Redd Grubu: Şans Tanımanız Gereken Sanatçı #11

Şans tanımamız gereken sanatçılar listesinde sanatçı topluluğu olan Redd Grubu var. Geçen yazımızda Nazan Öncel yer almıştı. Bu yazımızda ise güzel müziğini duymamış insanların bir an önce dinlemeye ihtiyacı olan bir sanatçıdan bahsedeceğiz. Şarkı önerisi isteyenlere tek tek şarkı önermek yerine doğrudan sanatçının adını verebileceğimiz, her şarkısının birbirinden güzel ve özel olduğu Şans Tanımamız Gereken Sanatçılar listemizin bu yazımızdaki konuğu Redd Grubu.

Redd Grubu, 1996 senesinin Eylül ayında kurulmuştur.

Doğan Duru, Berke Hatipoğlu, Güneş Duru ve İlke Hatipoğlu tarafından kurulan Türk rock müzik grubudur.

Berke ve İlke Hatipoğlu 12.09.2014 tarihinde Redd’in resmi twitter sayfasından yaptığı açıklamayla Redd’den ayrıldıklarını ve bu nedenle Redd’in dağıldığını ilan ettiler. Hatipoğlu tarafı bu açıklamada Redd isminin kullanılması durumunda yasal işlem başlatacaklarını açıkladılar.

Ancak;

Güneş Duru, Doğan Duru ve Berke Özgümüş 15.09.2014 tarihinde Redd’in resmi web sitesi ve resmi facebook sayfasından yaptıkları açıklamada dağılmaya ilişkin bir kararın hiçbir zaman alınmadığını aksine Redd’in bundan böyle yoluna Doğan Duru, Güneş Duru ve Berke Özgümüş olarak devam edeceğini açıkladılar.

Berke Özgümüş ise 2010 senesinin Ocak ayında resmi olarak gruba katılmıştır.

Diskografi

  • 50/50 (2005) (Stardium)
  • Kirli Suyunda Parıltılar (2006) (Pasaj)
  • Gecenin Fişi Yok DVD (2008) (Pasaj)
  • Plastik Çiçekler ve Böcek (2008) (Pasaj)
  • 21 (2009) (Sony Music – Arista)
  • Prensesin Uykusu (2010) (Most Production-İmaj Müzik)
  • Hayat Kaçık Bir Uykudur (2012) (Pasaj)
  • Mükemmel Boşluk (2016)
  • Yersiz Göksüz Zamanlar (2019)

Sosyal Sorumluluk Projeleri

Van İçin Rock:

Güneş Duru’nun Twitter’dan yapmış olduğu çağrıya rock sanatçıları ve gruplarının da desteğiyle konser organize edilen konserde 15.000’den fazla bilet satılmış, televizyonda reklamları, konser alanında satılan ürünler ve sms yoluyla toplanan 500.000 TL’ye yakın gelirle Van Üçgen köyünde okul ve öğretmen lojmanı yaptırılmıştır.

Hrant Dink Anma Konseri: 

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’in ölümünün 5. yılında anmak amacıyla 20 Ocak 2012 tarihinde Ghetto’da özel bir konser düzenlenmiştir. 

Ahmet Şık ve Nedim Şener: 

Redd bu konserde, 127 gündür hapiste olan Ahmet Şık ve Nedim Şener’in gerçek boyutlardaki maketleriyle Masal şarkısını seslendirmiştir. Tutuklu gazetecilere ithaf edilen şarkı öncesi solist Doğan Duru yaptığı konuşmada demiştir ki:

Bu parçamızı 127 gündür suçsuz yere hapiste olan Ahmet Şık ve Nedim Şener’e ithaf ediyoruz. Biz onların da bu konseri izlemesinin bir hak olduğunu düşünüyoruz.

Diğer Projeler

Softcore:

Redd 8 Mayıs 2010 tarihinde Softcore konserleri adında akustik konserler serisine başlamıştır.

Aşk Tesadüfleri Sever filmi, Soundtrack albüm ve Derin Sular dizi müziği:

İyilik Güzellik Spor albümü ve Bon Jovi konseri

Redd Grubunun resmi sitesinde 21 Nisan 2011 tarihinde yayınlanan 21 albümünün içindeki Masal klibi, Türkiye’de otoriteye, günümüz Türkiye’sinde yaşanan olaylara karşı yapılmış ilk klip olma özelliğine sahiptir. Redd Masal klibi hakkında gelen yorumlar üzerine yaptığı basın açıklamasın da şunları söylemiştir;

Türkiye bir süredir olağanüstü bir dönemden geçiyor. Toplumsal kutuplaşmanın giderek tırmandığı bu süreçte her türlü muhalefete karşı yoğun bir baskıya tanıklık ediyoruz. Farklı ya da karşıt görüşlerin orantısız güç kullanarak bastırılması toplumsal vicdanı yaralıyor.

Yüzleşmemiz ve temizlememiz gereken geçmişimize ait “gazetecilerin öldürülmesi, yazarların tutuklanması, kitapların yasaklanması” motiflerini içeren karanlık bir hikâye yeniden hayatımızın parçası kılınmaya çalışılıyor. Bu ortamda sessiz kalmanın bu durumun gitgide kanıksanmasına ve sıradanlaşmasına katkı sağlamak anlamına geldiğini düşünüyoruz.

Basılmamış kitapların toplatıldığı, yazarların hapse atıldığı, bütün bunlara tepki gösteren, konuşan, yazan, yürüyen, muhalif olanların ise yaftalandığı, insanların giderek korku-paranoya-sessizlik üçgenine hapsedildiği bu dönemde bu videoyu çekmedeki amacımız; düşüncenin ve özgürlüklerin hangi kesimine ait olurlarsa olsunlar serbestçe, baskılanmadan ifade edebilmelerine yönelik istek ve inancımızdır.

YouTube hesabına ulaşmak için tıklayınız.
Spotify hesabına ulaşmak için tıklayınız.
Twitter hesabına ulaşmak için tıklayınız.
İnstagram ulaşmak için tıklayınız.
Resmi Sitesine ulaşmak için tıklayınız.

Fotoğraflar resmi instagram adreslerinden alınmıştır.

Kendine has bir şekilde bize güzel dinletiler ve hayatımıza anlamlı sözler kattığı için wikikültür ailesi olarak tebrik, güzel şarkılarınızı dinlettirip, iç rahatlığıyla başkalarına tavsiye ettirebildiğiniz ve ‘insanın acısını kendi acısına kattı’ diye düşündürtebildiğiniz için teşekkür ederiz. Gerek sosyal sorumluluk projelerinde bir çocuğun umudu, gerek insanların sesi olabildiğiniz her an insanların için umut yeşertiyorsunuz. Yeterince tanınmadığınızı düşünsek dâhi yıllardır başarılı bir şekilde birçok iş başarabildiğiniz için ve bunun daha nice seneler devam edecek olduğu için mutluyuz.

Tavsiye İçerik

https://wikikultur.com/2020/09/16/ezel-dizisine-ne-kadar-hakimsiniz/Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published.