Mitolojide Herkül ve 12 Görevi

Mitolojide Herkül ve 12 Görevi

Zeus’un oğlu, insan türünün şampiyonu Herkül hayal bile edemeyeceği en acımasız suçu işlediğini anladığında dehşete kapıldı.

Herkül’den kocasının zinalanmasından dolayı nefret eden tanrıça Hera, geçici bir delilik laneti ile onu darmadağın etmişti. Kendi ailesi ise ölmüştü. Kederin tükettiği Herkül, telafi etmenin yolunun Hera’nın favorisi Tiryns Kralı Eurystheus’tan geçtiğini söyleyen Delphi’nin kahinini aramaya başladı.

Eurystheus, Herkül’ü, onu yenilmez canavarlara ve aşılmaz güçlere karşı çektiği
on imkansız görevle küçük düşürmeyi umuyordu. Bunun yerine kral, Herkül’ün Görevleri olarak bilinen epik bir serüven serisinin sahnesini kurdu. İlk görev kadınları kaçıran ve savaşçıları yutan Nemea Aslanı’nı öldürmekti.

Oklar altın kürkünden geçemezdi fakat Herkül aslanı kendi karanlık mağarasında tuzağa düşürdü, bir sopa ile sersemletti ve çıplak elleriyle boğdu. Canavarın derisini yüzmek için yeterince keskin bir şey bulamadığında Tanrıça Athena hayvanın pençelerinden birini kullanmasını tavsiye etti. Herkül Tiryn’e aslanın postunu giymiş bir şekilde döndü ve Kral Eurystheus o kadar korktu ki bir şarap fıçısına saklandı. O andan itibaren Herkül’e kupalarını güvenli bir mesafede sunması emredildi.

İkinci görev, çok kafalı bir yılan olan Lerne Hydra’sıydı.

Herkül şiddetli bir şekilde dövüştü fakat yılanın her bir kafasını kopardığı zaman yerinde iki tane kafa bitiyordu. Yeğeni Iolaus, başların tekrar çıkmasını engellemek için ateş ile boynunu dağlamayı söyleyene kadar kavga umutsuzdu. Yılandan geriye kalanlar Hydra takımyıldızı oldu.

Öldürmek yerine, Herkül  bir sonraki canavarı canlı yakalayacaktı. Keryneia Geyiği o kadar hızlıydı ki bir oktan daha hızlı koşabilirdi. Herkül bir yıl boyunca onu takip etti, sonunda Hyperboreios’in kuzey topraklarında buldu. Hayvanın Av Tanrısı Artemis için kutsal olduğu ortaya çıktı ve Herkül geri getireceğine söz verdi.

Eurystheus geyiği gördüğünde onu tutmaya karar verdi fakat Herkül gider gitmez hayvan
sahibesine geri döndü. Böylece, Herkül sözünü bozmadan görevini yerine getirdi. Dördüncü görev birçok tarlayı harap etmiş Erymanthos Yabandomuzunu yakalamaktı. İnsan başlı at olan Chiron’un tavsiyesi ile Herkül hayvanı kalın karın içine kadar takip edip yakaladı.

Beşinci görevde artık hayvanlar yoktu, sadece geriye bıraktıkları vardı.

[the_ad id=”1961″]

Kral Augeas’ın yüzlerce ilahi sığırını tuttuğu ahırlar çağlar boyunca temizlenmemişti. Herkül, eğer hayvanların onda birini alabilirse bir günde temizleyeceğini söyledi. Augeas kahramanın vazgeçeceğini düşündü. Bunun yerine Herkül, yakınlardaki iki nehrin ahırlara akmasını sağlayan büyük hendekler kazdı ve ahırlar tertemiz oldu.

Diğer üç görevde canavar gibi rakipler vardı ve her birinin üstesinden gelmek için zekice stratejiler lazımdı. Etçil Stymphalos Kuşları, içinden  geçilmez bir ormana yuva yapmışlardı fakat Herkül Athena’nın özel çıngırağını kuşların korkup havalanmaları ve sonra okla vurmak için kullandı.

Hiçbir ölümlü Girit Boğası’nın çılgın saldırısı karşısında duramazdı ama Herkül arkadan boğucu bir hile yaptı. Atlarını, misafirlerini tek çırpıda mahvetmek için yetiştiren kızgın Kral Diomedes,

Herkül ahırında onunla dövüştüğünde kendi ilacından tattı. Ziyafet, Herkül’ün ağızlarını kapatmasına yetecek kadar hayvanları durdurdu. Dokuzuncu görev herhangi bir
canavardan daha güçlü olan Amazon Kraliçesi Hippolyta’yı içeriyordu. Herkül, savaş tanrısı olan babası Ares’in kendisine verdiği kemeri geri almalıydı.

Savaşa hazır bir şekilde Amazon diyarı Themyscira’ya yelken açtı fakat kraliçe Herkül’den ve yiğitliğiinden o kadar etkilendi ki kemeri istekli bir şekilde verdi. Onuncu görev için Herkül Geryon’dan üç başlı  ve üç kafalı olan kırmızı, büyülü bir devi çalmak zorundaydı.

Yolundayken, Libya’nın sıcak çölünden rahatsız olan Herkül güneşe bir ok attı. Herkül’ün gücüne imrenen Güneş Tanrısı Helios, Erytheia adasına yapacağı yolculuk için Herkül’e cenk arabasını ödünç verdi. Orada, canavarın kendisini öldürmeden önce

Geryon’un çobanı ve onun iki başlı köpeği ile dövüştü. Bu son olmalıydı.   Fakat Eurystheus iki görevin sayılmadığını duyurdu: Hydra görevi Iolaus yardım ettiği için ahır görevi ise ödeme talep ettiği için geçersizdi. Kahraman, Herperides orman perilerinin bahçesinden altın elma almak olan görevine koyuldu. Herkül göreve, Deniz’in Yaşlı Adamı’nı ve şekil değiştiren Su Tanrısını, bahçenin
yerini bulmak için yakalayarak başladı. Vardığında cennetleri tutan titan Atlas’ı buldu.

[the_ad_placement id=”ads3″]

Yerini alabileceğini söylerek Atlas’ın elmaları almasını teklif etti. Atlas hevesli bir şekilde itaat etti, fakat Herkül yine yerleri değiştirerek onu kandırdı ve elinde elma ile kaçtı.

On ikinci ve son görev yeraltını koruyan üç başlı tazı Kerberos’u geri getirmekti. Hermes ve Athena’nın yardımları ile  Hades’in yanına indi ve tanıştı. Ölümün efendisi Herkül’ün
canavarı almasına izin verdi ama tek şartı vardı: silahları olmadan yapacaktı ki

Herkül üç kafayı tek seferde tutarak başarılı oldu. Tazıyı Eurystheus’a sunduğunda kral korktu ve sonunda kahramanın görevlerinin son bulduğunu açıkladı. On iki yıl emek sarfettikten sonra, Herkül ailesinin trajik ölümlerinin bedelini ödedi ve ilahi tapınakta bir yer kazandı. Ama zaferi daha büyük bir önem taşıyordu. Dünyanın kaotik ve canavarımsı güçlerinin üstesinden gelerek Titanların ezeli düzeninden kalanları süpürmüş ve insanların yükseleceği yere
dönüştürmüştü.

[the_ad id=”1961″]

Görevleri boyunca, Herkül tüm dünyanın deliliğini kendi deliliğini telafi ederek evcilleştirdi.

Ted Ed Video

Kaynak ve İleri Okuma


Edanur Özkan

Edanur Özkan

Bilim, arkeoloji ve tarih. Üçünün karışımıyım...
https://wikikultur.com


Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published.