Ölsem Unutmam | Fuat – Beşir Diyalog 2

Ölsem Unutmam | Fuat – Beşir Diyalog 2

Raziye Ayhan‘ın Ölsem Unutmam adlı Fuat – Beşir Diyalog yazının ikincisi sizlerle;

-Hani bizi evden çıkaran acı orda kaldıysa döneriz demiştik. Öyle demiştin yani. Peki döndüğümüzde aynı bulacak mıyız bıraktıklarımızı?

+Bulamayız. Ne evi ne içindekini aynı bulamayız. Gözün kapalı dolaşsan evde elinle koymuş gibi bulacaklarını bulamayacaksın. Kaldırılmış, üstü örtülmüş. İyi düşünelim ki içinde kalmış ama yeri değişmiş olsun. Ev yenilenmiş hatta seni ve anılarını kapı önüne koymuş olabilir. Ama giderken bu riski alacaksın Beşir. Yoksa dayanabilir misin hiç bu uzaklığa.
Belki anahtarı da adresi de değişmiş olabilir. Sen de değişeceksin gittiysen. Bence biraz da haksızlık hiç değişmemesini beklemek. Yıkılan yerler onarılacaktı ya kendi kendine ya da başkasının yardımıyla.

Ölsem Unutmam | Fuat - Beşir Diyalog 2
Ölsem Unutmam | Fuat – Beşir Diyalog 2

Dikkat et Beşir bıraktığın evin duvarları gururla boyanmış da olabilir. Yani değişmemiş ama öyle görünmek istiyor olabilir. Eğer sen bir kere o duvara yaslandıysan bunu hissedersin. En zor bu eve geri dönersin ama . İçi aynıdır yeri yurdu adresi. Ama soğuk buz gibi bi yere gelirsin. Gurur boyası ha deyince de kalkmaz. Öyle kızgınlıkla öyle kırgınlıkla yerleştirir ki kendini eve, sen gittiğin yolları sıcakta yalın ayak gidersin bi daha. Olur da affedildin mi Beşir dağların başında serin havada, uçsuz bucaksız bi dünya seyredersin.

-Sen hazırlıklı mıydın abi bulduğuna, alıştın mı? Yoksa yüzündeki hüzün gurura rastlamaktan mı? Bunca yıl seni gülerken görmedim hiç. Asılır durur biri yanaklarından inat edersin sanki ona.

+Alışamadım. Bi dolu yıl geçti alışamadım. Her gece evimin önüne gittim, görmedi beni o başka. Nasıl görsün camlarında gazete kağıtlarıyla.

-Bırakmış yani seni? Öyle mi? Gitmek sayılmaz ki seninki. Döndün işte. Hem seviyordun, biliyordu.

+Bilmek yetmez. Göstermek şarttı, görmek istemek mübah. Hem bırakmak denmez buna o da bi sabah gitmeye karar vermiş denir. Belki de beni bulmaya.

– Peki seni bulabilir mi artık? Onca kez kayboldun.

+ Bulur. Ona içimin haritasına ben çoktan açtım. Kimseler akıl edemese de o beni eliyle koymuş gibi bulur. Atlaslarda yazmaz yerim. Sakladır, gizlenmiştir. Ama o beni hangi parkta hangi bankta bulacağını bilir. Kaybolursam onsuzlukta ya da aklı karışırsa hani onu sevemedim diye. Yazdım Beşir beni anlasın diye. Bir şiirin soluklandığı her boşlukta anmak için onu. Yazdım durmadan. Bir kaldırımda dünden bir faturanın garibanlığından kalan boşluklarına dizdim sözlerimi.

Bir türkü armağan ettim ona. Söyle Beşir! Bir türkü çalar da kendiliğinden biter mi öylece.
Anlamazdı kaç umut kalkar giderdi yerinden de kaç acı sığardı onun yerine. Anlamadı. Anlatılanı duyardı yalnız. Yazmak beklerdi konuşmak isterdi. Anlatamam şimdi konuşamam da. Omzumda sırtımı kamburlaştıran bir yükü öylece önüne bırakamam. Çok durakladım ağırlığından, soluklandım dinlendim . Yalnız kendi omzumda dinlendim.

Her şey bir yana içimi yangın yerine çeviren onun kararsızlığıydı. Beni çağırmayışıydı. İstediğim yalnız bir kesinlikti Beşir. Keskinlikle reddetiğim tüm gerçekleri bana söyleyecek keski haline gelmiş dili idi. Ufukların gerisinden dolandırarak getirdiği cümlelerle değil bir “seviyorum seni “ ile dümdüz duymak istedim. Duyamadıkça hep ona uzak bir yakınlıkta dinlendim. Tekrar geldim. O gitti sandı belki. Ama ben ondan hiç gidemedim.

Ölsem Unutmam | Fuat - Beşir Diyalog 2
Ölsem Unutmam | Fuat – Beşir Diyalog 2

“Ayrı ayrı hayatlardayız şimdi” dediğimde “elbet buluşacağız” dediğimde “neden şimdi değil?” demesini bekleyecek kadar cahildi belki aklım. Bizi bir bulmaca çözer gibi çözmeye çalışmaktan yoruldum, belki o da. Ama o da söylesin diye çok bekledim. Anlayacağın Beşir, doğduğu bozkırlar kadar geniş gönlüme çok insan bastıysa da ben yalnız ona tutkundum.

– Bu hiç geçmeyecek mi? Bitmeyecek mi içindeki sürgün? Ya kavuşamazsanız hiç? Başkası olursa? Nolacak o zaman?

+ Hiç olacak Beşir. Hiç olacağım. Yaşamamış bu dünyaya hiç uğramamış olacağım. Başkası olursa bilmiyorum. Başka zaman sor bu soruyu başka bir nefesle anlatmaya yetecek gücüm. Sevemez ki kimse ben gibi. O da bilir. Sevmekle ömrüm yolunda eskiyecekse eskisin. O beni unutmasın isterim. Ben onu zaten ölsem unutmam Beşir. Ölsem unutmam.

Bizi Twitter’dan takip etmek için tıklayınız.

Tavsiye İçerik

https://wikikultur.com/2020/07/18/mitolojide-herkul-ve-12-gorevi/

 

 


Raziye Ayhan

Raziye Ayhan

cümleler, peşi sıra ama asla öylesine sıralanmamış sözcüklerin izleridir. hepimiz o izlerden gideriz. ben de onları yazarım.
https://wikikultur.com/


Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published.