Netflix’e Sansür

Netflix Sansürü

Uzun bir süredir internetten yapılan yayınların sansüre maruz kalabileceği konuşuluyordu. Bu sansürün ilk olarak yerel kuruluşların zorunlu olarak uygulaması bekleniyordu. Ancak 1 Ağustos 2019 tarihli Resmi Gazete‘de yayınlanan yönetmeliğe göre; Netflix Türkiye ülkemizde sansür uygulamak zorunda kalabilir.

“RADYO TELEVİZYON VE İSTEĞE BAĞLI YAYINLARIN İNTERNET ORTAMINDAN SUNUMU HAKKINDA YÖNETMELİK” adı altında yayınlanan yönetmelikte “Bu yönetmelik, radyo, televizyon ve isteğe bağlı yayın hizmetlerinin internet ortamından sunumu ile bu yayın hizmetlerini internet ortamından sunan özel medya hizmet sağlayıcı kuruluşları ve bu yayın hizmetlerinin iletimini sağlayan platform işletmecilerini kapsar.” ibaresi yer alıyor. Bu tüm internet yayınlarının sansürlenebileceği anlamına geliyor.

Yönetmeliği hazırlayan ekibin içerisinde olduğunu belirten eski RTÜK üyesi Hamit Ersoy, artık sadece Netflix ve benzerlerinin değil, YouTube üzerinden yayın yapan içeriklerin de RTÜK tarafından denetlenebileceğini ifade ediyor:

“Yayının yapıldığı mecradan bağımsız olarak, yayıncılık niteliği taşıyan her türlü içeriği denetlemek RTÜK’ün görevidir. Yeni yönetmelikle   Blu Tv gibi platformlarda da içerik denetimi yapılacak ve sadece bunlarla sınırlı kalmayacak.”

Ayrıca şunu da belirtelim ki Türkiye Netflix’e genel denetim getiren ilk ülke oldu.

Alınan bu karardan sonra sosyal medya #Netfliximedokunma hashtag’iyle adeta yıkıldı.

Bu sansür hakkındaki tweetlerden bazılarını sizler için derledik.

Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz? Sizce bu sadece bir denetleme mi olacak yoksa alenen dijital sansür’e mi dönecek?

Görüşlerinizi yorum kısmından paylaşabilirsiniz…

Diğer yazılarımıza ulaşmak için tıklayınız.

Bizi Twitter’dan takip etmek için tıklayınız.

 


MEHMET TOPRAK

MEHMET TOPRAK

Kuruculuğunu ve genel yayın yönetmenliğini üstlendiği wikikultur.com'da makaleler ve içerikler üretiyor.
http://www.wikikultur.com


Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published.