Mitolojik Hikaye: Orpheus ve Eurydike

Orpheus ve Eurydike

Orpheus ve Eurydike antik yunan efsaneleri kategorimizde sizlerle, diğer mitoloji yazılarımıza ulaşmak için tıklayınız.

Orpheus, yağız bir delikanlı aynı zamanda da muhteşem Apollon’un oğludur. Küçüklükten beri lyr çalmaya meraklı olan Orpheus, “Baba hani karnemde beş olursa bana lyr alacaktın” diye Apollon’un başının etini yer yıllarca. Artık bu çocuğu zapt edemez hale gelen Apollon “Tamam ulan alıyorum bu yaz sana lyr” der ve baba oğul gidip alırlar. Apollon’un da yardımıyla usta bir çalgıcı olur sonunda ve düğünlerde, sünnetlerde çalmaya başlar.

Orpheus ve Euridice
Orpheus ve Euridice

O günlerden birinde, uzaktan akrabalarının düğününde çalarken genç kızlardan biri “A be bu nasıl güzel lyr çalmaktır, kimdir bu kızancık” deyip Orpheus’un yanına gider. Bu genç kızımız da Eurydike’dir. Tabi bizim Orpheus karşısında güzel kızı görünce, saçlarını eliyle yana atıp, bıyıklarını burmaya başlar. En sonunda Eurydike dayanamayıp “Evlenelim be Orpheus’um ama anam vermez bilmez misin?” der. Orpheus bütün büyükleri de araya sokup gider kızı anasından ister ve evlenirler. Tabi çalgıcı parası vermemek için kendi düğününde bile kendisi çalar, öyle cimridir Orpheus. Tabi her güzel şeyin bir sonu vardır ve bu evlilik de uzun sürmez. Peki ya sonra?

– Orpheus çalgıcılık hayatına devam mı etti yoksa Eurydike’nin hasretinden elinde şarap amphorasıyla yollarda mı sabahladı?

– “Senden başkasını gözüm görmüyor kız Eurydike” diyerek Eurydike’yi kandırdı mı?

– Peki ya Eurydike kendine yeni bir hayat kurup kariyerine mi odaklandı yoksa amaaan biri gider biri gelir deyip yeniden mi evlendi?

Bu soruların cevabı başka bir yazıda 😉

 

Görsel Kaynağı: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Orpheus_%26_Euridice.jpg

Twitter hesabımız için tıklayınız.


Leave a Reply

Your email address will not be published.