3 Maddede Pavlov Teorisi ve Klasik Koşullandırma

Pavlov Teorisi Nedir?

Birçoğumuz İvan Pavlov ve Köpekleri hakkında azda olsa bilgi sahibiyiz. Pavlov, klasik koşullandırma kullanarak köpeklerini antitank olarak kullanıp adeta canlı bombaya çevirmiştir. Bu araştırmaları her ne kadar etik olmasa da psikoloji bilimine Klasik Koşullandırma kavramını kazandırmıştır, ki bu da inanılmaz bir keşiftir. Detaylar için lütfen okumaya devam edin.

Pavlov teorisi, bir uyaranı koşullu bir yanıtla eşleştirmeyi içeren bir çeşit öğrenme prosedürüdür. Ivan Pavlov’un köpekleriyle yaptığı ünlü deneylerde Pavlov, nesnelerin veya meydana gelen olayların tepkiyi tetikleyebileceğini buldu. Deneyler, Pavlov’un bir kase köpek maması (*bu uyarıcıdır) varlığının koşulsuz bir tepkiyi (*salya akıtma) nasıl tetikleyeceğini göstermesiyle başladı. Ancak Pavlov, köpeklerin laboratuvar asistanını yiyecekle ilişkilendirmeye başladığını ve öğrenilmiş ve koşullu bir yanıt oluşturduğunu fark etti. Bu önemli bir bilimsel keşifti. Yani köpekler labaratuvar asistanını gördüğünde yiyeceğin de yakında olduğunu anlamış oluyordu çünkü olay hep böyle işliyordu, öncelikle asistan görünürdü akabinde ise köpeklerin ağızlarını sulandıran yemek…

Pavlov yeni şeyler denemeye kararlıydı, ilk deneylerden sonra zili nötr bir uyarıcı olarak kullandığı bir deney tasarladı. Her seferinde köpeklere yemek verirken zili çaldı. Daha sonra bu işlemi birçok kez tekrarladı. Bu deneylerden bir süre  sonra köpeklere yiyecek vermeden zili çalmayı denedi. Köpekler kendilerine hiç yemek verilmemesine rağmen yemek verildiği zamanki gibi tükürük ve salya salgılıyordu. Deneyin sonucu, köpeklerde yeni bir koşullu tepkiydi.

Pavlov’un teorisi daha sonra klasik şartlandırmaya dönüştü; Bu, halihazırda bir yanıtla (bir refleks gibi) sonuçlanan koşulsuz bir uyaranı yeni, koşullu bir uyaranla ilişkilendiren öğrenme şeklini ifade eder. Sonuç olarak, yeni uyaran aynı tepkiyi verir.

Pavlov’un Meşhur Köpekleri

Ivan Pavlov asıl uğraş alanı olan sindirim sisteminin sırlarını açığa çıkarmaya çalışırken, tükürük salgısı gibi ilgili fenomenleri tetikleyen sinyalleri de incelemeye başladı. Bir köpek yiyecekle karşılaştığında, ağız boşluğunun arkasında bulunan tükürük bezlerinden tükürük salgılanmaya başlar. Bu tükürük, yiyeceğin daha kolay yutulması için gereklidir. Sıvı ayrıca gıdalardaki belirli bileşikleri parçalayan enzimler içerir. Örneğin insanlarda tükürük, etkili bir nişasta işleyicisi olan amilaz enzimini içerir.

Pavlov, köpeklerin uygun uyaran olmadan salya salgıladığını görünce refleksler üzerinde çalışmaya başladı. Görünürde yiyecek olmamasına rağmen, tükürükleri hala salgılanıyordu. Köpeklerin laboratuvar önlüklerine tepki verdiği apaçıktı. Köpeklere her yemek servis edildiğinde, yemeği servis eden kişi bir laboratuvar önlüğü giyiyordu. Bu nedenle köpekler, laboratuvar önlüğü gördüklerinde yiyecek geliyormuş gibi tepki veriyorlardı.

Pavlov, bir dizi deneyde bu fenomenin nasıl bağlantılı olduğunu anlamaya çalıştı. Örneğin, köpekler beslendiğinde yukarıda bahsettiğimiz gibi zile çalmaya başladı. Pavlov haklıysa, zil yemekleriyle yakın ilişkili olarak çalınırsa, köpekler çanın sesini yiyecekle ilişkilendirmeyi öğreneceklerdi. Bir süre sonra, sadece zil çalındığında köpeklerin salya salgıladığını gören Pavlov haklı olduğunu anlamış oldu.

Farklı refleks türleri

Refleksler belirli bir şekilde tepki vermemizi sağlar. Bir ışık huzmesi gözümüze çarptığında, ışık uyaranına tepki olarak göz bebeklerimiz küçülür.  Bu reflekslere koşulsuz tepki denir. Uyaranlara (ışık ) her uygulandığında vücut aynı şekilde yanıt verir. Aynı şekilde, köpekler yiyecekle karşılaştıklarında salya salgılayıp akıtırlar.

Pavlov’un keşfi, daha önce belirli bir refleksle (zil sesi gibi) hiçbir ilişkisi olmayan çevresel olayların, deneyim yoluyla bir refleksi (salya akıtma) tetikleyebileceğiyle ilgiliydi. Bu tür bir öğrenilmiş tepkiye koşullu refleks denir ve köpeklerin veya insanların bir uyaranı bir reflekse bağlamayı öğrendikleri sürece koşullandırma denir.

Pavlov Teorisi ve Tüketici Davranışına Olan Etkisi

Pavlov teorisinin basit bir uygulaması, bazı tüketicilerin “satış” kelimesini duyduklarında aldıkları tepkidir. İnsanların o anda belirli bir ihtiyacı olmasa bile, alışveriş yapma dürtüsü yaratabilir.

Teori ayrıca belirli markalarla da çalışabilir. Bir tüketici, bir marka veya ürünle tekrar tekrar pazarlama çabaları ve / veya deneyimi sonrasında bir marka adını veya ürünü belirli bir algıyla ilişkilendirmeye başlayabilir. Örneğin, birçok insan Neutrogena markasını saflık ve temiz bir cilt ile ilişkilendirir.

Dijital pazarlama firması Loyaltic’e göre Coca-Cola, bu tekniği yıllardır başarıyla kullanan bir markanın klasik bir örneğidir . Coca-Cola’nın pazarlama kampanyaları, spor, dehidrasyon ve ısı gibi çeşitli aktiviteleri ve çevresel faktörleri ürünleriyle ilişkilendirir. Bu faaliyetler ve faktörler insanları susatır. Loyaltic’e göre “Soğuk Kola artık sıcaklığın, susuzluğun gelmesinin sinyali haline geldi”. “Böylece, buz üzerinde ışıltılı, kabarcıklı kola ile dolu büyük bir bardağın kırmızı bir posterini gördüğünüzde, otomatik olarak susamış olursunuz.”

Tüketiciler markalarla doğrulanmış deneyimler aldıkça, koşullu bir yanıt mümkündür. Bir Coca-Cola şişesi gördüğünüzde otomatik susuzluk ortaya çıkabilir veya bir Neutrogena ürününü görünce zihninizde bir cilt görselleştirilebilir.

 

İvan Pavlov Kimdir?

1849 Ryazan doğumlu Pavlov,Fizyoloji ve psikoloji alanındaki çalışmaları ile psikofizyoloji ve deneysel psikoloji alanlarını derinden etkilemiş bir bilim adamıdır. Her iki bilim dalının kurucularından sayılır. 1904 yılında fizyoloji ve tıp alanında Nobel Ödülü’nü kazanmıştır.Ivan Pavlov,  klasik koşullanma alanındaki çalışmaları ile tanınan bir Rus psikologdu. 1904’te bu çalışma ona fizyoloji veya tıpta Nobel Ödülü’nü kazandırdı. Diğer ödüllerini aşağıdaki gibi listeleyebiliriz.

  • Rusya Bilimler Akademisi’ne üye olarak seçildi. (1901)
  • Fizyoloji ve Tıp alanında Nobel ödülü kazandı. (1904)
  • Rusya Bilimler Akademisi’ne akademisyen olarak seçildi. (1907)
  • Cambridge Üniversitesi tarafından fahri doktorayla onurlandırıldı. (1912)
  • Paris Tıp Akademisi’nde ‘Légion d’honneur’ nişanı kazandı. (1915)

pavlov teorisi, pavlov teorisi nedir, pavlov teorisi önemi, pavlov teorisi ivan pavlov, pavlov teorisi köpekleri, pavlov teorisi ne anlama geliyor, pavlov teorisi kısaca, pavlov teorisi

Kaynak ve İleri Okuma

  • www.marctomarket.com%2F2016%2F01%2Fpavlovs-dogs-spot-new-currency-war.html
  • https://mediatexthack.wordpress.com/tag/pavlovs-dog/
  • https://journals.sagepub.com/doi/abs/10.1177/0959354319895597
  • https://www.rbth.com/science-and-tech/331444-academic-pavlov-dogs

Twitter hesabımız için tıklayınız.


MEHMET TOPRAK

MEHMET TOPRAK

Kuruculuğunu ve genel yayın yönetmenliğini üstlendiği wikikultur.com'da makaleler ve içerikler üretiyor.
http://www.wikikultur.com

Leave a Reply

Your email address will not be published.