Pandemiye Özel Uzaktan Tatil: Google Maps

Fatih Aras’ın bu yazısında sizin için Pandemiye Özel Uzaktan Tatil var; Google Maps

‘’Güneş kremini sürmüş, rüya gibi bir deniz manzarası eşliğinde güneş gözlüklerim ve hasır şapkam ile en sevdiğim başucu kitabıma bir kez daha başlamak üzereydim ki zilin çalmasıyla kendimi tekrardan odamda buldum…’’

2020 sadece ülkemiz değil, tüm yerküre için şüphesiz sancı dolu bir yıl oldu. Yangınlar, depremler, vergiler, cinayetler, virüs… Sürüne sürüne son çeyreğine ulaştığımız bir ömür gibi bir sene. Onlarca metaforla özdeşleşebilir ama ben en çok yerli bir film kesitinde görüyorum gezegenin siluetini, ölümlü dünya filminden Feyyaz Yiğit’in bana paspasla adam öldürttünüz sahnesinde: ’Beni yarım saat orada insan azmanına dövdürttünüz. Tekmesinden tokadına, dönen tekmesinden uçan sırtına, ensesiyle bile, vücudunun her bir zerresiyle adam beni dövdü; bir kişi de demedi ki: -Serbest‘çiğim yardıma ihtiyacın var mı?

Başta virüs olmak üzere tüm bu yaşananlar her birimizin hayatını bir noktada sekteye uğrattı. Ve yakın geçmişte acısını en çok hissettiğimiz alanlardan biri de tatil dönemimiz oldu. Son birkaç gecedir üşümeye başladığımı fark edip mevsimlik ceketlerimi gün yüzüne çıkardığım, tişört ve şortlara vedamızın çok uzak olmadığını hissettiğim şu günlerde, çok da olamamış bu tatil sezonu kapandı kapanacak. Kimimiz yarım yamalak, çoğunlukla tatsız, katı kurallarla geçirmek zorunda kaldı, kimimizse kendi ve ailelerimizin korkusuyla (ki çok haklı olarak) evlerinden sokağa dahi çıkamadı ve kimilerimizse covid olmasa da zaten pek de tatil yüzü görmüyordu. İşte bugün bu ortak yaşadığımız burukluğu bir miktar da olsa dindirebilmek için buradayım.

Pandemiye Özel Uzaktan Tatil: Google Maps
Pandemiye Özel Uzaktan Tatil: Google Maps

Ve işte karşınızda oturduğumuz yerden önümüze sonsuz kapılarını açan, en güvenli ve en ucuz seyahat yöntemi: Goole Maps’in Street View özelliği. Bu ne biçim tatil deseniz de koca ülke uzaktan eğitim adı altında okullarına devam ediyor sayılıyorsa, aynı yöntemle gezmeyi de yadırgamamak gerek. İyi yönünden bakarsak; tarihi, turistik, eğlence ve dahası o kadar sınırsız bir seçenek skalası sizi bekliyor ki, siteye giriş yaptıktan sonra saatlerce çıkmak istemeyeceğinize inanıyorum.

Ülkemizde; Galata Kulesi’nden Anıtkabir’e, birbirinden güzel kıyılarımızdan birinde bir plajdan Göbeklitepe’ye, hatta ülkeden ayrılarak; Eyfel Kulesi’nden piramitlere, Japonya’nın kalabalık sokaklarından İsviçre’nin doğal güzelliklerine gidebilir, dünyayı uçtan uca yalnızca iki parmağınızla gezebilirsiniz. Ya da ‘yok almayayım, teknoloji yakından uzaktan bana göre bir şey değil’ derseniz, bir diğer seçenek olarak eski yöntem, kitapların dünyalarında kaybolmayı da hala seçebilirsiniz.

Pandemiye Özel Uzaktan Tatil: Google Maps
Pandemiye Özel Uzaktan Tatil: Google Maps

Tabi ki size buradan gerçek bir tatil fırsatı sunamıyorum ama bunlar da sırf anlatmış olmak için anlattığım sponsorlu bir içerik için değil. Yalnızca genel durumumuza duyduğum içten hüznümü şakayla karışık size aktarırken aynı zamanda ufak da olsa eğlenceli vakit geçirebileceğiniz bu site özelliğini eğer bilmeyen (bilse de deneyimlememiş) ya da bilse bile çok da incelemeyen varsa diye düşünüp yazmaya başladım. Nasıl kullanıldığından bahsetmem gerekirse tek yapmanız gereken, www.google.com.tr/maps sitesinden bulunmak istediğiniz konuma yakınlaşıp sağ alttaki sarı küçük insan ikonunu konumunuza yakın çevreden çıkan mavi alanlardan birine sürükleyerek bırakmak. Size biraz da olsa  eğlenceli bir aktivite alternatifi sunmuş olmam dileği ile, hoşça kalın.

Kaynaklar:

Birinci Resim

İkinci Resim

Fatih Aras’ın diğer yazısı için tıklayınız.

 

Tavsiye İçerik

 


Fatih Aras

Fatih Aras

Yazmaktan daha çok çizer bir resim öğretmeni adayı.
https://wikikultur.com/


Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published.