Red Kit’in yanında halt ettiği kovboy | Clint Eastwood

        Clint Eastwood Kimdir?

HIZLI BİLGİLER

İSİM

Clint Eastwood

MESLEK

Yönetmen/Oyuncu/Yapımcı

DOĞUM GÜNÜ

31 Mayıs 1930 (89 yaşında)

EĞİTİM

Seattle Üniversitesi, Piedmont Junior ve Senior Lisesi, Oakland Teknik Lisesi

DOĞUM YERİ

San Francisco, Kaliforniya

BURÇ

İkizler

 “ Herkes bu sahnede neden devam ettiğimi merak ediyor. Devam ediyorum çünkü bu sahnede hep yeni öyküler var. ”

-Clint Eastwood

 

Clint Eastwood, popüler bir TV ve sinema oyuncusu olarak ünlendi, ‘Affedilmeyen’ ve ‘Milyon Dolarlık Bebek’ gibi usta filmleriyle  Akademi Ödüllü bir yönetmen oldu.

Özet

31 Mayıs 1930’da San Francisco, California’da doğan Clint Eastwood, Rawhide adlı televizyon programında başrol oynayarak büyük bir tanınırlık kazandı. Daha sonra ikonik bir Sergio Leone filmi olan Westerns ve Dirty Harry karakterini canlandırarak son derece popüler oldu . Eastwood, Akademi Ödüllü filmlerini Unforgiven , Mystic River ve  Million Dollar Baby ile de kariyerinin zirvesine ulaştı.

Erken yaşam ve kariyer

Oyuncu, yönetmen ve yapımcı olan Clint Eastwood 31 Mayıs 1930’da C San Francisco, California’daki Clinton Sr. ve Ruth Eastwood’da doğdu. Jeanne adında küçük kız kardeşi de bulunan usta oyuncunun ailesi buhran sırasında Kaliforniya’da seyahat ettikten ve iş aradıktan sonra Piedmont’un Bay Area şehrinde yerleşmiş. Eastwood, Piedmont Lisesi’ne ve ardından Oakland Teknik Lisesi’ne gitmiş oradan da 1949’da mezun olmuştur.

Eastwood, lise sırasında ve sonrasında, saman balya makinesi , kütük makinesi ve kamyon şoförlüğü gibi garip işler yaptı. 1950’de ABD Ordusu’na alındı ​​ve Monterey Yarımadası’ndaki Fort Ord’da yüzme eğitmeni olarak görev yaptı. 

1953’teki taburcu olduktan sonra Eastwood, Los Angeles City College’da ders aldığı ve bir benzin istasyonunda çalıştığı Los Angeles’a doğru yol aldı. Uzun boylu ve yakışıklı olan Eastwood tabi ki bunu kullanacaktı. Universal ile bir ekran testi yaptı ve minimal oyunculuk deneyimine rağmen bir sözleşme imzaladı. İlk rolleri filmlerde kısa kısa görünüyor genelde figüranlık yapıyordu lakin yıldızının parlaması çok sürmeyecekti.

1958’de, Eastwood Western televizyon dizisi olan Rawhide’da başrol oyunculuğu yaptı, ki kariyeri tam olarak bu filmle başlar . Eric Fleming’in iz patronu ikinci sırada olan Rowdy Yates’ü oynayan Eastwood, kusursuz bir genç kovboy rolüne geçti. Onun karakteri, programın her kesitine uyuyordu ve izleyiciler yeni kovboydan memnundu.

1960’larda, Eastwood, Sergio Leone’nin yönettiği bir Westerns filminde yer almak için İtalya’ya gitti. Eastwood’un “İsimsiz Adam” adlı rolü James Coburn ve Charles Bronson tarafından reddedildi. Ama Sergio Leone’nin ünlü üç filminde de oynadı bunlar;  1964 tarihli Fistful Of Dollars (Akira Kurosawa’nın klasik filminden uyarlama olan Yojimbo’nun bir versiyonu), Birkaç Dolar İçin (1965) ve İyi, Kötü ve Çirkin’i (1966) içeriyordu . Takma İtalyan yapımı nedeniyle “spagetti Westerns” adıyla anılan bu filmler dünya çapında popülerlik kazandı ve Eastwood uluslararası olarak tanındı.

Alkışlanan Bir Oyuncu ve Yönetmen

Amerika Birleşik Devletleri’nde, Eastwood kendi yapım şirketi Malpaso’yu kurdu ve yine Hang ‘Em High (1968) ile sert bir kovboy rolünü üstlendi. Diğer türlerden ve film yapımcılardan birçok teklif almasına rağmen, Eastwood, High Plains Drifter  (1973), The Outlaw Josey Wales (1976) ve Pale Rider (1985) gibi Westerns türü ile ilgilenecekti . 

1971’de Eastwood, ilk defa yönetmenlik yaptığı “Play Misty For Me” filminde başrol oynadı. Ayrıca o yıl Dirty Harry için çekişmeli bir San Francisco polisi olan Harry Callahan’ın karakterini de canlandırdı. Bu filmiyle yönetmenliğini kanıtlayan Eastwood, Magnum Force (1973), The Enforcer (1976), Sudden Impact (1983) ve The Dead Pool (1988) filmlerini hayata geçirdi.

Bu dönemde, Eastwood daha ciddi ve kayda değer bir yapımla karşımıza çıktı, Alcatraz’dan Kaçış (1979) isimli gerçek hikayelerden esinlenen yaşam mahkumu Frank Lee Morris’i canlandırdı. 

Eastwood, eleştirel beğeni toplayan Charlie Parker biopic Bird’ü (1988) yönettiğinde caz müziği sevgisi son safhadaydı. Ayrıca, En İyi Film ve En İyi Yönetmen Akademisi ödüllerini kazanan 1992 Unforgiven’da hem yönetmen hem başrol olduğu içinçok sayıda övgü aldı. Bunları takiben hem yönetmenliğini yaptığı hem başrol oynadığı filmle şöyledir; Mükemmel Bir Dünya (1993), Madison County Köprüleri (1995), Mutlak Güç (1997) ve Gerçek Suç (1999) …

2000 yılının Ağustos ayında, Space Cowboys filmi için East Garland,  James Garner , Donald Sutherland ve Tommy Lee Jones ile birlikte bir başka yönetmen ve oyunculuk projesini yayınladı. 2003 yılında enerjisini kameranın arkasına saklayarak Mystic River’ı yönetti. Bir cinayet soruşturmasında iç içe geçmiş eski çocukluk arkadaşları hakkındaki bu unutulmaz film, Sean Penn ve Tim Robbins yıldızlarına Akademi Ödülleri kazandırdı. Aynı yıl, Eastwood, Screen Actors Guild tarafından Yaşam Boyu Başarı Ödülü‘ne layık görüldü. 

2004 yılında, Eastwood, yaşlanan boks antrenörü olarak oynadığı Million Dollar Baby ile yeni bir başarıya imza attı. Güçlü bir kadroya sahip film kazanmadık ödül bırakmadı, Eastwood için En İyi Film ve En İyi Yönetmen Akademisi Ödülleri’nin yanı sıra, oyuncu Hilary Swank ve Morgan Freeman için Oscar kazandırdı. 

2006 yılında Eastwood, II. Dünya Savaşı dizilerini, Babalarımızın Bayrakları ve Iwo Jima’dan Mektupları yönetti. Bu eşlik eden filmler çatışmayı iki farklı açıdan ele aldı: Babaların Bayrakları Amerikan tarafını araştırıyor, bir adamın babasının Iwo Jima’daki Amerikan bayrağının yükselişine katılımı hakkında daha fazla bilgi edinme çabalarının öyküsünü anlatıyor. Filmde Ryan Phillippe, Jesse Bradford ve Paul Walker gibi birçok genç Hollywood aktörü yer aldı.

Her iki film de büyük övgü toplarken, Iwo Jima’dan Mektuplar En İyi Film ve En İyi Yönetmen olmak üzere dört Akademi Ödülü adaylığı kazandı.

Eastwood’un bir sonraki projesi, Angelina Jolie’yi kaçırılan bir çocuğun annesi olarak canlandıran 2008 yapımlı bir aile drama gerilim filmi Changeling oldu. Filmdeki Jolie’nin (gerçek bir hikâyeye dayanan) karakteri, kendisine geri dönen çocuğun aslında oğlu olmadığından şüpheleniyor olmasını konu alıyor.

 Yaygın olarak alkışlanıp beğeni toplayan diğer yönetmenlik projeleri ise şöyledir; 2008 yılı yapımlı Eastwood’un da rol aldığı Gran Torino  

2009 yapımlı Freeman’ın Nelson Mandelayı oynadığı ve Matt Damon’ın oynadığı Invictus ve 2011’de çıkan Leonardo DiCaprio’nun tartışmalı eski FBI müdürü olarak Edgar Hoover’ı oynadığı J. Edgar.

Siyasi Kariyeri ve Aktivizm

Son derece başarılı Hollywood kariyeriyle birlikte Eastwood, siyasette de şansını denedi. 1986’da California, Carmel belediye başkanlığına seçildi ve iki yıl görev yaptı.

Eastwood aynı zamanda siyasi görüşleriyle de bilinir. Kariyerinin başlarında Cumhuriyetçi olarak biliniyor olmasına rağmen, Demokratik silah kontrolü yasaları ve eşcinsellere evlilik desteğini benimsemiş buna karşın son yıllarda kendini Liberal olarak tasvir etmiştir.

Kişisel hayat

İki evlilik olmak üzere, Eastwood aynı zamanda pek çok üst düzey ilişkide bulundu. 1953’ten 1984’e kadar Maggie Johnson ile evlendi, iki çocuğu oldu, Kyle (d. 1968) ve Alison (1972). Bu süre zarfında Rawhide dublör kadını oynayan Roxanne Tunis ile kızı Kimber dünyaya geldi (1964)

Eastwood 1975’te başlayıp, 1989’un sonunda acı bir şekilde bitecek olan bir ilişki olan yıldızı Sondra Locke ile romantik bir ilişki kurdu. Hala Locke ile yaşarken, Jacelyn Reeves, Scott (1986) ve Kathryn (1988) olmak üzere iki çocuğu oldu.

1996 yılında Eastwood, Aralık ayında kızı Morgan’ı doğuran 30 yaşındaki TV haber spikeri Dina Ruiz ile evlendi. Çift 2013 yılında ayrıldı ve boşanmaları 2014 yılının sonlarında sona erdi. Birkaç ay sonra Eastwood yeni kız arkadaşı Christina Sandera ile halkın karşısına çıktı.

Ne diyelim,yaşlı kurt yakışıklı ve zengin bu kadar talibinin olmasına şaşmamalı.

Sonraki yazılarda görüşelim olur mu?

Sağlıcakla…


MEHMET TOPRAK

MEHMET TOPRAK

Kuruculuğunu ve genel yayın yönetmenliğini üstlendiği wikikultur.com'da makaleler ve içerikler üretiyor.
http://www.wikikultur.com

Leave a Reply

Your email address will not be published.