamında fizik, kimya, programlamaya giriş gibi dersler verilir. İlerleyen senelerde lineer cebir, olasılık, diferansiyel denklemler, ayrık matematik, soyut matematik, veri yapıları, bilgi işlem algoritmaları, sayısal yöntemler, dinamik, kompleks analiz, sürekli ortamlar mekaniği, topoloji, istatistik gibi dersler verilir.

Matematik Mühendisliği Nedir?

Bir Matematik Mühendisinde Olması Gereken Özellikler

Sayısal beceri
Matematik Mühendislerinin çalıştıkları alanlara baktığımızda sayısal beceri gerektiren problemler üzerinde yoğunlaştıkları için sayısal alanlarda kendilerini geliştirmeleri ve bu alana yatkın olmaları gerekir.

Bilişime yatkınlık
Gelişen ve sürekli kendini yenileyen dünyada artık tüm veriler dijital ortamda yer aldığı için Matematik Mühendisleri’nin de bilişim alanında kendilerini geliştirmeleri gerekir.

Yenilikçilik
Yenilenen ve gelişen dünyaya ayak uydurmak ve bunları kaçırmamak, ilerlemek için gereken önemli maddelerden biridir. Verimlilik üzerinde emek veren bir matematik mühendisi dünyayı yakalamak ve gelişmek için yeniliklere açık olmalıdır.

Problem Analizi
Matematik mühendisleri mesleklerinin tanımı gereği ortaya çıkan problemleri hızlı, etkili ve en verimli şekilde çözmelidir. Bu bağlamda karşısına çıkan sorunları detaylı bir şekilde inceleyip çözüm üretebilmelidir.

Takım Çalışması:
Matematik mühendisi yer aldığı projelerde bir takımın parçası olmayı başarabilmeli ve ekip arkadaşları ile uyum içinde çalışabilmelidir.

Liderlik
Matematik mühendisi çalıştığı alanlar gereği ekip arkadaşlarını organize edebilmeli ve onlardan en iyi şekilde verim alabilmelidir.

Matematik Mühendisliği Nedir?

Matematik Mühendisliği Maaşları

Bankacılık ve yazılım gibi alanlarda iş imkanlarına sahip olan matematik mühendisleri, diğer mühendislere oranla biraz daha fazla kazanç elde edebilirler. Aşağıda özel sektör için matematik mühendisliği maaşları ortalamasına göre kazandıkları maaş aralıkları görülmektedir.

  • Yeni mezun bir matematik mühendisi: 3000 TL – 5000 TL
  • Alanında 2 yıllık tecrübeye sahip olan bir matematik mühendisi: 4000 TL – 6500 TL
  • Alanında 5+ yıllık tecrübeye sahip bir matematik mühendisi: 6000 TL – 10.000 TL

Matematik Mühendisliği Nedir?

Matematik Mühendisliğinin Geleceği

.Özel sektörde ücretler anlaşma ile belirlenir. Lisans eğitiminden sonra yüksek lisans, doktora yapabilir, araştırma görevlisi olabilir ve akademik kariyer yapabilirler. Çalıştıkları işyerinde yöneticilik konumlarına yükselebilirler. Matematik mühendisleri; Kamu veya özel sektöre ait bankalarda, Sigorta şirketlerinde, Endüstri kuruluşlarında, Devlet İstatistik Enstitüsü, Milli Prodüktivite Merkezi gibi kamu kuruluşlarında, Matematik mühendisi unvanını alan kimseler TÜBİTAK, MTA gibi kurumlarda , özel ve resmi fabrikalar ile üniversitelerin araştırma laboratuvarlarında, çeşitli kuruluşlarla bankaların bilgi işlem birimlerinde çalışabilmektedirler. Bilgisayar yazılım şirketlerinde görev alabilirler. Endüstri ve bilgisayar bilimlerinin gelişimi matematik mühendislerinin iş bulma olanaklarını artırmıştır.

Görsel Kaynakları İçin Tıklayınız.

Meslek Tanıtım kategorisine ulaşmak için tıklayınız.

 


WİKİKÜLTÜR

WİKİKÜLTÜR

2019 Haziran ayında Paylaşmaya Değer Bilgiler! mottosuyla faaliyetlerine başlayan “wikikultur.com”, kendisine koymuş olduğu büyük hedefler doğrultusunda ilerleyen bir kültür/sanat platformudur.
https://wikikultur.com

Leave a Reply

Your email address will not be published.