Hem Politik Hem Şair Hem Yönetmen | Bernardo Bertolucci

 

Bernardo Bertolucci

Paris‘teki Son Tango ve Son İmparator’un yönetmeni Bernardo Bertolucci (1940 doğumlu), uluslararası film yapımcılığının modern ustalarından biri olarak kabul edilir.

Italian film director Bernardo Bertolucci in London for the premiere of his film ‘Last Tango in Paris’ the next day, 14th March 1973. (Photo by Central Press/Hulton Archive/Getty Images)

Güzel sanatlar ve edebiyatı seven bir devrimcinin torunu olan Bernardo Bertolucci, siyaset ve cinsellik hakkındaki açık filmleriyle sinema sanatında adeta bir devrim yarattı. İtalyan yönetmen, modern çağın önemli filmlerinden bazılarını çekerek, uluslararası tanınırlık ve endüstrinin övgülerini kazandı. Marlon Brando, Gerard Depardieu ve Robert De Niro dahil dünyanın en iyi aktörleriyle çalıştı. Bertolucci’nin filmleri, zarif kişisel problemlerden karmaşık büyük destanlara kadar her konuyu kapsıyordu, ancak çalışmalarında politik ve felsefi kaygılarını her zaman ön planda tuttu. Tüm başarılarını 1987 yapımlı filmi olan ve beraberinde birden fazla Akademi Ödülü adaylığı ve En İyi Yönetmen ödülü getiren The Last Emperor ile taçlandırmıştır. Bu filmin sonunda kariyerinin zirvesindeydi…

Hayatı

Bertolucci, 16 Mart 1940’da İtalya’nın Parma kentinde doğdu. Onun soyu entelektüel meraklılardan ve radikal politikacılardan oluşuyordu, nitekim büyükbabası Avustralya’da sürgüne zorlanan bir İtalyan devrimcisiydi. Burada Annesi Ninetta öğretmen olarak çalıştı. Babası Attilio Bertolucci, şiir yazdı ve sanat tarihi dersleri verdi. Bertolucci’nin Giuseppe adında küçük bir erkek kardeşi vardı. Aile, kitaplarla dolu büyük bir evde yaşıyor ve görevli memurlar tarafından yönetiliyordu. Bertolucci, sanatsal ve entelektüel açıdan gelişmesini sağlayan çok ayrıcalıklı bir aile eğitimi gördü.

Erken yaşlarına rağmen sanat ile ilgilenen Bertolucci, sinemaya da çok ilgi duyuyordu. Babası tanınmış bir gazete için bir film yazısı yazdı.  Bertolucci en son sürümleri görmek için ona eşlik ederdi. Bu geziler genellikle büyük şehre seyahat etmeyi içeriyordu. Bu gezilere çıkan Bertolucci, bir gün bu havayı filmlerine yansıtacaktı…

Aile daha sonra vatanları sayılan Roma’ya taşındı.

Film Yapmaya Başlıyor

Bertolucci liseden mezun olduğunda, hediye bir 16 milimetre kamera aldı. Kardeşi ve kuzenlerini oyuncu olarak kullanarak ilk kısa filmlerini çekti. Roma’daki üniversiteye başladı ve modern edebiyat okumaya başladı. Film yapımcılığının yanı sıra, bu dönemdeki en büyük tutkusu şiir yazmaktı. 1962 yılında, ilk şiir koleksiyonu ile In Mystery in Viareggio Ödülü’nü aldı. Hem şiirinde hem de film yapımcılığında Bertolucci’yi cesaretlendiren biri vardı ki, bu şiir yazan ünlü bir İtalyan yönetmen olan Pier Paolo Pasolini’den başkası değildi. Bundan sonra Pasolini genç Bertolucci’nin danışmanı oldu. Ona Accattone adlı filminde yardımcı yönetmenlik pozisyonu verdi. (1961).

 Büyük yönetmenle çalışmak Bertolucci’yi film yapımcılığının kendi içinde bir tür şiir olabileceğine ikna etti. Film yapımcılığına kariyer yapmak için Roma Üniversitesi’nden ayrıldı. Daha sonraları Time’a verdiği bir demeçte “Kendi dilimi bulmak zorundaydım” diyecekti.

 “Bu dil sinemaydı.”

1962’de Bertolucci ilk filmi olan La Commare secca’yi (The Grim Reaper) yönetti. Karanlık cinayet hikayesi olan film, amatör oyuncularla birlikte çekildi. Genç eleştirmende, birçok eleştirmenden potansiyel olarak iyi not almasına rağmen karışık eleştiriler aldı. Bertolucci’nin bir sonraki çabası iki yıl sonra geldi.

 Prima della rivoluzione (Devrimden Önce) (1964), bu, çağdaş Parma’daki siyasi gelişmelere karşı kurulmuş bir aşk hikayesiydi. Bu Orson Welles, Jean-Luc Godard ve Luigi Visconti gibi büyük yönetmenlerin eserlerine benziyordu. 1964 Cannes Film Festivali’nde genç eleştirmenler ödülü ve Prix Max Ophuls verildi.

Sanatsal ve Politik Büyümesi

Bu beğeniler, maalesef Bertolucci’ye filmlerini yapması için finansal destek almasını kolaylaştırmadı. 1960’lı yılların ortalarında, Shell Oil Company ‘de çalıştı ve petrol endüstrisi hakkında belgeseller yaptı. Bu dönemde başkalarının filmlerine katkıda bulundu ve senaryolar yazdı. Başka bir uzun metraj filmi yönetmesi 1968’e kadar sürdü.  Film Edgar Allen Poe ve Fyodor Dostoyevsky’nin çalışmalarına dayanır. 

Aynı yıl Bertolucci Komünist Partiye katıldı. Psikanaliz içeren bir ruh araştırması dönemi geçirdi.

Şimdi Marksist ideolojiye bağlı olan Bertolucci, en politik filmi olan Il conformista (The Conformist) yaptı. Film, 1930’larda Faşist harekete sürüklenen bir entelektüel ile ilgilidir. Bertolucci’nin senaryosu, En İyi Uyarlanmış Senaryo için Akademi ödülüne aday gösterildi ve uluslararası öneme sahip bir film yapımcısı olarak görüldü. Paris’te Son Tango filmi sinema dünyasında geniş yankılar uyandırdı. 5 saat 15 dakika uzunluğundaki Bindokuzyüz adlı yapımında, İtalyan Solu’nun doğuşundan 1945’e kadar yaşadığı yetmiş yıllık serüveni sergiledi. Last Emperor (Son İmparator) 1986, 1987 en iyi yönetmen ödülüyle birlikte 9 dalda “oscar” ödülü kazandı.

 

Sinematik Üstat

Bertolucci’nin bir sonraki yapımı olan Ultimo tango a Parigi (Paris’teki Son Tango) (1972) uluslararası bir usta olarak ününü güçlendirdi. Marlon Brando ve Maria Schneider tarafından oynanan tartışmalı filmde, genç bir Parisli kadınla tutkulu bir ilişkisi olan ve ölen genç karısı için yas tutan yalnız bir adamın hikayesi yer alıyor. Filmin seks sahneleri o zamanlar için oldukça grafikti ve bazıları tarafından müstehcen olduğu için reddedildi. Ancak eleştirmenlerin çoğu, çağdaş ilişkiler betimlemesinde onu perçinledi ve dürüst buldu. Yılın en çok konuşulan filmlerinden biri oldu ve Bertolucci’ye En İyi Yönetmen dalında bir Akademi Ödülü adaylığı kazandı.

Pariste son Tango

1978’de Bertolucci, 1973’ten beri görmekte olduğu İngiliz bir kadın olan Clare Peploe ile evlendi. Bir sonraki filmi olan La Luna(1979) filmiyle Jill Clayburgh’un ensest bir ilişkisi olan bir kadın olarak rol aldı. Film çoğunlukla kötü eleştiriler aldı ve gişede başarısız oldu. İtalyan deneklere dönen Bertolucci, daha sonra La tragedia di un uomo ridiculo’yu (Komik bir Trajedi) (1981) yaptı. Bir peynircinin oğlunun kaçırılması hakkında olan film, karışık bir eleştirel resepsiyon aldı ve izleyiciler tarafından büyük ölçüde göz ardı edildi.

Akademik Başarı Kazandı

Bertolucci , Çin’in son imparatoru Pu Yi’nin destansı hikayesi The Last Emperor (1987) ile büyük ölçeğe dönerek büyük bir hit yaptı . Film, Çin Halk Cumhuriyeti’nde çekildi ve Bertolucci’nin uluslararası itibarını geri kazandırdı. Birden fazla Akademi Ödülüne aday gösterildiğinde Bertolucci heyecanını şöyle açıklamıştı

 “Kilo aldım, kalbim hızlı atmaya başladı, hatta tekrar sigara içmeye bile başladım” dedi.

Son İmparator, En İyi Yönetmen ödülünü alan Bertolucci ile birlikte En İyi Resim Akademi Ödülü ve sekiz ödül daha kazandı. 

Filmografi

2012      Ben ve Sen

2003      Düşler, Tutkular & Suçlar

1998      Teslimiyet

1996      Çalınmış Güzellik

1993      Küçük Buda

1990      Çölde Çay

1987      Son İmparator

1981      Gülünç Bir Adamın Trajedisi

1979      Ay

1976      1900

1972      Paris’te Son Tango

1970      Konformist

1970      Örümceğin Stratejisi

1964      Before the Revolution

1962      Korkunç Orakçı

1988’de Bertolucci, Time’a verdiği bir röportajda radikal inançlarına sadık kaldığını söyledi. Halen Komünist partiye oy verdiğini, rapor etti ve başarısının kendisine verdiği özgürlüğe rağmen “Hollywood” yaşam tarzına karşı temkinli olmaya devam ettiğini söyledi. “Gerçekten hiçbir şey değişmedi” diye belirtti. “Filmlerim çok riskli. Ama bana daha güvenli olma hissi 0veriyor.”

Bernardo Bertolucci hakkında daha fazla mı okumak istiyorsun?

Uluslararası Film ve Film Yapımcıları Sözlüğü, 2. Cilt Yönetmenleri, St. James Press, 1991.

Amerikan Filmi, Ekim 1986; Kasım 1987

İnsanlar, 9 Mayıs 1988.

Prömiyeri, Mayıs 1994.

time, 25 Nisan 1988.

Vogue, Mart 1994.

 http: //www.cecchigori.com/cinema/stealing/ (28 Nisan 1998).


MEHMET TOPRAK

MEHMET TOPRAK

Kuruculuğunu ve genel yayın yönetmenliğini üstlendiği wikikultur.com'da makaleler ve içerikler üretiyor.
http://www.wikikultur.com


Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published.