Nazan Öncel: Şans Tanımanız Gereken Sanatçı #10

Şans tanımamız gereken sanatçılar listesinde sanatçı Nazan Öncel var. Geçen yazımızda Ufuk Beydemir yer almıştı. Bu yazımızda ise güzel müziğini duymamış insanların bir an önce dinlemeye ihtiyacı olan bir sanatçıdan bahsedeceğiz. Şarkı önerisi isteyenlere tek tek şarkı önermek yerine doğrudan sanatçının adını verebileceğimiz, her şarkısının birbirinden güzel ve özel olduğu Şans Tanımamız Gereken Sanatçılar listemizin bu yazımızdaki konuğu Nazan Öncel.

Nazan Öncel 6 Şubat 1956’da İzmir’de doğmuştur.

Edebiyatı babasından, notaları annesinden öğrenmiştir. Ortaokul yıllarındayken gitar çalıp şarkı söylemesine katkısı olmuştur. Zafer İlkokulu’nun sene sonu kutlamalarına katılması için okul müdüründen davet aldığında;

kara önlüğü yerine annesinin özel olarak diktiği elbiseyi giyerek, solo mandolin çalmıştır.

Kameralarla ilk defa 1961 senesinde Acı Tesadüf filmiyle çocuk yıldız olarak tanışmıştır. Bu film sanatçının ilk ve tek sinema filmidir.

İlk sahne tecrübelerini, 1969’da Kervanlar Orkestrası’yla, üç yıl süren beraberliğinde yaşarken, 1971’de 15 yaşında kurduğu ‘Çılgınlar’ grubuyla birlikte düğün salonlarında ve festivallerde şarkı söylemiştir.

1975 yılında İzmir Radyosu’nun düzenlediği bir şarkı yarışmasında “Annem” isimli bestesiyle katılarak birincilik elde etmiştir.

Nazan Öncel’in Gidelim Buralardan şarkısına geçmeden önce düştüğü şu küçük notu okuyalım;

Eline gitarı alır ve yazarsın, bu da o an’lardan birinin hissiyatıyla yazılmış bir şarkıdır. Bir gün birine ithaf bir şarkı yazarsam bunu size söylerim. Bu o değil. Yalan söyleyecek yaşı çoktan geçmiş biri olarak meraklısına not düşeyim dedim. Sevgiyle

80’li yıllar boyunca çeşitli kentlerin otel ve lokallerinde program yaparken hem plağın acemiliğini üstünden atmış, hem de kendi şarkılarını yazmaya giden yolda mesafe kat etmiştir. Nazan Öncel’in tümü kendi kaleminden çıkan şarkılardan oluşan “Bir Hadise Var” albümü, Türkiye’de pop müziğin iyiden iyiye yaygınlaştığı 1991’de çıkmıştır.

Karlı bir kış gününde Kurtuluş’ta bodrum katındaki evinde bir şarkı yazmıştır: “Gitme Kal Bu şehirde.” İşte bizi hüzün duvarlarına çarptıran, müptelası olacağımızı anladığımız şarkı;

1999 ürünü olan “Demir Leblebi” albümüyse “Âşıklar Parkı”, “Bu Havada Gidilmez”, “Zor Dünya” şarkıları videoları ilgi görüp sevilirken, “Sokarım Politikana” ve “Demirden Leblebi” medyanın bazı tutucu kesimlerinin tepkisini çekmiş olsa da zaman içinde gelmiş geçmiş en sert, en cesur ve memlekete eşik atlatan albüm olarak nitelenmiştir.

Bir istisna olarak, 2003 yılında Ahmet Kaya hatırasına yayınlanan “Dinle Sevgili Ülkem” albümünde, Attila İlhan / Ahmet Kaya eseri “Mahur” u yorumlamıştır.

DMC ile yaptığı anlaşmaya 2011 Haziran’ında çıkardığı Hayvan ile devam etmiştir. Hayvan albümünün en sevilenleri Beni Koca Şehirde Yalnız Bırakma, Normal, Çirkin Olsun Benim Olsun ve Böyle Konuşma’dır. 2012 Ağustos’unda Hayvan’a Remix’i çıkaran sanatçı yeni albümünün hazırlığı içerisindedir.

Müzikal kariyerinde verdiği konserlerle popüler müziğin zirvesinde hep başı çekenlerden olmuş, ciddi bir hayran kitlesi edinmiş, birçok projede kendi eserleriyle yer almıştır.

 

İşte Nazan Öncel’in güzel sade ses tonu;

Diskografi

Canın İsterse 1975 TRT Televizyonlarına çıkmaya hak kazandığı ilk şarkı

Yalnız Kalpler 1975 TRT emisyonu

Sana Kul Köle Olmuştum 1978 (45’lik) Melodi Plak

Neden 1981 Eurovision Yarışma bandı (ilk on beş)

Bir Zamanlar 1981 TRT Emisyonu

Bizden Sesler 1981 (Complation) Liste Başı Kasetçilik

Hırçın Kız 1982 Eurovision Yarışma bandı (ilk on beş)

Yağmur Duası1982 (L.P. Uzun Çalar) Tempo Plak

Bir Hadise Var 1991 (Albüm) Yaşar Plak

Ben Böyle Aşk Görmedim 1994 (Albüm) Yaşar Plak

Göç 1995 (Albüm) Naz Müzik

Sokak Kızı 1996 (Albüm) Raks Müzik

Demir Leblebi 1999 (Albüm) Mert Müzik

Yan Yana Fotoğraf Çektirelim 2004 (Albüm) Hitt Müzik

Bir Şarkı Tut 2005 (3’lü Albüm) Seyhan Müzik

7’n Bitirdin 2006 (Albüm) Avrupa Müzik

Hatırına Sustum 2009 (Albüm) Avrupa Müzik

Tuttum Bırakmam 2010 (Single) DMC

Hayvan 2011 (Albüm) DMC

Bazı şeyler 2014 (Albüm) DMC

Aşkitom 2015 (Single) DMC

Sakin Ol Şampiyon 2016 (Single) DMC

Durum Şarkıları 19 Mart 2018 (Albüm) DMC

YouTube hesabına ulaşmak için tıklayınız.
Spotify hesabına ulaşmak için tıklayınız.
Twitter hesabına ulaşmak için tıklayınız.
İnstagram ulaşmak için tıklayınız.
Resmi Sitesine ulaşmak için tıklayınız.

 

Bilgiler ve fotoğraflar sanatçının resmi sitesinden alınmıştır.

Kendine has bir şekilde bize güzel dinletiler ve hayatımıza anlamlı sözler kattığı için wikikültür ailesi olarak tebrik, güzel şarkılarınızı dinlettirip, iç rahatlığıyla başkalarına tavsiye ettirebildiğiniz ve ‘insanın acısını kendi acısına kattı’ diye düşündürtebildiğiniz için teşekkür ederiz. Yeterince tanınmadığınızı düşünsek dâhi yıllardır başarılı bir şekilde birçok iş başarabildiğiniz için ve bunun daha nice seneler devam edecek olduğu için mutluyuz.Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published.