Pablo Emilio Escobar Kimdir?

Pablo Emilio Escobar Kimdir?

 “Kolombiya’da bir mezarda olmak Amerika’da bir hücrede olmaktan iyidir.”

– Pablo Escobar

 (1949-1993)

 

Pablo Escobar, tutkuyla sevdiği karısını, kızını ve oğlunu ölümüne dek yanından ayırmayan meşhur bir Kolombiya uyuşturucu imparatoruydu.

Pablo Emilio Escobar Gaviria uyuşturucu kaçakçılığıyla ABD’ye giren uyuşturucunun yüzde 80’ini kontrol altına alarak hesabı bile zor yapılabilen bir servetin sahibi oldu, bu yüzden Forbes dergisinde dünyanın zengin 10 kişisinden biri oldu. 

Escobar, 1970’lerin başında kokain ticaretine girdi, Medellin Kartelini oluşturmak için diğer suçlularla iş birliği yapmak zorunda olan Escobar bunu çok iyi yapacaktı. Yardım projelerine katılması ve futbol kulüplerine sponsor olması ile çok büyük bir popülerlik kazandı, ancak daha sonra binlerce kişinin öldürülmesiyle sonuçlanan terör kampanyaları kendisine karşı bir nefret kampanyası başlatıldı. 

 

 

Doğum günü

Pablo Escobar, 1 Aralık 1949’da Kolombiya’nın Antioquia kentindeki Rionegro şehrinde doğdu. Ailesi daha sonra Envigado banliyösüne taşındı. 

Escobar mütevazı bir aileden gelmişti. Babası bir köylüydü ve çiftçi olarak geçimini sağlıyordu, annesi ise öğretmendi. Escobar, küçük yaşlardan itibaren büyük adam olmak isteyen uyuşturucu lordu, benzersiz bir hırsla doluydu. 

Erken dönem

Escobar, suç yaşamına erken başladı ilk olarak mezar taşı hırsızlığı ve sahte diploma işine giren Escobar zamanla araba çalmaya ve akabinde kaçakçılık işine girer. 

Escobar’ın ilk önceliği Kolombiya’nın kaçak sigara pazarının kontrolünü ele geçirmek oldu üst düzey bir rol oynadığı “Marlboro Savaşları” sırasında ise bu çaba zirvedeydi ve boşa gitmeyecekti. Yaşadığı bu deneyim, gelecekteki narkotik krallığı için değerli bir eğitim alanı oldu.

Escobar’ın Karısı, Oğlu ve Kızı

1976’da Pablo Escobar, 15 yaşındaki Maria Victoria Henao ile evlendi. Çiftin iki çocuğu oldu. Oğlu, Juan Pablo Escobar ve kızı Manuela. 

Bugün Escobar’ın oğlu Juan Pablo, Sebastian Marroquin adını kullanan motivasyonel bir konuşmacıdır. 

Marroquin mimarlık okudu ve 2015’te bir kitap yayınladı, Pablo Escobar: Dünyanın en ünlü uyuşturucu kralı. Bu kitapta, babasının intihar ettiğini de iddia ediyor. 

Agence France-Presse röportajında Marroquin, “Babam taklit edilecek bir insan değil” demişti.

 

(Escobar’ın Hacienda Nápoles olarak bilinen yemyeşil ve geniş arazisi, dünyanın dört bir yanından gelen egzotik hayvanlarla dolu bir hayvanat bahçesi ve bahçelerinden birinde büyük bir dinozor heykeli içeriyordu. Timothy Ross / The LIFE Images Collection / Getty Images )

Medellin Karteli

Kolombiya’nın kokain ticaretine hükmetmesi şans eseri değildi. 1970’lerin başında başlayan ülke, esrar için en önemli kaçakçılık alanı haline geldi .

Narcos dizisinde ‘Medellin’

Kokain pazarı geliştikçe, Kolombiya’nın coğrafi konumu, bu iş için ne kadar uygun olduğunu kanıtladı. Güney Amerika’nın kuzey ucunda, Peru ve Bolivya’nın gelişen merkezleri arasında yer alan ülke, uyuşturucunun en büyük pazarı olan ve ABD’ye kuzeye kısa bir yolculuk uzaklığında olunca küresel kokain ticaretine hâkim oldu.

Escobar, kokain ticaretinin kontrolünü ele geçirmek için hızla hareket etti. 1975’te Kolombiya’nın Medellin şehrinden uyuşturucu kaçakçısı Fabio Restrepo’yu öldürdü. Öldürür öldürmez, hemen iktidara el koyan ve Restrepo’nun operasyonunu dünyanın hiç görmediği bir şeye genişleten Escobar, bir imparatorluk inşaa etmekteydi.

 

Escobar’ın önderliğinde Bolivya ve Peru’da çok miktarda kokain macunu alındı, işlendi ve Amerika’ya ulaştırıldı. Escobar, ünlü Medellin Kartelini oluşturmak için küçük bir grupla çalışmaya başladı.

1980’lerin ortalarında, Escobar’ın tahmini net değeri 30 milyar dolardı ve Forbes tarafından dünyadaki en zengin 10 kişiden biri olarak seçildi. Nakit o kadar fazlaydı ki, Escobar parasını almak için bir Learjet aldı.

O sırada Escobar, Amerika Birleşik Devletleri’ne kaçakçılığın yüzde 80’inden fazlasını kontrol ediyordu, her gün 15 tondan fazla kaçakçılığını yapan Medellin Karteli’nin kazancı haftada 420 milyon dolara ulaştı.

Escobar’ın serveti ve şöhreti büyüdükçe, lider olarak görülme hayalleri artıyordu. Bazı yönlerden, fakir halkın sosyal programlarını genişletmek için para harcadığı için birçok yerel halk tarafından Robin Hood’a benzer bir figür olarak tanındı.

Escobar’ın Kısa Süreli Politikası

Escobar, genç bir adam olarak devamlı olarak arkadaşlarına ve ailesine Kolombiya cumhurbaşkanı olmak istediğini söylerdi. Tüm bunlara rağmen, servet ve meşruiyet yolunda suç işliyordu.

1982’de Escobar, Kolombiya Kongresi’ne alternatif bir üye olarak seçildi. Ancak servetinin nedenleri gizli kalamadı ve seçilmesinden iki yıl sonra istifaya zorlandı. Escobar’ın ünlü geçmişini açığa vuran adalet bakanı daha sonra katledildi.

Pablo Escobar kaç kişiyi öldürdü?

Escobar, politikacılar, memurlar, gazeteciler ve sıradan vatandaşlar da dahil olmak üzere binlerce insanın ölümünden sorumluydu.

Kolombiya’nın cumhurbaşkanı olma şansını yakalamadığını ve ABD’nin yakalanmasını ve iadesini talep etmesini istediğini fark ettiğinde Escobar, Kolombiya siyasetini etkilemek umuduyla düşmanlarına öfkesini salıverdi. Hedefi, ticaretten vazgeçme karşılığında uyuşturucu baronları için iade edilmeyen bir madde ve aftı.

Escobar’ın terör kampanyası, üç Kolombiyalı cumhurbaşkanı adayının, bir avukat generalin, hakimlerin ve 1000’den fazla polis memurunun hayatına mal oldu. Ayrıca Escobar, 1989’da 100’den fazla kişiyi öldüren bir Kolombiyalı jet uçağının bombalanmasının arkasındaki beyin olarak gösterildi.

Escobar’ın dehşeti sonunda kendisine karşı kamuoyuna açıkladı ve uyuşturucu kaçakçılarının ittifakının dağılmasına neden oldu.

Cezaevi: ‘La Catedral’

Haziran 1991’de Escobar, Kolombiya Devlet Başkanı Cesar Gaviria hükümetine teslim oldu. 

Buna karşılık, iadesi tehdidi kaldırıldı ve Escobar’ın çalışanlarından seçtikleri adamlar tarafından korunan “La Catedral” adlı kendi lüks hapishanesini inşa etmesine izin verildi. Hapishane istediği gibi yapıldı. İçerisinde futbol sahası bile bulunan hapishanede bir kumarhane, spa ve gece kulübü bile vardı.

Ancak 1992 yılının haziran ayında Escobar, yetkililer onu daha standart bir tutma tesisine taşımayı denediğinde kayıplara karıştı. Uyuşturucu lordu için 16 ay sürecek bir insan avı, işte o gün başlamış oldu. 

Bu süre zarfında, Escobar’ın hapsedilmesi sırasında parçalanmaya başlayan Medellin Karteli’nin, bürolarını basıp liderlerini tek tek öldürdü ve öldürme hızını giderek daha da arttırdı.

[the_ad id=”1961″]

 

Ölüm

Bu akılalmaz kaçış sürerken Escobar’ın ailesi Almanya‘ya sığınma talebinde bulundu lakin bu reddedildi ve sonunda bir Bogota oteline sığınmak zorunda kaldılar.

Escobar’ın kendisi ailesi kadar şanslı değildi. Kolombiya polisi sonunda 2 Aralık 1993’te Medellin’de bir orta sınıf mahallede kaçak Pablo Escobar’ı yakaladı. 

Bir koşuşturma başladı ve Escobar bir dizi çatı katından kaçmaya çalışırken o ve koruması vurularak öldürüldü.

 (Fotoğraf: JESUS ​​ABAD-EL COLOMBIANO / AFP / Getty Images ) Pablo Emilio Escobar Kimdir? 

 

Escobar’ın Ölümünden Sonra

Escobar’ın ölümü Medellin Karteli’nin ve Kolombiya’nın kokain ticaretindeki merkezi rolünün ölümünü hızlandırdı. 

Onun sonu, ülkenin hükümeti ve dünyanın diğer bölgeleri tarafından kutlandı. Ailesi polis koruması altına alındı. 

Yine de birçok Kolombiyalı ölümünün yasını tuttu. Escobar’ın cenazesinde 25.000’den fazla insan toplandı ve izdiham çıktı. 

Escobar’ın cenazesinde The New York Times’ın haberinde bir cenaze uzmanı “Evleri inşa etti ve yoksullara değer verdi” dedi. “Gelecekte, insanlar bir aziz olacak şekilde dua etmek için mezarına gidecekler.” 

‘El Patron del Mal’

Pablo Escobar, popüler bir 2012 Kolombiyalı televizyon dizisi El Patron del Mal’ın konusuydu. 

Program her ikisi de Escobar veya yardımcıları tarafından öldürülen aile üyeleri olan Camilo Cano ve Juana Uribe tarafından hazırlandı. 

‘Narcos’

Pablo Escobar’ın yakalanmasında en çok emeği olanlardan ikisi olan, iki Amerikan Uyuşturucu Enforcement ajanı, Steve Murphy ve Javier Peña idi. Hikayeleri, 2015 Netflix serisi Narcos’un  bir bölümünü oluşturdu .

Uyuşturucu ile Mücadele Dairesi’nde çalışan Meksikalı bir ajan olan Javier Pena, ünlü Kolombiyalı uyuşturucu kaçakçısı Pablo Escobar’ı yakalamak için Birleşik Devletler tarafından Kolombiya’ya yollanır. 
Escobar’ın gerçek hayat hikayesinden uyarlanan dizi, dünya çapına yayılmış bir uyuşturucu şebekesini engellemeye çalışan kolluk kuvvetlerini konu ediniyor.

HIZLI BİLGİLER

İSİM

Pablo Escobar

DOĞUM GÜNÜ

1 Aralık 1949

ÖLÜM TARİHİ

2 Aralık 1993

BİLİYOR MUSUN?

80’li yılların ortalarında kokain ticaretinin yükselişinde, Pablo Escobar net değeri 30 milyar dolar olan ve yaşayan en zengin insanlardan biriydi.

BİLİYOR MUSUN?

Escobar, çocukluğundan beri Kolombiya’nın cumhurbaşkanı olmayı hayal etmişti.

BİLİYOR MUSUN?

Escobar, başlangıçta hayır kurumları ve yardımları nedeniyle Kolombiyalılar arasında popülerdi, ancak daha sonra binlerce cinayetle sonuçlanan terör kampanyaları, ona karşı kamuoyu nefreti topladı.

BİLİYOR MUSUN?

Escobar, 2 Aralık 1993’te bir Medellin mahallesinin çatı katında, Kolombiyalı polisler tarafından öldürüldü.

DOĞUM YERİ

Antioquia, Kolombiya

ÖLÜM YERİ

Medellin, Kolombiya

Bir sonraki yazımızda görüşmek dileğiyle.

Sağlıcakla…


MEHMET TOPRAK

MEHMET TOPRAK

Kuruculuğunu ve genel yayın yönetmenliğini üstlendiği wikikultur.com'da makaleler ve içerikler üretiyor.
http://www.wikikultur.com

Leave a Reply

Your email address will not be published.