Mekatronik Mühendisliği Nedir?

Mekatronik Mühendisliği Nedir?

Mekatronik, mühendislik endüstrisinde, gelişmiş otomatik üretim endüstrimizin ihtiyaçlarını karşılamak için mühendisle ilgili çeşitli disiplinleri birleştiren, son zamanlarda geliştirilen bir alandır. Mekatronik mühendisleri elektrik mühendisliği ve mekanik konularında uzmanlaşmıştır ve çoklu mühendislik disiplinlerinde çeşitli işlerde çalışabilirler. Bu yazıda, mekatronik mühendisliğinin ne olduğunu, bir mekatronik mühendisinin neler yaptığını ve bu kariyer yolunda izleyebileceğiniz adımları keşfedeceğiz.

Mekatronik Mühendisliği

Mekatronik mühendisliği, bilgisayar, mekanik ve elektronik mühendisliği de dahil olmak üzere birçok farklı disiplini içeren bir mühendislik alanıdır. Bu tür mühendislik hem mekanik hem de elektrik sistemlerine odaklanır ve bilgisayar sistemleri, robotik, kontrol sistemleri, elektronik ve telekomünikasyon kullanımını içerebilir. Mekatronik mühendisliği kullanılarak tasarlanan ürünlere örnek olarak DVD’ler, araç kilitlenmeyen fren sistemleri ve bilgisayar sabit diskleri verilebilir. Bu ürünlerin her biri mekanik olmakla birlikte, çalışması için bilgisayar ve elektrik kontrol sistemlerinin kullanılmasını gerektirir.

Mekatronik Mühendisleri Ne yapar?

Mekatronik Mühendisliği Nedir? 

Bir mekatronik mühendisi çeşitli mühendislik alanlarında çalışabilir ve birkaç farklı görevi yerine getirebilir. Mekatronik mühendisleri genellikle mekanik bir ekip, bir mühendislik ekibi veya her ikisiyle de çalışır. Genellikle elektronik, gerçek zamanlı yazılım, enstrümantasyon ve diğer mekanik ve / veya elektrikli makinelerle çalışırlar. Mekatronik mühendisi tipik olarak ürün geliştirmede temel bir rol oynar ve gelişim süreci boyunca elektronik, yazılım, mekanik ve kontrol mühendisliği gibi mühendislik prensiplerini kullanır.

Bir mekatronik mühendisi robotik, imalat ve havacılık gibi sektörlerde çalışabilir. Laboratuvarlar, ofisler, işleme tesisleri ve küresel işletmeler de dahil olmak üzere çeşitli ortamlarda çalışırlar.

Bir mekatronik mühendisinin ortak görevleri şunlardır:

 • Sorunlara çözüm geliştirmek için mekanik, bilgisayar ve/veya elektronik teknolojisini kullanmak.
 • Otomasyon sektöründe yenilikler uygulayarak mevcut üretim süreçlerini iyileştirmek.
 • Mekanik ve/veya elektrik ihtiyaçları ile ilgili çeşitli ürünler geliştirmek ve inşa etmek.
 • Mevcut ve yeni mekatronik ekipmanın uygulanabilirliğini incelemek.
 • Ürün performansını artıran kontrol sistemlerini uygulamak.
 • Mühendislik sistemlerinin simülasyonunu ve modellemesini yapmak.
 • Genellikle bilgisayarla çalışan gelişmiş kontrol sistemleri üretmek.İnsanların kullanımının tehlikeli olabileceği görevler için elektronik ve mekanik aletler ve bilgisayarlar yapmak(su altı keşfi, madencilik veya ormancılık işleri gibi).
 • Yeni mekatronik ekipmanın fizibilitesini, maliyet sonuçlarını ve performans faydalarını incelemek.
 • Bilgisayarları kullanarak karmaşık mekanik, elektronik veya diğer mühendislik sistemlerinin modellemesini, simülasyonunu ve analizini gerçekleştirmek.
Mekatronik Mühendisliği Nedir?
Resim PIRO4D tarafından Pixabay‘a yüklendi

Mekatronik Mühendisleri Nerelerde Çalışır?

Mekatronik Mühendisliği Nedir?  

Bir mekatronik mühendisinin izleyebileceği birkaç farklı kariyer vardır. Aşağıdakiler, bir mekatronik mühendisinin sahip olabileceği en yaygın işlerden bazılarıdır:

 • Otomobil mühendisi
 • Proje Mühendisi
 • Sistem Mühendisi
 • Yazılım Mühendisi
 • Enstrümantasyon Mühendisi

Otomotiv mühendisliği

Bir otomotiv mühendisi otomobil, kamyonet, otobüs, kamyon ve motosiklet gibi araçların geliştirilmesi ve geliştirilmesi ile ilgilenir. Bir otomotiv mühendisi olarak, mekatronik mühendisliği becerilerinizi araçların mekanizmalarını ve sistemlerini tasarlamak için kullanabilirsiniz. Otomotiv mühendisleri aynı zamanda mevcut araç sistemlerindeki sorunları çözmek için çalışıyor ve otomobil üretimini denetliyor.

Proje Mühendisliği

Bir proje mühendisi, bir mekanik veya teknik mühendislik projesinin tasarımı ve oluşturulması boyunca bir mühendislik ekibini denetler. Proje mühendisleri genellikle paydaşlar ve ekipler dahil bir projeyle ilgili tüm taraflarla çalışır. Bir mühendislik projesi süresince planlama, bütçeleme ve proje personelinden doğrudan sorumludurlar.

Sistem Mühendisliği

Sistem mühendisleri öncelikle sistemlerin ve süreçlerin verimliliğini geliştirmek ve sürdürmekten sorumludur. Yazılım, ürün geliştirme ve imalat dahil olmak üzere çeşitli alanlarda çalışabilirler. Bir sistem mühendisinin amacı, insan müdahalesi çok az olan veya hiç olmayan ürünlerle baştan sona ürün geliştirebilecek sistemler oluşturmaktır.

Yazılım Mühendisliği

Bir yazılım mühendisi, bilgisayar yazılımı geliştirmek, tasarlamak ve oluşturmak için yazılım mühendisliği prensiplerini kullanan bir profesyoneldir. Bu mühendisin geliştirebileceği yaygın yazılım türleri arasında ara katman yazılımı, iş uygulamaları, video ve bilgisayar oyunları ve ağ kontrol sistemleri bulunur. Bir yazılım mühendisi işletmeler için bilgisayar programları ve uygulamaları tasarlayarak, kurarak ve bakımını yaparak uygulama mühendisi olarak da çalışabilir. Bir yazılım mühendisi ayrıca bir yazılım geliştiricisi, bilgisayar programcısı veya bilgisayar bilimcisi olarak da ifade edilebilir.

Mekatronik Mühendisliği Nedir?
Resim Jens P. Raak tarafından Pixabay‘a yüklendi

Enstrümantasyon ve Kontrol Mühendisliği

Bir enstrümantasyon mühendisliği, bir imalat ortamında makine ve kontrol sistemlerinin tasarımı, kurulumu ve bakımından sorumludur. Ayrıca, halihazırda tasarlanmış ve yerinde olan işletim kontrol sistemlerinden sorumlu ekipleri denetleyebilir ve yönetebilirler. Bir enstrümantasyon mühendisi tarafından tasarlanabilecek yaygın ürünler arasında kan şekeri monitörleri, duman dedektörleri ve makine sensörleri olabilir. Bu tür bir mühendis çeşitli endüstrilerde çalışabilir ve biyomedikal firmaları, savunma müteahhitlerini, devlet kurumlarını ve özel mühendislik firmalarını içeren kuruluşlar tarafından kullanılabilir.

Mekatronik Mühendisliği için kişisel gereksinimler

 • Teknik ve mühendislik faaliyetlerden ilgilenme ve hoşlanma
 • İyi iletişim becerileri
 • Bir takımın parçası olarak çalışabilme
 • Yaratıcı düşünebilme ve problem çözebilme
 • Robotik ve üretim ekipmanı gibi matematik, fizik ve mekanik ekipmanlarla ilgilenme

 

Mekatronik Mühendisliği Maaşları

 

 • Yeni mezun bir mekatronik mühendisi: 2750TL – 4000TL
 • Alanında 2 yıllık tecrübeye sahip olan bir mekatronik mühendisi: 4000TL – 5500TL
 • Alanında 5+ yıllık tecrübeye sahip bir mekatronik mühendisi: 5500TL – 10.000 TL

 

Mekatronik Mühendisliği hakkında merak ettiğiniz bir şey mi var? Hemen bir soru sorun.

 

Görsel Kaynakları İçin Tıklayınız.

Görsel Kaynakları İçin Tıklayınız.

 

Meslek Tanıtım kategorisindeki diğer içeriklerimize buradan ulaşabilirsiniz.

mekatronik nedir, mekatronik mühendisliği nedir, mekatronik mühendisliği maaşları nedir, mekatronik nedir ve ne iş yapar, mekatronik mühendisliği nedir ve ne iş yapar


WİKİKÜLTÜR

WİKİKÜLTÜR

2019 Haziran ayında Paylaşmaya Değer Bilgiler! mottosuyla faaliyetlerine başlayan “wikikultur.com”, kendisine koymuş olduğu büyük hedefler doğrultusunda ilerleyen bir kültür/sanat platformudur.
https://wikikultur.com

Leave a Reply

Your email address will not be published.