Pandemi Ve Dijitalleşme

Pandemi Ve Dijitalleşme

COVID-19  krizinin getirdiği yeni yaşam biçimi, şirketleri teknolojilerini geliştirmeye, dijitalleşmeye mecbur bıraktı ve diyebiliriz ki neredeyse tüm sektörlerdeki işletmelerin iş yapma biçimlerini sonsuza kadar dönüştürdü. Bu durumda şirketler açısından bakıldığında teknolojinin stratejik önemi, yalnızca bir maliyet verimliliği kaynağı değil, işin kritik bir bileşeni olarak kabul ediliyor artık ve yeni normalde rekabetçi kalabilmek adına bu alanda yeni stratejiler ve uygulamalar gerektiriyor.

Bununla birlikte dönemin ruhuna ve sorunlarına uygun yeni girişimler ortaya çıkmaya devam ediyor . Tabii ki pandemi öncesinde olduğundan çok daha hızla ve farklı alanlarda. Financial Times, resmi devlet istatistiklerine atıfta bulunarak, 2020 koronavirüs pandemisinin arka planında birçok ülkede girişimcilikte bir patlama kaydedildiğini bildirmiş. Bu yükselişte en büyük payı teknoloji alanındaki start-uplar alıyor. Konuları ise daha çok lojistik, teslimat ve IT sektörlerini tercih eden, değişen tüketici talebine yanıt vermeye çalışan start-uplar.

Pandemi Ve Dijitalleşme

Pandemi döneminin yarattığı dijitalleşme alışkanlıklarının bir parçası olan, ülkemizden iki uygulamayı örneklendirmek istedik. İkisi de çağın gereklerine ayak uydurmuş, taleplere cevap veren uygulamalar.

Pandemi Ve Dijitalleşme

1) GETİR

Son olarak 7.56 milyar dolar değerleme ile 555 milyon dolar daha yatırım alan Getir, İngiltere, Almanya, Paris’ten sonra ABD pazarına girmeyi planlıyor. Getir bu dönemde krizi fırsata çeviren firmaların başında geliyor. Data analizine büyük önem veren firma paket servis, kurye sistemi, müşteri ihtiyaçları konusunda datayı iyi değerlendirip vaka tespitini yaparak stratejilerini doğru belirledi. Bunun akabinde pandemi öncesi tamamlayıcı olan uygulama artık temel oyuncu ve ihtiyaç olarak karşımıza çıkıyor.

Getir müşterinin ihtiyaçlarına cevap vermenin yanında asıl ürünü olan restoranların paket servis, kurye hizmeti alanındaki sorunlarını da çözen, yanlarında duran politikalar geliştirdi ve platformla çalışmak restoran sahipleri açısından avantajlı bir hal aldı. Ülkemizin gözde firmalarından biri oldu bu süreçte.

2) TAKITAK

Türkiye’nin ilk dijital altın gönderme platformu TAKITAK, fikir olarak Pandemi öncesi ortaya  çıkmış. Düğün, nişan, kına, sünnet gibi davetlerin vazgeçilmesi, takı merasimlerini online platforma taşıyan uygulamaya olan ilgi, pandemi ile birlikte düğünlerin yasaklanması, nikahların dahi kısıtlı sayıda kişiyle kıyılabilmesi uygulamaya olan ilgiyi arttırmış.  2020 Kasım ayı sonu itibarı ile tüm davetlere hizmet vermeye başlamış, şu ana dek 50’nin üzerinde davet ve 500 kullanıcı sayısına ulaşmış. Uygulamayı kullanmak da oldukça pratik; tek yapılması gereken davet sahibinin uygulamayı indirip, müşterisi olduğu kendi bankasındaki vadesiz altın hesabı IBAN’ını girerek TAKITAK uygulaması üzerinden davetini oluşturması ve sevdikleri ile oluşan davet karekodu ve linkini paylaşmasıdır.

Pandemi Ve Dijitalleşme

Davetliler, davet sahibinin oluşturmuş olduğu davete karekod okutarak ya da davet linki aracılığı ile erişim sağlayabilir, dilediği tutarda altını satın alıp, tebrik mesajları ile birlikte davet sahibinin vadesiz altın hesabına transferini sağlayabilirler. Bu haliyle uygulama pandemi haricinde de birçok sorunu çözmüş oluyor . Takı merasimlerine, son dansa ve eğlenceye daha fazla vakit ayır.

Pandemi Ve Dijitalleşme
  • Altınlar kimde kalacak derdine son!
  • Sahte altın derdine son!
  • Çaldırmadan altınları nasıl saklayacağız derdine son, kasa kirası derdine son!
  • Etkinliğe gelemeyenler takılarını nasıl gönderecekler derdine son!
  • Davetliler açısından her etkinliğe katılma derdine son, altınını TAKITAK üzerinden gönderebiliyorsun.
  • Açık kuyumcu arama derdine son!
  • Kim ne takmış diye not tutmak, video izlemek zorunda değilsiniz TAKITAK size davetlilerin notlarından oluşan düzenli bir data gönderiyor.

6493’e tabii ödeme kuruluşu lisanslı ödeme aracı ve TCMB onaylı iş modeli ile düğün, nişan, kına, sünnet, yeni doğan ve altın günü gibi davetlerde de TAKITAK’ı gönül rahatlığıyla kullanabiliyorlar. Uygulamayla ilgili daha detaylı bilgi için www.takitak.org a bakabilirsiniz.

 

Görsel kaynakları için tıklayınız.

Wikikültür hakkımızda kısmına buradan ulaşabilir bizi daha yakından tanıyabilirsiniz.

Sponsor ve reklam iletişimi için aşağıda belirtilen sosyal medya hesaplarımızdan bizlere ulaşabilirsiniz.

Instagram için tıklayınız.

Twitter için tıklayınız.


WİKİKÜLTÜR

WİKİKÜLTÜR

2019 Haziran ayında Paylaşmaya Değer Bilgiler! mottosuyla faaliyetlerine başlayan “wikikultur.com”, kendisine koymuş olduğu büyük hedefler doğrultusunda ilerleyen bir kültür/sanat platformudur.
https://wikikultur.com

Leave a Reply

Your email address will not be published.