Mutlaka Okunması Gereken Kitaplar | #1

Bu yazımda bana göre mutlaka okunması gereken kitapları seçtim, hepsi de birbirinden güzel kitaplar olmakla birlikte tavsiye ederim.

1. Tarık Tufan – Ve Sen Kuş Olur Gidersin

Mutlaka Okunması Gereken Kitaplar
Mutlaka Okunması Gereken Kitaplar | Ve Sen Kuş Olur Gidersin

-Profil Kitap/125 sayfa

Şuana kadar okuduğum en güzel şiir/deneme kitabı diyebilirim. Kitabın konusu bir adamın hayata karşı mücadelesini anlatıyor, bir de aşk var tabii. Türk yazarlardan kalemini en akıcı bulduğum yazar diyebilirim. Gerek sözleri, gerek konu başlıkları bana ilham veriyor. Her bölümün kendine özel ve güzel başlıkları var. ” İnsan çokça hayat ve bir de ölümdür” diye başlığı var bu kitapta, altını çizdiğim nadir sözlerden birisi.

“İnsan kaybettikleriyle insandır” der yine bir bölümde. ” İnsan sakladıklarıyla insandır” benim en anlamlı bulduğum bölüm başlıklarından birisi. seni saklıyorum diyor, aklıma Özdemir Asaf’ın dizeleri geliyor; seni saklayacağım inan. Benim en sevdiğim bölüm, 12. kısım oldu, gerçekten benim için anlamı çok büyük. buradaysa onu çok sevdiğini ancak bir araya gelmenin imkansız olduğundan bahsediyor. Bu yüzden bu kitabı okumanızı çok isterim, çünkü insan da bir kuş gibidir, gidebilir.

2. Özgür Bacaksız – Deli Çocuğun Güncesi

Mutlaka Okunması Gereken Kitaplar
Mutlaka Okunması Gereken Kitaplar | Deli Çocuğun Güncesi

-Destek Yayınları/126 sayfa

Hani bazen bir insana, bir kitaba, bir şeye sığınma ihtiyacı duyarız ya ben bu kitapta o sığınma ihtiyacını tattım. Kitap bana çok sevdiğim birinden hediye gelmişti, kapağı da çok hoşuma gitmişti ilk başta. Bana en çok dokunan kısım giriş kısmı oldu. Çocuğun sınavdan geçer not alması, yine de babasının neden 100 almadın? gibi bir şey söylemesi. Sanırım büyükler biraz otoriter davranıyorlardı, ben bu sonucu çıkardım. Bu yüzden anlattığı çocuk matematik dersini hiç sevememiş.

Mesela şöyle diyor bir sayfada, en büyük delilik insanın kendi tımarhanesinden kaçmasıdır.

Sanırım kitap kahveni alıp, pencere kenarında okumalık bir kitap, o zaman iyi okumalar!

3. Stefan Zweig – Satranç

Mutlaka Okunması Gereken Kitaplar | Satranç
Mutlaka Okunması Gereken Kitaplar | Satranç

İş Bankası Yayınları/83 sayfa

Stefan Zweig, yabancı yazarlardan en sevdiğim diyebilirim. Sadece bunu değil, bütün kitaplarını öneririm. Stefan Zweig genelde bütün kitaplarında derin bir psikoloji işler, bu da onun yazarlığının yanı sıra psikolog olmasından kaynaklanır. Bu kitapta usta bir psikolojiyle yazılmıştır. Kitap bir gemide geçmektedir, gemide tesadüfen bir araya gelmiş üç satranççı ele alınmıştır. Eğer yabancı klasikleri seviyorsanız kesinlikle tavsiye ederim.

4. Stefan Zweig – Rahel Tanrı’yla Hesaplaşıyor

Mutlaka Okunması Gereken Kitaplar | Rahel Tanrı'yla Hesaplaşıyor
Mutlaka Okunması Gereken Kitaplar | Rahel Tanrı’yla Hesaplaşıyor

İş Bankası Yayınları/70 sayfa

Kitap 3 öyküden oluşmaktadır, ilki zaten kitabın ismiyle özdeştir. Kendi yorumunu katarak Eski Ahit’teki Rahel ile Yakup’un öyküsünü anlatır. Üçüncü güvercinin hikayesinde ise Nuh tufanı olaylarını anlatır. Son hikayeyse Virata isimli bir savaşçıyla ilgilidir. Üç öykünün de bir ana fikri vardır; Kendini ya da Tanrı’yı ararken hayatının amacını bulma umudu.

5. Susan Kreller – Karda Bir Doksan

Mutlaka Okunması Gereken Kitaplar | Karda Bir Doksan
Mutlaka Okunması Gereken Kitaplar | Karda Bir Doksan

Çevirmen: Aylin Gergin

ON8 Kitap/226 sayfa

Kitap benim okul ödevimdi, çocuk-gençlik kitabı olsa da ben çok sevmiştim ve kendimden bir kaç parça bir şey bulmuştum. Çok akıcı bir dili vardı ve sürükleyiciydi bu yüzden ödüllü bir kitap olmasına şaşırmadım. Kitap Adrian isimli bir gencin kendini bulma serüvenini anlatıyor.

6. Antoine de Saint-Exupéry – Küçük Prens

Mutlaka Okunması Gereken Kitaplar | Küçük Prens
Mutlaka Okunması Gereken Kitaplar | Küçük Prens

Çevirmen: Azra Erhat

Eksik Parça Yayınları/111 sayfa

Benim için yeri çok özel olan kitaptır bu ve büyük-küçük herkesin okumasını tavsiye ederim. Kitap küçük prens’in kendi gülünü araması ve sonunda bulması ile ilgilidir. yaşama dair bir çok sorunun cevabı da içinde saklıdır.

” Gözler kördür, insan ancak yüreğiyle gerçeği görebilir.”

7. José Mauro de Vasconcelos – Şeker Portakalı

Mutlaka Okunması Gereken Kitaplar | Şeker Portakalı
Mutlaka Okunması Gereken Kitaplar | Şeker Portakalı

Çevirmen: Aydın Emeç

Can Yayınları-117.baskı/182 sayfa

En sevdiğim ve okunmasını şiddetle tavsiye ettiğim kitaplardan belki de en güzelidir. Yazar bu romanı tam 12 günde yazmıştır, konusu ise Zeze’nin başından geçen olaylardır.

8. Cemal Süreya – Sevda Sözleri

Mutlaka Okunması Gereken Kitaplar | Sevda Sözleri
Mutlaka Okunması Gereken Kitaplar | Sevda Sözleri

Yapı Kredi Yayınları-66.baskı/329 sayfa

Her şair bizim için önemlidir fakat bu kitabın da mutlaka okunması gerektiğini düşünüyorum. Cemal Süreya bana göre çok özel bir şairdir, şiirleri de öyle. Bu kitap Cemal Süreya’nın bütün şiirlerinin ( Üvercinka, Göçebe, Beni öp sonra doğur beni, Sıcak nal, güz bitiği, kalanlar) toplandığı şiir kitabıdır. Benim en çok hoşuma giden şiiri, sayfa 16’daki 1954 tarihli güzelleme isimli şiiridir.

9. Hakan Günday – Kinyas ve Kayra

Mutlaka Okunması Gereken Kitaplar | Kinyas ve Kayra
Mutlaka Okunması Gereken Kitaplar | Kinyas ve Kayra

Doğan Kitap-48.baskı/531 sayfa

Bir arkadaşımın tavsiyesi ile okuduğum ve bayıldığım bir kitap. Mutlaka okunacak listesinin dokuzuncu kitabı. Kitap iki bölüme ayrılıyor: Kinyas’ın yolu ve Kayra’nın yolu. Kinyas ve Kayra arkadaşlardır fakat ikisi de kendi amaçlarını bulmak için ayrılmışlardır, kitabın başındaysa bir araya geldikleri ve Kinyas’ın Kayra’ya bizi yaz demesi anlatılır ve hikaye orada başlar.

10. Halil Cibran – Ermiş

Mutlaka Okunması Gereken Kitaplar | Ermiş
Mutlaka Okunması Gereken Kitaplar | Ermiş

Çevirmen: Handan Ünlü Haktanır

Koridor Yayınları/107 sayfa

Kitapta Orfales kentinin sevilen ve sayılan insanı Ermiş lakaplı adam giderken, insanların ona sırayla sorular sorması ve onun da verdiği yanıtlar anlatılmıştır. Peki, ne gibi sorular sormuşlardır? Aşk, evlilik, ölüm, din, hukuk, özgürlük ve yaşam hakkında bir çok soru sormuşlardır. Kitap mistik ve spiritüel kabul edilir. Bana göre içinde derin anlamlar bulunan bir kitap ve okumanızı tavsiye ederim.

Twitter hesabımıza ulaşmak için tıklayınız.

Okunması Gereken Kitaplar | Ekim Ayı Kitap Önerisi #1

Tavsiye İçerik

https://wikikultur.com/2019/07/08/tanrilar-tanrisi-odin-kimdir/

 

 

 


Leave a Reply

Your email address will not be published.