Nazım Ve Piraye | Şiir Ve Aşk

Nazım Ve Piraye | Şiir Ve Aşk

Nazım Hikmet’i bilmeyen yoktur, mutlaka bir şiirini okumuşsunuzdur. Şiirleri ile ünlü olmasının yanı sıra yaşadığı büyük aşkları ile de bilinir, bir sürü aşkı olmuştur ancak aralarından biri vardır ki bir ömre bedeldir. Adı Piraye’dir. Nazım Hikmet’in en uzun süre boyunca evli kaldığı kadındır Piraye.

Piraye, Nazım’ın kız kardeşinin arkadaşıdır. Kocasından ayrılmış biri erkek biri kız iki çocuk sahibi bir kadındır Nazım ile tanıştığında. Kimsenin haberi olmadan İstanbul’a tanışırlar ama orada da gün yüzü göremezler çünkü; Nazım cezaevine girer. Cezaevinde kaldığı süre boyunca Piraye’ye bir sürü şiir ve mektuplar yazar. Mektupları karıcığım, canım karıcığım” ile başlar, şiirlerinde “adını saatimin sol kayışına yazdım” diye yazar ancak her aşk gibi Nazım-Piraye aşkı da bir gün bitiverir.

Nazım Ve Piraye | Şiir Ve Aşk
Nazım Ve Piraye | Şiir Ve Aşk

Nazım cezaevinde yatarken dayısının kızı Münevver onu sık sık ziyaret eder, bu sefer de onların aşkı başlamış olur artık onların aşkı gündemdedir. Nazım, Piraye’ye yeniden mektup yazar ve durumu anlatır, Piraye böyle bir duruma çok üzülür, içten içe yıkılır ama kimseye hiçbir şey belli etmez. Bu arada Münevver evli ve çocuk sahibi bir kadındır, kocası ondan ayrılmak istemez ve bu sefer Nazım ile Münevver’in ilişkisi çıkmaza girer. Nazım yine Piraye’ye mektup yazar; “yeryüzünde hiçbir insan benim sana yaptığım kötülüğü yapmamıştır ama bütün bunlara rağmen gel, ben sana gel diyecek kadar yüzsüz ve alçağım fakat sen gel, nefret ederek de olsa beni bir daha yalnız bırakma” .

Piraye kıyamaz Nazım’a ve yanına gider. Affeder Nazım’ı. Bu olaylardan sonra Nazım yine Piraye için yazılar yazmaya devam eder. Bir ara cezaevindeyken rahatsızlanır ve hastaneye kaldırılır, serbest bırakılacağını düşünmektedir. Bu ara yine Münevver ile görüşmeye başlar yeniden,  Piraye bu durumu anlasa da Nazım’a çıktığında evine gelebileceğine söyler, bu konuşmayı yaparken içeriye Münevver girer ve Piraye odadan çıkar, bu ikisinin son görüşmesi olur.

Nazım Ve Piraye | Şiir Ve Aşk
Nazım Ve Piraye | Şiir Ve Aşk

Piraye, Nazım’ın 17 yıl boyunca ona yazdığı mektupları ve şiirleri bir bavulun içerisinde saklar ve Nazım ile boşandıktan sonra kimseyle evlenmez.

 

-Nazım’ın Piraye’ye hapisteyken yazdığı şiirlerden birisi;

Seni düşünmek güzel şey 
ümitli şey 
dünyanın en güzel sesinden 
en güzel şarkıyı dinlemek gibi bir şey. 
Fakat artık ümit yetmiyor bana, 
ben artık şarkı dinlemek değil 
şarkı söylemek istiyorum… 

/(Nazım Hikmet 1945)

 

 

Yazarımızın diğer yazılarına ulaşmak için tıklayınız.

Twitter hesabımıza ulaşmak için tıklayınız.


Leave a Reply

Your email address will not be published.