Nobel’i Ekolojik İcat Kazandı | kimya

Nobel’i Ekolojik İcat Kazandı

Geçtiğimiz  sene, içerisinde birçok tuhaf olay barındırırken bunlardan nobel kimya ödülü de payını aldı. Nobel ödülü 3 dahi arasında paylaştırıldı. Ödüle layık görülen isimler ise John B. Goodenough (ABD-ALM), M. Stanley Whittingham(İNG-ABD) ve Akira Yoşino(JPN) oldu. Ödülü sırtlayan bilim insanları lityum iyon  bataryası geliştirdiler. 97 yaşında kazanan ABD’li John B. Goodenough ise ödülü kazanan “en yaşlı bilim insanı” olarak kayıtlara geçti. Nobel Kimya Ödülü’nü 2015’te Türk bilim insanı Aziz Sancar kazanmıştı.

Lityum İyon Bataryası Nedir?

Öncelikle pil ile batarya arasında ne fark var onu açıklamalıyız. Piller tek kullanımlıktır ve tekrar kullanılıp şarj edilemezler. Ancak batarya içerisinde yapılan sistemle içerisine elektrik alımıyla tekrar kullanılmaya hazır hale gelebilir. Bataryaların ve akümülatorlarin (sec. batarya) bileşiminde çinko, mangandioksit, civa, gümüş, çinkoklorür, amonyumklorür, potasyum hidroksit, kömür, kağıt/plastik, demir, kadmiyum, sülfirik asit gibi maddeler vardır.

Bir lityum iyon bataryasının içi; katot (+), anot (-) ve ayırıcı plaka olarak 3 temel bölümden oluşur. Bataryayı şarj ettiğinizde, elektrikle yüklenen lityum atomları, karbon katmanda toplanır ve şarjdan çıkardıktan sonra, elektronlar katot kısma doğru hareket eder.

Günümüz bataryalarından çok daha çevreci olduğu biliniyor. Bu başarıya imza atan bilim insanlarının böyle bir buluşta bulunmaları tesadüf değil. Akü,pil ve bataryaların üretimi,kullanımı ve yok edilişine kadar çevreye zararlı süreçlerden geçiyor. Hatta Almanya ve Japonya ülkelerinde bu tür maddeleri satanlardan beliri bir ücret karşılığı toplanarak geri dönüştürmeye çalışmaktadırlar çünkü geliştirlen teknolojilerle geri kazanılmasının ekonomik ve ekolojik olduğu anlaşılmıştır. Ödülün sahiplerini bulmasının ardından konuyla igili açıklamada ”Günümüzde dizüstü bilgisayarlardan cep telefonlarına kadar çok sayıda elektronik araçta kullanılan lityum iyon bataryalar, insan yaşamında çığır açtı. Bu yılın Kimya Ödülü kazananları, çalışmalarıyla kablosuz ve fosil yakıtlardan bağımsız bir toplumun temellerini attılar.” denildi. Bu yüzden Nobel’i ekolojik icat kazandı deniliyor.

1 MİLYON DOLAR KAZANDILAR

Nobel ödülleri en prestijli ödüllerden birisi olmanın yanısıra maddi açıdanda kazananlarının yüzünü güldürüyor. Kazananlar 1 milyon doları kendi aralarında 3’e böldüler.                                  Whittingham lityum elementiyle deneyler yaptı ve ilk lityum bataryasını geliştirdi. ABD’li katı hal fizikçisi John B. Goodenough ise potansiyeli iki katına çıkartacak çalışmalar yaptı. Akira Yoşino lityum iyonunu saf halde çıkrattı ve bataryalarının yalnızca lityum iyonuyla çalışabildiğini gösterdi. Bundan sonra her zaman olduğu gibi bilimin çalışmaları teknolojinin hızını arttıracak ve ona katkı sağlayacak.


Paradigma

Paradigma

Kimya mühendisliği öğrencisiyim. astronomiyle ve tıpla ilgilenmek, satranç ve masa tenisi oynamak hobilerim arasında.


Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published.