Neuralink Nedir? Neuralink Projesi Detaylı Anlatım

Neuralink Nedir? Neuralink Projesi Detaylı Anlatım

İlkokulda fen dersini ilk aldığımızda, beş duyuyu öğrenmiştik. Belki çok uzak olmayan bir gelecekte, bu bilgi güneş sistemimizdeki dokuz gezegen fikri kadar bile güncel olmayabilir. Bu, tartışmalı beyin çipi arayüzü sayesinde manşetlere çıkan Neuralink şirketi sayesinde gerçek olabilir. 17 Temmuz 2019’da Elon Musk şirketi olan Neuralink nihayet sıkı çalışmasını bir YouTube canlı yayınında kamuoyuna açıkladı .

Neuralink’i ilk duyduğunuzda, çılgın bir dahinin günlüğünden çıkmış gibi gelebilir; Şirketin başında Elon Musk’ı görünce, bu imaj çok da zor olmayabilir. Ancak bir Bilim Kurgu filmi gibi görünen şeyin ötesine bakarsanız, insanlık için oldukça farklı bir geleceğe bir göz atabilirsiniz.

İnsanlığın yeni altıncı hissi olan: Neuralink’e

Peki Neuralink Nedir?

Neuralink, ilk olarak belden aşağısı felçli hastalara fiziksel bir hareket yapmadan telefon kullanma veya bilgisayarda fare tıklaması yapma gibi basit görevlerde yardımcı olmak için kullanılacak bir cihazdır. Açık olmak gerekirse, insan üzerinde denemeler henüz başlamadı; Elon Musk ve ekibi 2020’nin sonunda başlama konusunda iyimser, ancak bu zaman çizelgesini FDA onayının kolay olmadığı gerçeğiyle sabitliyorlar. Musk’a göre, Şimdiye kadar Neuralink prototipleri kemirgenler ve bir maymun üzerinde test edildi.

 

Beyindeki Bölüm

Neuralink, beyninizin yüzeyine bazı bileşenleri cerrahi olarak yerleştirmeyi amaçlar. Ancak beyin implantları yeni yapılan bir işlem değildir. 1970’lerden beri bu kategoride araştırma ve geliştirmeler devam ediyor, test ediliyor ve kullanılıyor. Sadece daha önce beyin implantları iyileştirici olarak görülmüyordu; Ne de olsa beynimiz hala büyük bir muamma ve zekamızın genetik kökenini daha yeni yeni çözmeye başladık.

Doğal olarak, bu yapının kutsallığını korumak istiyoruz – ve eminim Elon Musk (ve ekibi) de ister. Ancak bu noktada bu mümkün değil. Ekip, elektrik alanlarını tespit etmek için kullanılan cihazlar olan elektrotları kullanarak bir test yürüterek gerçekleştirdiler (beyinde, elektrik alanları sinirler birbirlerine mesaj attığında oluşur – yani Neuralink, sinirlerin ne zaman mesaj gönderdiğini tespit etmek için elektrotları kullanır.)

Elektrotlardan biri (biz buna Elektrot 1 diyeceğiz) nöronun hemen üzerine yerleştirildi. Bu doğrudan nöron üzerinde olduğu için, nöron ateşlemesinin bir sonucu olarak üretilen herhangi bir elektrik alanını tespit edebilir. Daha sonra nöron ateşlemesinden kaynaklanan bir elektrik alanı hala tespit edip edemeyeceğini görmek için başka bir elektrot (biz buna Elektrot 2 diyeceğiz) yerleştirdiler. Mümkün olsaydı, Elektrot 2’nin nöronun elektrik sinyalini artık algılayamayacağı bir noktaya kadar gittikçe daha uzağa hareket ettirdiler – bu noktada Elektrot 1, nöronun ateşlendiğini bildirirdi, ancak Elektrot 2 doğrulayamazdı. Başka bir deyişle, Elektrot 2 nörondan çok uzaktaydı. Bu mesafe 60 nanometre idi.

En azından elektrotların kafatasının altında kalması gerekecekti. Ve yapacakları da tam olarak bu. Elektrotlar, küçük bir alıcıyla birlikte kafatasının altına yerleştirilecek.

N1 Sensor, insan tarafından gömülü çipin dış kalıp olmadan yapılan ilk sürümü. Kalıp, 4 mm boyunda, 8 mm çapında silindirik bir kalıptır. Her birinde 1.204 elektrot bulunur.

Kalıptan çıkan, mikroskobik ipliklere benzeyen 1.024 küçük, ince elektrot olacaktır. Bunlar yaklaşık 6 nanometre çapında yani minik kelimesi biraz fazla büyük gelebilir. Karşılaştırmak için saçınızın çapını hayal edin ve ardından bu çapı ona bölün. O kadar küçük ki, bir insan eli kadar büyük bir şey onu beyne yerleştiremeyecek. Bu yüzden Neuralink de bir robotik cerrah yarattı.

Bu robot, iplikleri beyninize yerleştirmek için gereken hassas hareketleri yapma yeteneğine sahiptir. Kulağa basit bir görev gibi geliyor, ancak iş parçacıkları küçük ölçekte, bir uzay roketini Dünya’ya güvenli bir şekilde geri indirmek kadar karmaşık bir görev haline geliyor – Bu da Musk’ın çok aşina olduğu bir şey.

– Max Hodak, Neuralink Başkanı

 

Neuralink cerrahi robotu, her elektrodu yerleştirmek için doğru alanları belirlerken değişkenleri hesaba katarak bir kan damarına çarpma olasılığını en aza indirir – ki bu beyin için iyi olmaz.

Beynin Dışındaki Bölüm | Neuralink Nedir?

Kafanıza robotik olarak implante edilmiş bir biyonik süper beyin çipine sahip olmak, çoğumuzun hayatta bir kez yaşanacak bir deneyim olduğunu düşündüğümüz bir şeydir. Musk ve ekibi bu şekilde kalmasını istiyor. Yazılım güncellemeleri zaten zahmetlidir ve her zaman biz istemediğimizde gerçekleşir. Yazılımın bir güncelleme yapmak istediği her seferinde yerel beyin cerrahına bir gezi yapmak zorunda kalma fikri, bir süper beyne sahip olmanın getirebileceği çekiciliğe bir göz atıyor. Yani büyük bir Neuralink parçası, kulağınızın arkasında giyilebilir bir cihaz olarak kafatasının dışında bulunur.

Bağlantı adı verilen bu giyilebilir cihaz, bataryanın yanı sıra yazılımı da barındırır. Bu şekilde,% 5 pil ömrüne eriştiğinizde, şarj etmek için cihazı çıkarmanız yeterlidir. Yazılım güncellemesiyle aynı – işlem Bağlantıda gerçekleşir.

 

[Neuralink] zorunlu bir şey değildir. Bu, isterseniz sahip olmayı seçebileceğiniz bir şey. Bu, uygarlık düzeyinde gerçekten önemli olacağını düşündüğüm bir şey.

– Elon Musk

 

Neuralink Projesi Ne Olabilir?

Neuralink, artırılmış gerçeklik Space Invaders’ın yeniliklerinin çok ötesine geçebilir . Örneğin, telepati artık o kadar da abartılı gelmez kulağa. Sonuçta, elektrotlar tarafından alınan sinyaller kablosuz olarak elektronik cihazlara iletilebilir ve Link kulaklığın kendisi elektronik bir cihazdır. Mesajları bir Link cihazından diğerine aktarmak, iPhone’lar arasında görüntüleri havadan düşürmeye benzer. Biraz kuantum dolaşıklık ekleyip  belki Marslı ailelerimize telepatik telefon görüşmeleri yapabiliriz. Zamanın bu noktasında, Neuralink’in teknolojisi muhtemelen nöronlarınızdaki küçük ateşlemelerden tam cümleler oluşturamaz, ancak belirli ateşleme modellerini, belki de görüntülere çevirmek için eğitilebilir. Veya bu tür bir özellik zaman içinde geliştirilebilir.

İletişim hızı da artacaktır. Bir zihnin düşünceleri anlıktır. Neuralink, sonunda bu anlık düşünceleri yakalayabilir ve kelimelerin ağzınızdan çıkabileceğinden daha hızlı bir şekilde bunları anında iletişime aktarabilir.

 

Bazı Endişeler

Endişelerden bahsetmişken, bunun da bir listesi var. Bilgisayarınızın dosyalarını kilitleyen ve fidye ödeyene kadar (genellikle Bitcoin’de) tek tek silen bir virüs olan fidye yazılımı, günümüzde bilgisayar ağları için ciddi bir tehdittir . Şimdi bunu beyninizde hayal edin. Bilgisayar korsanlığı, yazılım hataları ve donanım kusurları günlük yaşamınız için bir tehdit olabilir.

Etiketler

neuralink nedir neuralik projesi elon musk neuralink projesi neuralink elon musk neuralink nedir neuralik projesi elon musk neuralink projesi neuralink elon musk neuralink nedir neuralik projesi elon musk neuralink projesi neuralink elon musk neuralink nedir neuralik projesi elon musk neuralink projesi neuralink elon musk neuralink nedir neuralik projesi elon musk neuralink projesi neuralink elon musk neuralink nedir neuralik projesi elon musk neuralink projesi neuralink elon musk neuralink nedir neuralik projesi elon musk neuralink projesi neuralink elon musk neuralink nedir neuralik projesi elon musk neuralink projesi neuralink elon musk neuralink nedir neuralik projesi elon musk neuralink projesi neuralink elon musk neuralink nedir neuralik projesi elon musk neuralink projesi neuralink elon musk

 

Kaynak ve İleri Okuma

 

 


MEHMET TOPRAK

MEHMET TOPRAK

Kuruculuğunu ve genel yayın yönetmenliğini üstlendiği wikikultur.com'da makaleler ve içerikler üretiyor.
http://www.wikikultur.com


Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published.