Mecburiyet: Bir Solukta Okunacak Kitap

Stefan Zweig’ın okuduktan sonra etkisinden çıkamadığımız bir kitabı daha.  Mecburiyet: Zorunluluk, yükümlülük anlamlarına gelen bir kelime. Yaşamımızın bütününe baktığımız zaman o kadar çok mecburiyetimiz olduğunu fark ediyoruz ki. Dört bir yanımızı sarmış olan bu mecburiyetler, sorumluluklar ve zorunluluklar bazen öyle kötü bir hal alıyor ki herhangi bir seçme şansımız kalmıyor. Yapmak istemediğimiz şeyleri bile yapmak zorunda kalabiliyoruz. İşte Stefan Zweig’da bize bu kitabında ressam Ferdinand’ın mecburiyetini anlatmış.

Mecburiyet: Bir Solukta Okunacak Kitap
Mecburiyet: Bir Solukta Okunacak Kitap

Ferdinand ve karısı Paula, ülkelerinde başlayan ve kendilerinin inanmadıkları savaştan kaçarak İsviçre’ye yerleşerek burada özgürce yaşamayı ve söz konusu ne olursa olsun bir insanın canına kast etmemeyi seçen bir çift.  Fakat bir gün Ferdinand’a konsolosluktan askerliğe elverişliliğinin tespiti için davet gelir ve olaylar başlar. Ferdinand   her ne kadar gitmezse belki de olayların son bulacağını düşünse de   gelen mektupların ardı arkası kesilmez. Ve artık Ferdinand buna mecbur olduğunun farkına varır. Ferdinand görev duygusu, karısına duyduğu aşk, savaş karşıtı görüşleri ve mecburiyetinin arasında kalır.

Kitabı incelerken tabi ki Stefan Zweig hakkında birkaç fikre sahip olmamız gerekir. Zweig yaşadığı dönem dolayısıyla da Avrupa’nın hızlı değişimine, Nazi baskılarına, savaşa ve savaşların insan üstündeki yarattıklarına şahit oldu. 1934 de Nazilerin baskısı yüzünden yaşadığı yer olan Avusturya’dan ayrıldı. Önce İngiltere’ye oradan Brezilya’ya göçtü. Zweig savaş karşıtı görüşleriyle tanınır.  Ve   I. Dünya Savaşı boyunca bu görüşlerini yaymayı kendine misyon edinir. Bu dönemde yazdığı novellalarla büyük ün kazandı.

Mecburiyet: Bir Solukta Okunacak Kitap
Mecburiyet: Bir Solukta Okunacak Kitap

Daha sonrasında Psikolojiye ve Freud’un öğretilerine duyduğu hayranlık onu derin karakter incelemeleri yazmaya itti. Mecburiyet boyunca Ferdinand’ın içsel gitgelleri ve karakter analizleri o kadar iyi yapılmış ve güzel bir dille anlatılmış ki hayran olmamak elde değil. Hayatına Avrupa’nın Hitlere köle olduğunu görerek büyük bir umutsuzluğa kapıldığı için ikinci eşiyle birlikte son verdi.

Kitabın sonunda Ferdinand’ın seçimi ise kitabı okuyacaklar için büyük bir heyecan. Sizde bir bardak kahvenizi alın ve kitabı büyük bir zevkle okuyun.

*Novella: Uzun öykü, kısa roman olarak değerlendirilebilecek; hikâye ve noveletteden uzun, romandan kısa olan bir edebî türdür.

Diğer Edebiyat yazılarımıza ulaşmak için tıklayınız.

Bizi Twitter’dan takip etmek için tıklayınız.Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published.