Platon’un Mağara Alegorisi Neyi Anlatıyor? 5 Maddede Mağara Alegorisi

Platon’un ünlü mağara alegorisi bize ne anlatıyor?

Mağara alegorisi, Yunan filozof Platon’un devlet adlı eserinin yedinci kitabında Sokrates’in ağzından ortaya atılan antik çağ felsefesinin en önemli alegorilerinden biridir.  Bir mağaranın içinde, dışarıdan gelen ışığa arkalarına dönük olarak ömürlerini geçirmiş olan insanların tek gördükleri önlerine vuran hayvan, insan ve nesne gölgeleridir.

Gerçek formunu hiç görmemiş bu insanlar için tek gerçeklik bu gölgelerdir. Hapis olan kişilerden biri bir gün aniden serbest kalır. Mağaranın dışındaki dünya ile karşılaşır. Tamamen ışık ile yani gerçek ile tanışan bu kişinin gözleri neredeyse körlük yaşar.

Zamanla şimdiye kadar gerçek sandığı gölgelerin aslında gerçek olmadığını ve gerçeklerin birer karanlık yansıması olduğunu anlamaya başlar..

Hayatın gerçeğini anlayan bu kişi mağaraya dönüp diğer insanlara gölgelerin sahte olduğunu ve asıl gerçeğin dışarıda olduğunu anlatmaya çalışır. Ancak dışarıyı hiç görmeyen bu insanlar anlatılanı idrak edemezler ve kızgınlıkla karşı çıkarlar… Platon, mağara alegorisi yani benzetmesinde bir şeyleri anlamaya başlamış olan filozofların bunu halka anlatamayışını örneklemek istemiştir.

Bu metafor günümüz dünyası ve düzeni içinde hala geçerlidir. Çünkü insanlar anlayabildikleri kadarını kabul edip kendi anlayışlarının ötesinde anlatılanları kabul etmezler. Bu yüzden gerçekleri anlatanlar bir şekilde toplum içinde baskı altına alınır.

mağara alegorisi wikikultur.com
Platon’un ünlü mağara alegorisi bize ne anlatıyor?
  • Mağaraya zincirlenmiş insan: toplumun parçası olan bireyi
  • Mağara: Toplumu,
  • Zincir: Toplum içerisinde insani sınırlayarak belli kalıplara girmeye zorlayan hukuki, dini ve ahlaki kuralları,
  • Gölgeler: yukarıda bahsi gecen kurallara göre toplum tarafından belirlenen ve benimsenen doğruları sembolize etmektedir. Modern toplum anlayışını oldukça sağlam bir temele dayanarak sorgulayan bir benzetmedir.

Bu yüzdendir ki!

Işığı-gerçeği görmek doğruyu duymak rahatsız edicidir. Bu yüzden zihin karanlığı ve esareti seçer. Cahillik mutluluktur.. Gerçek ile yüzleşmek ve özgür olmak cesaret ister.

Herkesin bir gün mağaradan çıkabilecek kadar cesur olması dileğiyle…

 

Daha Çok Felsefe Daha Çok Özgürlük!

https://wikikultur.com/2020/09/12/ampirizm-nedir-felsefi-akimlar/


MEHMET TOPRAK

MEHMET TOPRAK

Kuruculuğunu ve genel yayın yönetmenliğini üstlendiği wikikultur.com'da makaleler ve içerikler üretiyor.
http://www.wikikultur.com


Comments

  1. Platonun mağara alegorisi yazınızı okumaya başladığımda, bunun üzerinden güzel felsefi düşünceler çıkabilir diye düşündüm. Güzel içerik ve güzel fotoğraflar için teşekkürler.

Leave a Reply

Your email address will not be published.