Resident Evil | Chris Redfield’ın Hayatı | Oyun İncelemeleri #3

Resident Evil | Chris Redfield’ın Hayatı

Oyun incelemeleri serimizde ikinci hafta Resident Evil | Chris Redfield’ın Hayatı | Oyun İncelemeleri yer alıyor. Biliyorsunuz ki daha önce Şans Tanımamız Gereken sanatçılar listemizin son yazısında İsmail YK yer almıştı. Şans Tanımamız Gereken Şair listemizin geçen yazısında ise Can Yücel, Şans Tanımamız Gereken Türk Dizisi serimizin son yazısında ise Hayat Bilgisi vardı. 

DİKKAT! Bu yazı Resident Evil oyunları hakkında spoiler içermektedir.

Chris Redfield Kimdir?

Cris Redfield, 1998 yılında yaşanan biyoterör sonrası hayatını biyolojik silah üreticilerine ve satıcılarına karşı mücadeleye adamış birisi. Kurulduğu yıldan itibaren BSAA (Bioterrorism Security Assessment Alliance) adına çalışmaktadır. Claire adında bir kız kardeşi vardır.

Cris Redfield güvenlik güçlerindeki kariyerine 1990 yılında Amerikan hava kuvvetlerinde başlamıştır. 1996 yılında S.T.A.R.S. isimli özel polis kuvvetine geçmiş, 2003 yılında BSAA kurulduğunda burada biyolojik silahlar ile mücadele etmiştir.

Hava Kuvvetlerindeki Kariyeri

Redfield 1990’da Amerikan hava kuvvetlerine pilotluk eğitimi için kabul edilmişti. En iyi arkadaşı Barry Burton ile orduya hizmet ediyordu ancak üstleriyle anlaşmazlık yaşıyordu. Bu anlaşmazlıklardan dolayı görevinden istifa etti. Boş kaldığı yıllarda silah ve dövüş üzerinde kendini geliştirdi.

Kolluk Kuvvetlerindeki Kariyeri

1996 yılında Redfield, Racoon Polis Departmanı altındaki S.T.A.R.S. (Special Tactics and Rescue Services) tarafından davet aldı. Daveti kabul etti ve yetenekleri sayesinde alfa takımının kilit adamı haline geldi.

Redfield, Burton’la beraber birçok zorlu vakanın üstesinden geldi. Redfield sık sık kendi inisiyatifiyle hareket etse de onun yöntemleri sürekli başarılı oluyordu ve kendi başına hareket etmenin cezası sadece baş komiser Wesker tarafından azarlanmaktı. Bu sırada en önemli ve özel arkadaşlığı, ortağı olan Jill Valentine ileydi.

Köşkteki Vaka

Takımın diğer üyeleri için aramamızı sürdürdük ve… durum tam bir kabusa döndü.

1998 baharında, Racoon şehrinin ormanlıklarında yamyamlık vakaları görünmeye başlandı. RPD bu vakaların tarikatlar tarafından işlendiğini düşünüyordu. Tarikat merkezlerinin olabileceği şehrin kuzey taraflarındaki Arklay dağlarına operasyon ekibi gönderildi ancak bu şüpheyi doğrulayacak herhangi bir kanıta ulaşılamadı. Küçük ilerlemeler ve büyüyen ölümlerle geçen 2 ayın sonunda RPD işin içine S.T.A.R.S. ekibini soktu. 23 Temmuz’da STARS Bravo takımı dağlara gitti ancak oluşan fırtına yüzünden Bravo takımı ile irtibat kesildi. Ertesi gece Alfa takımı irtibatın kesildiği bölgeye araştırma için gönderildi. Helikopterin pilotu olan Kevin Dooley’in cesedini bulduktan kısa bir süre sonra köpekler tarafından saldırıya uğradılar ve orada bulunan bir köşke girmek zorunda kaldılar.

Resident Evil | Chris Redfield'ın Hayatı
Jill, Burton ve Chris malikanenin ana girişinde

Cris, Burton, Wesker ve Jill köşkü araştırmak için ayrılırlar. Bir süre sonra köşkün Umbrella ile ilişkili olduğu anlaşılır. Dahası, yer altında illegal biyolojik silah üretiminde kullanılan bir laboratuvar bulurlar. Araştırmadan sonra T-Virus olarak adlandırılan bir virüsün bu laboratuvardan kaçtığı ve enfekte ettiği insanları birer zombiye dönüştürerek ormanlardaki yamyamlık vakalarına neden olduğu anlaşılır. Aynı zamanda baş komiser Wesker’ın da Umbrella için çalıştığı ve laboratuvarı, kanıtları ve tanıkları yok etmek için emir aldığı ortaya çıkar. Wesker amacına ulaşamaz ve öldürülür. Ancak Tyrant(T-002 Model) virüsü tarafından enfekte olan Wesker kendine gelir ve laboratuvar kendini imha etmeden önce kaçarken Cris, Jill, Burton ve Chambers da Brad’in helikopteriyle kaçarlar.

Resident Evil | Chris Redfield'ın Hayatı
Chris ve Jill helikopterle ayrılırken

Cris, Jill, Burton ve Chambers, iyileşmelerinin ardından Umbrella’yı yetkililere bildirmek için bir dizi girişimde bulunurlar. Durumu polis şefi Brian Irons’a bildirirler ancak Irons şirketten rüşvet alıyordur. Irons bildiriyi işleme almaz ve S.T.A.R.S. ekibinin kaldırılması için başvuruda bulunur ve Cris gözetim altına alınır. Ancak yine de Cris T-Virüsü ve G-Virüsü hakkında bilgi topladıktan sonra Irons’ın ve Umbrella şirketinin soruşturulması için FBI’a başvuru yapar. Soruşturma kararı çıkar ve Umbrella şirketinin Avrupa’daki merkezini araştırmak için Cris, Burton ve başka bir subay olan Elran ile Avrupa’ya gider. Jill Valentine ise Umbrella’nın Amerika kolunu araştırmak için Racoon şehrinde kalır.

Claire Redfield’ın Kaçırılması

Aralık ayının sonlarına doğru Claire Redfield Umbrella’nın paralı askerleri tarafından kaçırılır ve okyanusun güneyindeki Rockfort Adası’na götürülür. Bu yüzden Cris Redfield Avrupa’daki araştırmasını sonlandırmak zorunda kalır. Cris Claire’i kurtarmak için acilen Rockfort Adası’na gider fakat Claire’in hücresinden kaçtığını ve Antartika’ya, Umbrella üslerinden birine gittiğini öğrenir.

Cris Antartika üssüne ulaştığında Spencer’ınkine benzer bir köşk bulur. Kısa süre sonra Claire ile bir araya gelir. Sonrasında Wesker’ı bulurlar fakat T-Veronica virüsünün son kalan türünü barındıran Alexia Ashford ile mücadele etmek zorunda kalırlar. Bu sırada Wesker uzaklaşır. Cris Alexia’yı etkisiz hale getirdikten sonra üssün kendini imha modunu etkinleştirerek kaçarlar.  Kaçış sırasında Alexia yeniden kalkar ve onları durdurmaya çalışır ama başaramaz.

Resident Evil | Chris Redfield'ın Hayatı
Chris ve Claire bir arada

Wesker, T-Veronica virüsünü tesisten çıkarmak istemektedir. Wesker’ın peşine düşen Cris onunla dövüşür ancak insan üstü yeteneklerinin karşısında yenik düşer. Üssün çökmesiyle birlikte Cris jetin bulunduğu piste savrulur. Kardeşiyle beraber kokpite girerler ve patlamakta olan üsten uzaklaşırlar.

Bu olaydan sonra Cris, Jill Valentine ile birleşir. Cris ve Jill ortak olurlar ve Anti-B.O.W. (Anti Bio Organic Weapons) ajansını kurarlar.

Özel Anti-B.O.W. Ajansı (2003)

Racoon Şehri vakasını takiben Cris ve Jill, Umbrella şirketini araştırmak ve biyolojik silahları yok etmek için Anti-B.O.W. ajansını kurarlar. 2003 yılının başlarında Kafkas bölgesinde meydana gelen mutant kurt saldırıları duyarlar. Bir köyün yakınına vardıklarında zombilerin saldırısına uğrarlar. Zombileri temizledikten sonra kasabayı araştırırlar ve Anna isimli küçük bir kızı evinde saklanırken bulurlar. Kız kurt saldırılarını, enfeksiyonun yayılışını, annesinin dönüştüğünü ve babasının onu bir dolapta sakladığını anlatır. Bununla birlikte yetişkinlerin siloda toplandığını da söyler. Cris ve Jill hayatta kalanları bulmak için siloya giderler.

Siloya girdiklerinde terkedilmiş olduğunu görürler. Silodan dışarı çıkmak isterler ama kapı dışarıdan kilitlenmiştir. Cris ve Jill başka bir yol bularak dışarı çıkarlar ve Wesker’ı bulmak için uğraşırlar. Cris bu olaylardan Wesker’ı suçlamaktadır.

Wesker’ı buldukları sırada yer çöker ve ‘avcı’ olarak isimlendirilen iki tane deney yaratığı çıkar. Cris ve Jill avcıların üstesinden geldikten sonra Wesker’ın peşine düşerler. Anna’nın evine vardıklarında Wesker’ı güvenli bölgeye girmek üzereyken yakalarlar. Wesker, Umbrella’nın dünyanın birçok yerinde üssü olduğunu, bu köydeki insanların da Umbrella’nın işçileri olduğunu açıklar. Sonra Anna’nın babasının da kimya fabrikasının yanında çalıştığını keşfederler.

Biyolojik deney muhafaza birimine girdiklerinde Sergei Vladimir’in geliştirdiği yeni bir biyolojik silah olan t-A.L.O.S. ile karşılaşırlar. Vladimir bu yeni biyolojik silahı aktive etse de Cris ve Jill yenmeyi başaramaz. Sonunda Umbrella şirketi artık sona erer. Wesker ise hâlâ dışarıda bir yerdedir. Wesker ile tekrardan uğraşmaları an meselesi olacaktır.

BSAA

2003’te Umbrella Şirketi bittiğinde bazı düzenbaz araştırmacılar şirketten kalan başarılı biyolojik silahları kara markette terörist organizasyonlara satmaya başlamıştı. Bu kişilerle mücadele etmek amacıyla Cris Redfield ve Jill Valentine’nın da yardımlarıyla BSAA kuruldu.

II Veltro

2005 yılında, Terragrigia Panic olarak bilinen terörist saldırısından bir yıl sonra BSAA, Aquapolis’i yok eden II Veltro adındaki terörist organizasyonunun yeniden ortaya çıktığı haberini alır. BSAA direktörü Clive R. O’Brian araştırma için Cris ve yeni ortağı Jessica Sherawat’ı Finlandiya Valkoinen Mökki’deki dağlık bölgeye gönderir. Cris ve Jessica bölgeye vardıklarında BSAA merkez üssü ile irtibatı kaybederler ve destek olmadan göreve devam ederler.

Aynı zamanda Jill Valentine ve Parker Luciani kurtarma görevi için Akdeniz’e gönderilirler. Bilinen son koordinatlara göre Cris ve Jessica’nın denizde bir yerde olduğu görünür. Jill ve Parker araştırma için Queen Zenobia’ya giderler (Queen Zenobia, II Veltro tarafından üs olarak kullanılan bir gemi).

Resident Evil | Chris Redfield'ın Hayatı
Jill Valentine ve Parker Luciani, Queen Zenobia’ya girerken

Cris ve Jessica ise dağa vardıklarında korkunç bir kargo uçağı kazasına şahit olurlar. Kaza bölgesini incelerlerken II Veltro operatörü olduğundan şüphelenilen pilotun parçalanmış cesedinde virüse dair izlere rastlarlar. Cris ve Jesiica patikayı takip ederek maden bölgesinden geçerler ve saklanma yerine giden bir kestirme bulurlar. Mağaranın içindeyken t-Abyss virüsüyle enfekte olmuş kurtlar tarafından saldırıya uğrarlar. Bu saldırı sonucunda Cris’in bacağı yaralanır fakat ikili birlikte kurt sürüsüyle başa çıkmayı başarır.

Mağaranın sonunda II Veltro’nun saklanma yeri olarak kullandığı bir hava üssü keşfederler. Kısa bir süre sonra O’Brian tekrar iletişim kurmayı başarır ve bulunanları öğrenir. Ayriyeten Cris ve Jessica, Jill ve Parker’ın kaybolduğu hakkında bilgilendirilince acilen merkez üssüne dönerler. Üsten başka bir helikopter alarak II Veltro’nun hayalet gemisini bulmak için yola çıkarlar.

Cris’in önerisiyle O’Brian, Keith Lumley ve Quint Cetcham’ı Valkoinen Mökki’deki hava üssüne Queen Zenobia’nın koordinatlarını bulması için gönderir. Görev başarılı olur ve koordinatları alan Cris ile Jessica bölgeye giderler. Gemiyi bulurlar ve güvertesine iniş yaptıktan sonra gemiyi araştırmaya başlarlar. Araştırma sırasında mutant baskınına maruz kalırlar ve bir süre sonra geminin Zenobia’nın kopyası olan Queen Semiramis olduğunu fark ederler.

O’Brian yaptığı bu hatadan sonra gerçek Queen Zenobia’nın koordinatlarını elde edip yollar. Koordinatları alan Cris ve Jessica gerçek gemiye ulaşmaya çalışırken bilinmeyen bir deniz canavarının saldırısına uğrarlar. Canavarı atlatıp gemiye güvenli bir şekilde ulaştıktan sonra nihayet Jill ve Parker’ı bulurlar. Sonrasında geminin laboratuvar bölümüne ulaşırlar ve t-Abyss virüsünü denize yayılmasını engellemek için yok ederler.

t-Abyss virüsü yok olmuştu. Bütün bunlar olurken, Terragrigia terörist saldırısının arkasındaki adam olan Morgan Lansdale kameradan Cris ve takımını izliyordu. Cris ve Jill batan gemiden kaçmaya çalışırlarken Parker’ı bacağından vurulmuş halde bulurlar. Vuran ise Morgan’ın casusu Jessica’dır. Parker’e kurtaramadan gemiden kaçmaya çalışırken tekrardan deniz canavarının saldırısıyla başa çıkarlar.

Resident Evil | Chris Redfield'ın Hayatı
Chris ve Jill yaratığı öldürdükten sonra

Göre henüz bitmemiştir, O’Brian, Queen Dido adında üçüncü bir geminin varlığını doğrular. Cris ve Jill, Dido’nun Terragrigia harabelerinin altındaki kalıntılarına doğru yola çıkarlar ve Il Veltro’nun lideri Jack Norman’ın enkazın içinde hâlâ hayatta olduğunu keifederler. Morgan’a karşı olan kan davasında Norman, kendisine t-Abyss virüsünü enjekte ederek güçlü ‘Ultimate Abyss’ olur. Yorucu bir kavgadan sonra, Cris ve Jill yaratığı yok eder, Norman’ın PDA’sını alır ve Terragrigia hakkındaki gerçeği ortaya çıkarır, bu da Morgan’ın tutuklanmasına ve FBC’nin düşüşüne yol açar.

Daha sonra, BSAA’nın küresel bir Birleşmiş Milletler özel harekât birimi olarak yeniden yapılandırılmasından sonra, Cris bir Özel Harekât Ajanı (Special Operations Agent, SOA) olur. Jill ile ortaklık yapan ikili, Asya’daki biyolojik silah terörizminin yasaklanması, Güney Amerika’daki biyolojik silah laboratuvarlarının yok edilmesi ve Avrupa’daki kaçakçıların tutuklanması dahil olmak üzere çeşitli operasyonlarda yer alır. Cris daha sonra BSAA’de Seviye 10 eylem yetkisi alır ve aktif olarak katıldığı operasyonların sayısı onu tüm BSAA üyeleri arasında en üst sıraya yükseltir.

Spencer Malikanesinin Araştırılması (2006)

 Birkaç yıl önce BSAA, Umbrella’nın kurucusu Oswell E. Spencer’ın yerini tespit etti. Jill ve bana Spencer’ı tutuklamamız emredildi. Bu görevin bizi Wesker’a ulaştıracağını umarak kabul ettik.

2006’da Cris ve Jill Umbrella şirketini kuran Spencer’ın konumu hakkında bilgi alırlar ve onu tutuklayıp sorgulamak amacıyla saldırıya kalkışırlar.

Malikaneye girdiklerinde Spencer’ın korumalarının vahşice katledilmiş cesetlerini bulmaları uzun sürmez. Malikane bahçesinden geçerken eski bir tünelden kanalizasyona düşerler ve ekipmanlarının çoğunu kaybederler. Savunmasız bir şekilde diğer korumalarla başa çıkarak kanalizasyondan kurtulurlar. Malikanenin son koridoruna geldiklerinde girişin önünde daha fazla katledilmiş koruma cesedi bulurlar.

Son kapıyı açtıklarında az önce Spencer’ı öldürmüş olan Wesker ile karşılaşırlar. Büyük eforlarına rağmen Wesker’ın insan üstü güçleri karşısında yenilirler. Wesker tam Cris’i öldürecekken Jill üstüne atlayarak Wesker’la birlikte uçuruma düşerler. Cris ortağı ölüme giderken izlemekten başka bir şey yapamaz.

Resident Evil | Chris Redfield'ın Hayatı
Chris ve Jill ile Wesker karşılaşması

BSAA Jill’i için 3 aylık bir arama yürütür ancak başarılı olamaz. Sonuç olarak Jill Valentin’ın ölümü doğrulanır. Cris, Jill’in öldüğüne inanmak istemez ve 3 yıl boyunca onu bulma umuduyla yaşar.

Kijuju Vakası

Resident Evil | Chris Redfield'ın Hayatı
Parazitten etkilenen bir sivil

Gün geçtikçe ne için savaştığımı daha çok merak ettim. Korku olmayan bir gelecek için mi? Evet. Buna değer sanırım.

2009 yılının mart ayında Cris, Afrika’da Kijuju özerk bölgesinde Uroboros adında yeni tip bir biyo organik silahın alışverişi yapılacağı hakkında duyumlar almıştı. Yeni ortağı Sheva Alomar ile bölgeyi araştırmak ve silah satıcılarını tutuklamak üzere görevlendirilir.

Cris ve Sheva, kendilerine ekipman ve görev ayrıntılarını sağlayan temasları Reynard Fisher ile görüştükten sonra, anlaşma koordinatlarında Alfa Ekibi ile buluşmak için devam ederler fakat ölümcül şekilde yaralanan Kaptan DeChant dışında Alpha Ekibi’nin neredeyse tamamen katledildiğini keşfettiklerinde görev ters gider. Ölmeden önce, DeChant anlaşmanın bir tuzak olduğunu açıklar ve Redfield’a Irving’den aldığı verileri içeren bir sabit disk verir.

Çift, verileri yakındaki depolama tesisindeki bir bilgisayar aracılığıyla iletmek için emir alır. Yolda yeni bir biyolojik silah türü olan Uroboros ile karşılaşırlar. Alpha Team’i katleden Uroboros’un icabına baktıktan sonra bilgisayara gelen Cris, verileri merkeze yükler ve Irving’i yakalamanın en büyük öncelikleri olduğu söylendikten sonra Cris’in endişesine rağmen tren istasyonunun yanındaki madenlere gitmeleri talimatı verilir.

Resident Evil | Chris Redfield'ın Hayatı
Uroboros karşısında Chris ve Sheva

Bir sonraki hedeflerine giderken Cris, Kirk Mathison tarafından yönetilen hava destek helikopterinin Kipepeo saldırısı yüzünden şehre düştüğünü görür ve önceliğini onu kurtarmaya çalışmak olarak değiştirir. Kaza yerine vardığında, Kirk’ün cesedini gören ikili bir süre sonra Majini motosiklet çetesinin ortasında kalır. Karargâhın verilerinin analizini Cris’e ileten ve Irving’in madenlere taşındığını doğrulayan Kaptan Josh Stone liderliğindeki Delta Ekibi tarafından kurtarılırlar. Cris verilere baktığında, Jill Valentine’e çok benzeyen bir kadının resmini bulur.

Cris ve Sheva, tren istasyonu ve madenleri geçerek Irving’i madenin uçurumun kenarındaki bir binada köşeye sıkıştırmayı başarırlar, ancak pelerinli gizemli bir kadın Irving’i kaçırır. Hedefi kaybeden Cris, Irving’in geride bıraktığı dosyaları kontrol eder, bu da bataklıklardaki bir petrol rafinerisinin Irving’in bir sonraki varış noktası olduğunu gösterir, ancak önce Delta Ekibi ile buluşmaya karar veir. BSAA askeri Dave Johnson Sheva’yı ve kendisini toplantıya çağırır. Randevuya vardığında, Delta Takımı’nın da gizemli bir şekilde ortadan kaldırıldığı ortaya çıkar. Kısa süre sonra bunu yapan Ndesu’yu görürler. Cris ve Sheva, monte edilmiş makineli tüfeklerle canavarı indirmeyi başarırlar. Sheva’nın yoldaşlarının ölümü karşısında cesareti kırılır.

Cris ve Sheva, Ndipaya kabilesinin topraklarından geçerler ve garip bir şekilde önde gelen bir ilaç şirketi olan TRICELL’in logosunu taşıyan çadırlara rastlarlar. Petrol sahalarında savaşan Redfield, Irving’in teknesini yakalar ve ona biner. Çaresizlikten kendisine Dominant Species Plaga’yı enjekte eden ve dev bir deniz canavarına dönüşen silah tüccarıyla yüzleşir. Cris ve Sheva, Irving’i devasa kabuğundan ayırarak ve onu tekrar tekneye fırlatarak yenmeyi başarırlar. Irving ölmeden önce, Cris onu Jill Valentine ve Uroboros hakkında sorguya çeker ve Irving onları yakındaki bir mağaraya yönlendirir.

Mağaraya vardığında Stone, Cris ve Sheva’ya veda eder. Büyük bir yeraltı harabesinden geçerler ve sonunda Progenitor Virüsün kaynaklandığı ve TRICELL’e daha fazla bağlantısının olduğu eski bir Umbrella laboratuvarına rastlarlar. Cris sonunda test deneklerini depolamak için kullanılan kapsüllerle dolu büyük bir muhafaza odası keşfeder ve burada Jill’i aramak için kontrol sistemini kullanır. Ancak platform alçalırken, o ve Sheva, U-8 olarak bilinen büyük bir yaratık tarafından saldırıya uğrar ve platformu derhal durdurur ve onları kontrolü geri almaya zorlar. Cris, laboratuvara doğru ilerlerken Excella ve Albert Wesker arasındaki iletişimleri hakkında bir konuşmaya kulak misafiri olur ve onu Wesker’ın Spencer Malikanesindeki olaydan da sağ kurtulduğu konusunda uyarır.

Onu Hükümdar Odasına kadar takip ederler ve Wesker ortaya çıkmadan önce pelerinli kadın tarafından pusuya düşürülürler. Cris, Jill’in nerede olduğunu bilmek ister ve Wesker pelerinli kadının Jill’den başkası olmadığını ortaya çıkardığında hayrete düşer. Cris ve Sheva, Jill ve Wesker’ın birleşik gücü karşısında ezilirler. Bununla birlikte, Wesker ayrılmaya hazırlanırken, Cris Jill’e doğru yönelir ve onun programlamasına karşı mücadele etmesine neden olur ve göğsündeki zihin kontrol cihazını çıkartır. Jill’in başı döner ve baygınlık geçirir. Jill, hazırlıklarını tamamlamadan önce Cris’e Wesker’ı durdurmasını söyler.

Cris ve Sheva, Wesker ve Excella’yı büyük bir tankerde takip ederek iç kısma ulaşırlar. Onu sorgulamaya çalıştıklarında, panik içinde odadan kaçar ve içinde birkaç PG67A/W enjektörü bulunan bir evrak çantasını düşürür. Cris, kullanımını bilmemekle birlikte, önemini anlar ve saklar. Sonunda Cris, Excella’yı yakalar ama Wesker ona Uroboros bulaştırmıştır. Excella topallar ve acı içinde kıvranır. Uroboros Aheri mutasyonu üzerine, Cris ve Sheva mutasyona uğramış Excella’yı yener.

Karşılaşmadan kısa bir süre önce Cris, Jill’den bir telefon alır ve Wesker’ın, içindeki virüsü sabit tutmak için Excella’dan aldığı serumun aynısını kendisine enjekte etmesi gerektiğini ve aşırı dozun onu zehirleyeceğini açıklar. Wesker ile zorlu bir kavgadan sonra, Cris ve Sheva onu alt etmeyi ve serumu göğsüne enjekte etmeyi başarırlar, bu da ona büyük bir acı verir ve Cris ve Sheva’yı eski bir bombardıman uçağına çekilmeye zorlar. Cris, Wesker’ın boynuna bir enjeksiyon daha yapmadan önce kargo bölümünde savaş devam eder.

Wesker’ın zayıflığından yararlanan Cris kargo kapısını açar ve onu odanın diğer ucuna uçurur, sadece Wesker umutsuzca Sheva’nın bacağına tutunur. Bu durum Cris’in zihninde Jill’in uçurumdan düştüğü anıyı canlandırır ve Cris bu sefer aynı şeyin Sheva için olmasına izin vermeyerek onu kurtarır ve Wesker’ı uçaktan atar.

Resident Evil | Chris Redfield'ın Hayatı
Sheva, Wesker’la birlikte uçaktan düşmek üzereyken

Bu sırada uçak bir volkana çarparak düşer. Enkazdan kurtulan çift, Wesker’ın Uroboros tankerini delerek kendisine bulaştırdığını görür. Mutasyona uğramış Wesker karşısında geri çekilirlerken zemin lav bölgesine çöker ve ikili birbirlerinden ayrı düşerek Cris, Wesker ile tek başına yüzleşmek zorunda kalır. Sheva aralarındaki boşluğu doldurup tekrar birleşebilmeleri için Cris’i kaya parçasını düşürmeye yönlendirir. Tekrar bir araya gelen ikili Wesker’ı lavların içine düşürerek ondan kurtulur. Bu sırada Jill, Josh ile helikopterle gelir ve Cris ile Sheva’yı alır.

Bütün bu olanlardan sonra Cris ne uğruna savaştığını daha iyi kavrar ve tekrar Wesker gibileri çıkmadan önce onları durdurmak zorunda olduğunu hisseder. Cris, Jill’i rehabilitasyon için Amerika’ya götürür. Kısa bir süre sonra Burton’dan geri döndükleri ve iyi oldukları için sevindiğini bildiren bir e-posta alırlar. Cris ve Jill, Burton’u BSAA’e katılmayı teklif ederler ve Burton bu teklifi kabul eder.

Felsefe Üniversitesindeki Salgın (2010)

Kijuju’dan sonra Cris, özel operasyon biriminin komutanı olarak terfi eder.

12 Ağustos 2010’da Cris, BSAA danışmanı Rebecca Chambers ile iletişime geçer ve Avustralya’da Felsefe Üniversitesinde buluşmak için anlaşırlar. Piers Nivan ile olay yerine giden ikili, okulun yeni tür t-virüsü ile kontamine olduğunu keşfeder. Cris, Rebecca ve Piers, BSAA’in okyanusya şubeşinden Sophie Home ve dedektif Barrington Mayer ile göreve devam ederler. Planları iki gruba ayrılmak ve Profesör Ryan Howard’ın laboratuvarının bulunduğu üniversite merkezine gidişi engelleyen zombileri temizlemektir. Sonrasında Prof. Howard’ın eskiden Umbrella ile bağlantısı olduğu ve oğlu Tyler’la birlikte yakalandığı ortaya çıkar.

Grup, uzun yıllar boyunca t-virüsüne uyum sağlayarak üstün zekâ kazanmış Mary Grey ile savaşır. Mary, planlarının dünyayı resetlemek olduğunu açıkladıktan kısa süre sonra mutasyona uğrayarak iğrenç bir forma girer.

Cris, Mary’e öldürücü darbeyi indirir ve kalanlar kampüsten helikopterle tahliye edilir.

Birleşik Devletler’de Biyo-Terörizm (2010)

Amerikan hükümeti biyo-terörist eylemlere karşı nadiren BSAA’den yardım istemesine rağmen, 2010’da bir alışveriş merkezinde BSAA’in müdahale etmek zorunda kaldığı bir olay yaşanır. Teğmen Nivans ile saldırıyı bastırmak için Cris’in Alfa ekibini göndererek, dakikalar içinde bölgeyi temizlemeyi başarırlar. Bitirdiklerinde, herhangi bir sivil kurban veya enfekte kişi olmadan görevi tamamlayabilirler. Bu alışveriş merkezinde Cris, gelecekte Uzak Doğu şubesinde BSAA danışmanı olacak olan Singapur’daki Bennett Üniversitesi’nde profesör olan Doug Wright ile tanışır.

Daha sonra, TerraSave toplantılarından birinde, Cris ve Leon S. Kennedy, Claire’in sunumu sayesinde ilk kez bir araya gelir ve BSAA ile Birleşik Devletler hükümeti arasındaki bariyeri kırmaya yardımcı olacak bir dostluk yaratır.

Uzak Doğu’da Biyo-Terörizm (2011-2012)

Bir süre sonra, biyo-terörizm Cris’i Uzak Doğu’ya götürür. O bölgedeki BSAA karargahında, Profesör Wright ona ve Nivans’a onun trenini izlerken ajan Merah Biji’yi anlatır. Hem Cris hem de Nivans, daha sonra ajanın gelecek vaat eden yeteneğinden etkilenirler. Biji onları tanıyıp kendilerini tanıttıktan sonra, Cris onunla Nivans arasındaki antrenman dövüşünü izler ve sonunda yenilmesine rağmen Biji’nin Nivans’a karşı bu kadar uzun süre dayanmasından bir kez daha Etkilenir. Kısa bir süre içinde, üçü bir dostluk oluşturmak ve birlikte çalışmak için bir araya gelecektiler.

2012 yılında Cris, Nivans ve Biji, Uzak Doğu’nun kaos içindeki bir bölgesinde bir anti-biyoterörist operasyonundaydı. Redfield kendi başına, orayı istila eden biyo organik silahların çoğunu ortadan kaldırmaktan sorumluydu. Operasyon bittikten sonra Nivans ile bir araya geldi ve ikisi de olayla ilgili bir raporu Wright’a vermek üzere Biji’ye eşlik etmeye ve onu ziyaret etmeye karar verdiler.

Marhawa Okulundaki Salgın (2012)

Asya’daki görevden sonra, Biji’nin Wright ile iletişim kuramaması, Cris’i Profesörün nerede olduğu konusunda bir soruşturma başlatmasına neden olur. Bennett Üniversitesi’ne yaptığı bir ziyaret Cris’e Prof. Wright’ın yeğeni Ricky Tozawa ile Asya’nın derinliklerindeki prestijli Marhawa Okulu’na seyahat ettiğini ortaya çıkarır. Marhawa öğrencisi Nanan Yoshihara’nın babası, dokuz aydır aileleriyle iletişime geçmediği için grup bir talep aldığında işler daha da şüpheli hale gelir.

Daha fazla beklemek istemeyen Cris ve ortakları, Gracia istese de istemese de akademiyi ziyaret etmeye karar verir. Ama artık çok geçtir; tüm okul, akademide yaygın olan zombilerle birlikte kaosa sürüklenir. Nivans ve Biji zombileri yok etmeye giderken Cris hayatta kalan tek kişiyi bulur; Ricky Tozawa. İkisi, Wright’ı ilaç odasından kurtarmaya gider, ancak Profesörü bulduğunda, çoktan bir zombiye dönüşmüştür ve ikisi de onu öldürmek zorunda kalır.

Resident Evil | Chris Redfield'ın Hayatı
Chris ve Ricky, enfekte olmuş profesörü buluyor

Daha sonra Gracia’dan bir tahliye helikopterine yeraltı bakım tünellerinden ulaşılabileceğine dair bir mektup bulurlar. Cris, Ricky’yi Nivans ile yukarıda belirtilen yere getirir, ancak Biji, saldırının faili olduğundan şüphelenilen mutasyona uğramış Bindi Bergara’yı yakalama hedefi nedeniyle onlarla gelmemeyi seçer. Cris ona şimdilik Bindi’yi indiremeyeceklerini ve geri çekilmesi gerektiğini tavsiye eder, ancak Biji telsizini devre dışı bırakarak Cris’in emrine karşı gelir ve Bindi ile savaşır.

Cris ve Ricky, mutasyona uğramış Nanan ile savaştıkları yeraltı tüneline yönelirler. Cris, her ateş açtığında tetiklenen C-Virüs gazı nedeniyle onu yenmek için acele eder. Ricky tesisin havalandırma sistemini etkinleştirene kadar Nanan’ı bıçağıyla parçalara ayırır. Daha sonra Biji ve Nivans ile tekrar bir araya gelen Cris, Bindi tarafından bir kez daha saldırıya uğramadan önce hayatta kalanları helikoptere götürür. Bindi ile acımasız bir kavgaya zorlanan Cris ve diğerleri, helikopteri çalıştırmadan önce mutasyona uğramış öğrenciyi nihayet ortadan kaldırır. Ne yazık ki Cris, Biji’nin Nivans’ı Nanan’dan geriye kalanlardan korumak için kendini feda etmesini, BSAA takviyeleri onlara ulaşmadan hemen önce akademiden uçarken Nivans’ın kollarında ölmesini dehşet içinde izler.

Küresel Biyo-Terör Saldırısı (2012)

24 Aralık 2012’de Cris, Nivans ve Ben Airhart, Carl Alfonso, Finn Macauley ve Andy Walker’dan oluşan bir grup, yeni biyo organik silah olan J’avo olarak bilinen türler, bir iç savaşın ortasında isyancılara verilir. Cris ve ekibi Two of Hearts ara noktasına yaklaştıklarında ağır silahlı bir J’avo birliği tarafından pusuya düşürülür ve bu süreçte Zırhlı Personel Taşıyıcıları yok edilir. Büyük bir Ogroman savaş alanında aniden serbest bırakıldığında durum daha da Kötüleşir. Cris ve Nivans enfekte yaratıklarla yüzleşirken Finn kalan APC ateş gücünü dev yaratığı yaralamak için kullanmayı başarır ve onu kaçmaya zorlar.

Resident Evil | Chris Redfield'ın Hayatı
Chris, Ogroman ile yüz yüze

Çatışmadan sonra Cris, ekibini Edonia Belediye Binası’na götürür. Alpha Team, Two of Hearts bölümünü belediye binasına bağlayan köprünün ortasında yaralı bir BSAA üyesi bulunduğu için başka bir savaş yapmak zorunda kalır. Cris, Nivans koruma ateşi sağlarken Finn’in yardımıyla yaralı askeri kurtarmayı başarır. Alfalarla köprüyü geçen Cris, Finn’e gelen J’avo grubunu durdurmak için köprüyü havaya uçurmasını emreder. Sonunda, Cris ve ekibi D.S.O. (Division of Security Operations) operatörü Sherry Birkin ve Sherry’i korumakla görevli paralı asker olan Jake Muller ile karşılaştı. Cris ve ekibi yaratıkları yenmek ve helikopteri getirebilmek için Jake ve Sherry ile bir araya gelir.

Belediye Binasına ulaşan grup, Ada Wong olduğunu iddia eden mavi elbiseli bir kadınla karşılaşır. Kadın, J’avo isimli biyo organik silahın C-Virüsü tarafından yaratıldığını ve kendilerini Neo-Umbrella olarak adlandıran bir grubun organize ettiğini, isyancılara virüsü bulaştıranların ise onlar olduğunu anlatır. Cris, onun hakkında şüphelenmesine rağmen, onu binadan dışarı çıkarmayı kabul eder.

Resident Evil | Chris Redfield'ın Hayatı
Chris ve ekibinin Ada ile karşılaşması

‘Ada’, Cris ve Nivans’ı grubun geri kalanından ayırır ve Andy, Carl, Ben ve Finn’e C-Virüs bulaştıran bir İğneli Bomba başlatmadan önce diğer dördünü bir kafese hapseder. Cris, mutasyona uğramış Finn tarafından bayılana kadar dövülür ve Nivans tarafından güvenli bir yere sürüklenir. İkili, mutasyona uğramış yoldaşlarını öldüren BSAA destek birlikleri tarafından kurtarılır. Cris ise yakındaki bir hastaneye götürülür.

Cris’in Hafızasını Kaybetmesi

Hastanede bilincini geri kazandıktan sonra Cris, travma sonrası hafıza kaybı yaşar ve kim olduğunu veya ne olduğunu hatırlayamaz. Ancak, ezici bir suçluluk duygusuyla sarsılan Cris, kimse onu kontrol edemeden hastaneden kaçar. Önündeki altı ay boyunca acıyı dindirmeyi umarak Cris, Doğu Avrupa’da bir otelde kalan ve bir bara uğrayan huysuz ve şiddetli bir sarhoş olur ve burada kadın barmen ve patronlar ona ‘başıboş köpek’ der. Bu dönem boyunca Cris koruma görevi yaparak kirasını ve bar hesabını finanse eder. Bu arada, Nivans ve BSAA onu bulmak için çalışmaktadır.

Haziran 2013’e gelindiğinde, artık eski benliğinin sadece bir gölgesi olan Cris Redfield, nihayet sık sık gittiği barda Nivans tarafından takip edilir. Barmen kendisinden ayrılmasını istediğinde, ‘gidecek bir yeri olmadığını’ iddia ederek reddeder. Patron ona yardım etmek isterken beklenmedik şekilde saldırır ve tam bu sırada Nivans içeri girer, ortalığı sakinleştirdikten sonra Cris’in hafızasını yerine getirmek için ölen yoldaşlarının görüntülerini gösterir ve Edonia’daki trajediyi anlatır ama pek işe yaramaz. Ancak Cris, Nivans’ın ceketindeki BSAA logosunu tanıdığında, barın tüm patronları kendilerini gizli BSAA ajanları olarak ortaya çıkarırken Nivans, Redfield’a onun kendisine ait olduğunu ve onu her şekilde göreve geri götüreceklerini söyler.

Lanshiang Vakası (2013)

Geçmiş anılarını hâlâ tam hatırlayamasa da Cris geri dönmeyi kabul eder ve hızla başka bir Neo Umbrella biyo-terör saldırısının ortasında olan Çin’in Lanshiang eyaletindeki Waiyip’e gönderilir. Görev, yakalanan birkaç BM üyesinin teröristler tarafından rehin tutulduğu işaretlenmiş bir binaya baskın yapmaktır. Caddeleri geçen Alpha Ekibi, hemen Edonia’da savaştığı biyo organik silah olan J’avo ile temasa geçer. İşaretli binaya çatılardan yaklaşan Cris ve ekibi, gelen enfekteleri etkisiz hale getirmeyi başarır.

Binaya girdikten sonra rehineler serbest bırakılır. Ancak, BSAA’nın karargâhı, Cris ve Nivans zar zor kaçarken bölgeye bir hava saldırısı emri verir. Bir grup Chrysalid gördükten sonra, Cris sonunda Edonia olayını hatırlar ve adamlarının ölümleri için ‘Ada’ dan intikam almaya yemin eder.

Çok geçmeden Edonia’dan beri kayıp olan ve onları J’avo’nun sürülerinden koruyan Jake ve Sherry ile karşılaşırlar. Ancak, Nivans ikisine eşlik etmelerini önerdiğinde, Cris soğuk bir şekilde ona görevlerini hatırlatır ve ayrılır. Waiyip’in Poisawan semtinin kenar mahallelerinden geçerken devasa bir yılan olan Iluzija tarafından saldırıya uğrarlar. Kamuflaj yetenekleri ile iğrenç yaratık hepsini tek tek öldürür, ta ki sadece Nivans, Marco Rose ve Cris kalana kadar. Asker arkadaşlarının yardımıyla Cris, binanın elektrik sistemini kullanarak canavarı kızartır. Ne yazık ki, ‘Ada’ yeniden ortaya çıkar ve kaçmadan önce Marco’yu C-Virüs donanımlı bir dartla vurur. Marco hızla bir Gnezdo’ya dönüşerek Cris ve Nivans onu öldürmek zorunda kalır.

Birbirleriyle kısa bir kavgadan ettşkten bir süre sonra, Cris ve Nivans daha sonra Waiyip nehrinde bir helikopter tarafından pusuya düşürülür, ancak zırhlı aracı imha etmeyi başarırlar. ‘Ada’nın bir depoya girdiğini gören Cris ve Nivans, Leon S. Kennedy ve Helena Harper’ın da aynı şeyi yaptığından habersiz onun peşinden girerler. Onu köşeye sıkıştırmayı başarsalar da Leon tam zamanında gelir ve Cris’in onu vurmasını engeller, bu da ikisi arasında kısa bir kavgaya neden olur.

Leon, Cris’e ‘Ada’nın kilit bir tanık olduğunu ve ona canlı ihtiyaçları olduğunu söylerken, Cris ‘Ada’nın her şeyin arkasındaki asıl beyin olduğunu haykırır, ancak Leon asıl suçlunun ulusal güvenlik danışmanı Derek C. Simmons olduğunu söyler. Cris, Leon’a ‘Ada’ yüzünden tüm adamlarını kaybettiğini söylese de Leon, Başkan Adam Benford da dahil olmak üzere 70.000’den fazla insanı Simmons yüzünden kaybettiğini söyler ve Neo-Umbrella hakkında bildiklerinden dolayı ‘Ada’yı savunmayı planladığını açıkça belirtir.

Resident Evil | Chris Redfield'ın Hayatı
Chris ve Leon karşı karşıya

Çatışmanın ortasında, ‘Ada’ dörtlüden kaçmak için bir Flaş Bombası kullanır. Cris ve Nivans onu takip etmeye başlar, ancak Leon Cris’i durdurur ve ona ikisinin de aynı şeyi istediğini söyler. Sonunda intikam dolu öfkesinden kurtulan Cris, intikam yerine adalet adına ‘Ada’yı durdurmaya karar verir ve Simmons’la ilgilenmeyi Leon ve Helena’ya bırakır.

Redfield ve Nivans, taret donanımlı bir Jeep’te ‘Ada’yı rıhtımlara kadar takip edip, yük gemisine binmeyi başarırlar ve ‘Ada’yı köprüde sıkıştırarak planını açığa çıkartırlar: C-Virüsünü tüm dünyaya yaymak ve Raccoon City Olayını küresel ölçekte yeniden yaratmak istemektedir. Ancak, bunu onlara söylediği sırada, Simmons’ın uşaklarından biri bir helikopterle gelir ve onu hemen göğsünden vurarak öldürür. Ancak, C-Virüsünün gelişmiş bir türüyle dolu bir şırınganın bulunduğu bavulunu geride bırakır.

Redfield ve Nivans daha sonra, yakındaki bir geminin, anakarayı hedef alan, gaz halindeki C-Virüs ile doldurulmuş hava patlamalı füzelerle donatıldığını öğrenir. Bir harrier jeti kaçırarak, yük gemisine saldırırlar, ancak nihayetinde, Tatchi şehrinin nüfusunun çoğunu hızla zombilere dönüştüren füze fırlatmasını durduramazlar. Daha sonra Cris, Jake ve Sherry’yi Neo Umbrella’nın sualtı tesisindeki hapislerinden kurtarmasını talep eden Leon ile temasa geçer. Bu konuşma sırasında Cris, Jake’in C-Virüs’e karşı antikorlara sahip olmasının yanı sıra, aynı zamanda Albert Wesker’ın da oğlu olduğunu öğrenince şok olur.

Resident Evil | Chris Redfield'ın Hayatı
Virüsü yayan füzenin patlama anı

Tesise giden Cris, Jake ve Sherry’yi kurtardıktan ve pozisyonunu Nivans’a geçirdikten sonra emekli olmaya karar verir. Onlarla buluştuklarında Cris, Jake’in babasını öldürenin o olduğunu açıklar ve Jake’in onu silah zoruyla tuttuğu gergin bir an oluşur. Cris onu vurmak için her hakkı olduğunu kabul eder, ancak Jake kendini durdurmayı başarır ve Cris’e ikisinden daha önemli şeylerin tehlikede olduğunu söyledi.

Ancak çıkış yolunda, Carla’nın yaymayı amaçladığı gibi C-Virüs ile mutasyona uğramış biyo organik silah olan HAOS, kozasından çıkar ve saldırır. Jake ve Sherry kaçarken, Cris ve Nivans, HAOS’u yok etmek için geride kalır. Dövüş sırasında HAOS tesise ciddi hasar verir ve Crisi ele geçirmeyi başarır, Nivans ise sağ kolundan ciddi şekilde yaralanır.

Cris’i kurtarmak için başka bir yolu olmayan Nivans, daha önce tedarik ettikleri C-Virüs türünü kasıtlı olarak kendisine enjekte ederek elektrik patlamaları yapma yeteneğini kazanır. Artık tamamen yenilenen HAOS, krizalidinden çıkar ve iki ajana saldırır. Bununla birlikte, küçültülmüş boyutu ve savunmasızlığı, Nivans’ın Cris’in savaş bıçağını kuşanmasını ve yaratığa ciddi şekilde zarar veren savunmasız organlarına saldırmasını sağlayan elektrik saldırıları yapmasına izin verir. Nivans’ı öldürmek için son bir girişimde bulunur, ancak Cris onu kurtarmayı başarır ve ikisi yaratığın kalan organlarını imha eder.

Resident Evil | Chris Redfield'ın Hayatı
HAOS

Cris’in tekrar tekrar Nivans’a iyi olacağına ve kaçış kapsüllerine giderken oradan çıkacaklarına dair güvence vermesine rağmen, Nivans, sonunda kontrolünü kaybedeceğini ve tamamen mutasyona uğrayacağını fark ederek, kasıtlı olarak Cris’i tek başına bir kaçış kapsülüne kapatır ve onu dışarı fırlatarak, tesisle birlikte ölmek için geride kalır. Ertesi sabah, Cris BSAA tarafından kurtarılır.

Lanshiang Olayından sonra Cris, emekliliğini geri çevirerek BSAA’da saha Kaptanı olarak hizmet etmeye devam eder ve Nivans’ın anısını onurlandırmaya karar verir. Bir noktada, haziran ayında rutin olarak ziyaret ettiği aynı bara geri döner, ancak artık kimliğini hatırlayabilmekte ve içki sorununun üstesinden gelebilmektedir. Komutası altındaki bir BSAA askeri yemeğini böler ve karargâhın kendileri için yeni emirler aldığını bildirir. Daha sonra bardan ayrılır ve biyo-terörizme karşı bir sonraki görevine başlar.

Mojave Çölü ve Sonido de Tortuga Vakası

2014 yılında, Lanshiang olaylarından bir yıl sonra, Cris aktif görevine geri döner. Claire’den destek isteyen bir telefon alır, ancak Mojave Çölü’nde BSAA ile bir görevde olduğu için yardım edemez. Bunun yerine, Parker Luciani liderliğindeki bir ekibi kız kardeşine yardım etmesi için Sonido de Tortuga Adası’na gönderir.

Glenn Arias ve New York Salgını

Lanshiang vakasının ardından Cris, Meksika hükümeti tarafından, biyo organik silah olduğu söylenen Glenn Arias adındaki aranan silah kaçakçısını denetlemek ve Arias’ın peşindeyken ortadan kaybolan BSAA operatörü Kathy White ve oğlu Zack’i aramak için görevlendirilir.

Querétaro’da görünüşte terk edilmiş bir malikaneye vardıklarında Cris ve ekibi, aralarında Zack’in de olduğu zombilerin baskınına uğrar ve kısa bir süre sonra ısırılan bir askerin yeni, garip bir mutasyona uğradığına tanık olurlar.

Geri çekilmeye zorlanan Cris, malikanenin ikinci katındaki camdan aşağıya atlayarak Arias ile yüz yüze gelir. Arias, düşüş sırasında yaralanan Crisi kolayca yener ve Arias’ın müttefiklerinden kaçan Cris zombiye dönüşmüş Kathy’nin saldırısına uğrar. BSAA birimlerinin gelmesiyle kurtulan Cris, Arias’tan intikam almaya yemin eder.

Arias’ı durdurma görevi Cris’i New York şehrine getirir. Salgından kurtarılan Rebecca Chambers, gizemli virüsün Los Iluminados’taki Plaga Paraziti ile aynı özelliklere sahip olduğunu açıklar.

Chambers, Leon’u Los Iluminos hakkında istihbarat sağlamak için ikna etmeye çalışır. Bu sırada, Leon’un birimini satan Patricio gelir ve Cris ve Leon tarafından sorguya çekilir. Daha sonra aniden Maria Gomez ve Diego Gomez onlara saldırır. Saldırı esnasında Chambers kaçırılır ve ağır yaralanan Patricio, Leon’a ailesini koruduğunu söyledikten sonra ölür. Chambers’ın kendisini ve New York nüfusunu tehlikeye sokan yeni bir tehdit doğar. Leon, Arias’ı yakalamak için Cris’e katılmayı kabul eder.

Resident Evil | Chris Redfield'ın Hayatı
Bir polis aracının kamerasından New York salgını

Chris takımını New York şehrine yönlendirir. Takımın görevi virüsün yayılımını engellemek, Chambers’ı kurtarmak ve Arias’ı etkisiz hale getirmektir. Şehre geçtiklerinde Chris ve Leon BSAA tarafından sağlanan iki zırhlı araç alır. Saldırı sırasında Damien, Cerberus-A tarafından öldürülür. Saklanma yerine girdiklerinde Cris, Arias ile iletişime geçerek, Chambers’ın yeni tip A-Virüsü ile enfekte olduğunu öğrenir.

Sonrasında, Arias, Cris ile başa çıkmak için bir zombi sürüsünü serbest bırakır, ancak başarısız bir girişim olarak sona erer. Bu savaş sırasında Redfield, nişan ve dövüş becerilerini ustaca kullanır ve Leon’un gelişinden önce il sürüyü tamamen yok eder. Chris daha sonra Chambers’ın tutulduğu laboratuvara gider ve Diego ile yüzleşir. Chris, Diego’dan iki ağır darbe alır, ancak son çare olarak kullandığı bir alev bombası sayesinde zirveye çıkmayı başarır. Daha sonra doktoru tehdit eder ve bu da aşının yeri hakkında bilgileri açığa çıkarır.

Bilmesi gerekenleri öğrendikten sonra, Chris Chambers’ı yakalar ve onu çatıya taşı, ancak Cris’in ilerlemesini kameralarından izleyen Arias ortaya çıkar. Her ikisi de birbirlerine ateş ederler, ancak ikisinin de siper pozisyonunda olması nedeniyle temiz bir vuruş yapamazlar. Chris daha sonra hem göğüs göğüse hem de ateşli silahlarını kullanarak yakın mesafe dövüşüne başvurarak Arias’a koşar.

Dövüş, ikili bir cam çatı üzerinde kavgaya tutuştuğunda risklerin artmasıyla birlikte çıkmaza girer. Chris, bir Sumi Gaeshi Judo atışı uygulayarak Arias’ı yenmeyi başarır ve Arias’ın camdan geçmesine ve kaçınılmaz ölümüne düşmesine neden olur. Arias’a karşı mücadeleyi kazandıktan sonra Chris, Chambers ile tekrar bir araya gelir ve onun aşısını aramaya başlar.

Resident Evil | Chris Redfield'ın Hayatı
Chris ve Arias dövüşü

Ancak Diego, ölmekte olan Arias’a yaklaşır ve son aşamasını tetikleyerek mutasyon geçirmesini sağlar ve Tiran benzeri bir yaratığa dönüştürür. Yaratık, Chambers’ı taşırken Cris’i pusuya düşürür. Şansına Leon araya girer ve yaratığın dikkatini çeker. Leon, karşılaşmanın başında saldırılarından başarılı bir şekilde kaçmasına rağmen yaratık Leon’u yakalamayı başarır.

BSAA operatörü Nadia yaratığı vurarak Leon’u kurtarır. Yaratık daha sonra dikkatini uçağa çevirir ve ona saldırır. Son çare olarak Leon, yaratığın işini bitirmek için zırhlı aracı kullanır, ancak bu onu öldürmek yerine sadece yavaşlatır. Herkesin şansına, Cris tam zamanında ortaya çıkar ve yaratığın kalbine bir el bombası atarak onu yok eder.

Bir başka başarılı görevden sonra, Cris, Kennedy, Chambers, Nadia ve DC, aşıyı New York’a yaymaya başlar ve yakın zamanda enfekte olan vatandaşları iyileştirdi. Sonunda, hepsi New York şehrindeki biyo-terörist saldırı, şehir nüfusunun çoğunluğunun kurtarılmasıyla sona erer.

Dulvey Vakası (2017)

Temmuz 2017’den kısa bir süre önce, Blue Umbrella (2007’de kurulan özel askeri şirket), BSAA’dan, Louisiana, Dulvey’deki yaklaşan görevlere yardım etmesi için Cris’i göndermesini ister. Cris onlara tam olarak güvenmediği için kabul ederken isteksizdir. Görevin amacı, Mold biyolojik silahına sahip olan suç örgütü The Connections’ın şüpheli bir ortağı olan Lucas Baker’ı yakalamaktır.

Birimi Baker konutuna vardığında, biyo organik silah Eveline olarak bilinen Mutasyona uğramış haliyle evden püskürür ve sivil Ethan Winters’a saldırır. Cris’in ekibi, canavarı bitirmek için Ramrods yüklü bir Albert-01 tabancasını bırakarak Ethan’a yardım eder. Savaştan sonra Cris, Ethan ve karısı Mia’yı helikopterle tahliye ettirir.

Cris, Lucas’ı takip ederken tuz madeninde üç askerden oluşan kayıp bir birlik arayarak operasyonuna devam eder. Cris, kısa süre sonra ilk kayıp askeri bulsa kısa bir süre önce Cris’in koluna plastik patlayıcı takan Lucas tarafından saldırıya uğrar. Cris, bombayı çıkarmak için geri dönmek yerine, Lucas’ın kaçmasına izin vermeyi reddettiği için ilerlemeye karar verir.

Karargâh, Lucas’ın The Connections ile ilişkisini doğruladıktan sonra, diğer iki ajanı aramak için mayınlarda cesurca ilerler, Cris’in keşfi boyunca, WM Molded serisiyle karşılaşır ve diğer iki kayıp operatörü bulur ancak, Lucas kısa süre sonra tuzaklarıyla onları öldürür ve Cris’in bombasındaki zamanlayıcıyı çalıştırır. Karargâhın yardımıyla Cris, bombayı dondurmak ve imha etmek için sıvı nitrojen bulur.

Merkez Cris’e bir korunaklı kapının ötesini kontrol etmesini önerir, burada Lucas içeri girdikten sonra Cris’i kilitler ve ateşe verir. Lucas’tan habersiz, Cris tuzaktan kurtulmayı başarır. Cris sürpriz unsuruyla, Lucas’ı yakalar, ancak Cris kendisine saldıran Lucas’ı vurmak zorunda kalır ve Lucas’ın büyük bir canavara dönüşmesini tetikler. Bu, Cris’in onu öldürmekten başka seçeneği olmadığı anlamına geliyordu ve kısa bir savaştan sonra Cris, Lucas’ı ortadan kaldırabildi, veri aktarımını önlemek için Lucas’ın sabit disklerini ateşledi ve Blue Umbrella’ya geri çağrıldı.

Resident Evil | Chris Redfield'ın Hayatı
Chris, Lucas’ın işini bitirmeden hemen önce

Beklenmedik bir zamanda Ethan, Cris’in onu kurtarma umuduyla Zoe Baker’ı aramasını ister. Haftalar sonra Cris, konağın önüne kurdukları bir üste destek çağrısı yapan Blue Umbrella güçlerine yanıt verir. Ekibi, birimlerin temizlediği bölgeye Zoe’yi bulmak için gelir. Herkesi bir laboratuvar çadırına taşıdıktan sonra Cris, Ethan’ı arayarak Zoe’nin başarılı bir şekilde kurtarıldığını ona bildirir ve ikisinin nihayet yeniden bağlantı kurabilmesi için telefonu ona verir.

Doğu Avrupa, Miranda ve Köydeki Vaka

Zamanla, Chris, Dulvey olayından sonra, örgütün olayı örtbas etmesi nedeniyle, BSAA’e güvenmemeye başlar ve daha eleştirel hale gelir. Sonraki üç yılını, merkez otoritesi olmadan kendi komuta ettiği Hound Wolf ekibi ile geçirir. Biyo organik silahlarla ilgilenen Miranda isimli bir bilim insanı, Eveline’in geliştirilmiş bir versiyonu olduğuna inandığı Winters ailesinin bebeği Rosemary’yi hedef aldığı için aileyi tehlikeye atmıştı.

Miranda’nın Mia Winters ile yer değiştirdiğini keşfeden Chris, Ethan’ın tehlikeye atılabileceğine inanır ve Rose’u güvende tutmanın çok önemli olduğuna karar verir. Chris, ekibiyle Winters’ın evine bir saldırı düzenler ve Ethan’ın önünde sözde Mia’yı öldürür; Ethan’ın sorularını yanıtlamayı reddeder ve onu transfer için bilinçsiz hale getirir.

Resident Evil | Chris Redfield'ın Hayatı
Chris, Ethan’ın bebeğini alırken

Miranda saldırıdan sağ çıktıktan, eskortları öldürdükten ve Rosemary Winters’ı yakındaki köye götürdükten sonra Chris, Ethan ve Rose’u bulmayı birinci öncelik haline getirir. Chris, Winters’lara C Bölgesine kadar eşlik edecek konvoyu bulduğunda hem Ethan hem de Rose çoktan gitmiştir. Köye girdiklerinde, Chris ve adamları Ethan Winters’ın izini bulurlar, ancak Hound Wolf ekibinin bir araştırma görevi kurduğu Rezervuar’da yolları geçene kadar onu bulamayacaklardır.

Hâlâ ‘Mia’nın kılık değiştirmiş Miranda olduğunun farkında olmayan Ethan, Chris’i karısını öldürdüğü için öfkeyle kınamaktadır. Ancak, Chris yanıt veremeden önce, bir ajan Chris’i Miranda’nın yerlerini bilmesi ihtimalinden korkarak ekibi Rezervuardan uzaklaştırmaya çağırır. Ethan daha fazla bilgi için bastırır ama Chris onu susturur ve derinliğini aştığı konusunda ısrar eder. Saniyeler sonra mutasyona uğramış bir balık, bulundukları kabine saldırır; Chris, Ethan’ı tehlikeden uzaklaştırır, böylece ikisi bir kez daha ayrılır.

Chris, Ethan’la bir daha karşılaştığında, Heisenberg’in patlatmayı planladığı fabrikadadır. Ethan alt seviyeye düştükten kısa bir süre sonra, patlayıcıları yerleştirme sürecinde olan Chris tarafından bastırılır ve silahsızlandırılır. Burada, Chris sonunda Ethan’a evlerinde vurduğu ‘Mia’nın Mia değil, kılık değiştirmiş Miranda olduğunu açıklar.

Ethan buna inanmayı reddeder ve Chris’in neden ona durumu hemen söylemediğini sorar. Chris, Ethan’ın dahil olmak isteyeceğini bildiğini ve görevi tehlikeye atacağını hissettiğini söyler. Miranda’nın ve canavarlarının kökenini Ethan’a açıkladıktan sonra Ethan, Heisenberg’i ortadan kaldırmak için Heisenberg’in kendinden tahrikli topçusunu kullanır. Bu sırada Chris, patlayıcıları fabrikaya yerleştirmeyi bitirir.

Ethan’ın Heisenberg ile kavgası sırasında, patlayıcılar fabrikasının içinde patlar ve içerideki tüm canavarları öldürür. Heisenberg’in yenilgisinden sonra, Ethan, Chris tarafından telefonla aranır. Ethan, Rose’u Miranda’dan geri almaya yemin etmeden önce ona Heisenberg’in yenilgisini anlatır. Chris, Ethan’ı tek başına Miranda’ya karşı çıkmamaya ve Hound Wolf ekibinin ortaya çıkmasını beklemesi konusunda ısrar eder. Ancak Ethan, Chris’i görmezden gelir ve yine de Miranda ile yüzleşir. Sonuç olarak, Miranda görünüşte onu öldürerek, Ethan’ın kalbini söker.

Resident Evil | Chris Redfield'ın Hayatı
Miranda, Ethan’ın kalbini elinde tutuyor

Hound Wolf ekibinin bir üyesi Chris ile bağlantı kurar ve ona Ethan’ın ölümünü bildirir. Chris, diğer ekip üyelerine, Ethan’ın ölümünün intikamını almaya yemin etmeden önce, kendisinin ve ekibinin durumu nasıl ele aldıkları konusunda dikkatsiz olduklarından yakınır.

Köye bir kez daha girerken, BSAA’in çoktan geldiğini fark eder ve adamlara Miranda’yı sonlandırmasını ve Rose’u kurtarmasını emreder. Wolf Squad üyesi Canine’i BSAA’in faaliyetlerini araştırmaya çağıran Chris ve ortakları, Miranda’yı (artık tamamen yıkılmış ve istila edilmiş) köyde takip etmeye başlar.

Chris daha sonra Mantar Kökünü yok etmek için yola çıkar. Lobo’dan gelen destek ateşi ile hedefe ulaşmayı başarır, bıçakla N2 bombasını Mantar Köküne doğru fırlatır. Chris daha sonra adamlarına Miranda’ya göz kulak olmalarını, ancak Miranda’nın laboratuvarına giderken mesafelerini korumalarını emreder. Laboratuarında, Miranda’nın Eveline’in yapımına katılımıyla ve Spencer’ın onunla olan bağlantısıyla ilgili her şeyi öğrenir.

Chris aynı zamanda Mia’yı da bulur. Onun aslında Miranda olduğundan korkan Umber Eyes’tan Miranda’nın yerini doğrulamasını ister; Hala tören alanında. Chris, gerçek Mia’nın hala hayatta olduğu için rahatlar, ancak Mia, Ethan ve Rose’un nerede olduğunu bilmek ister. Ona Ethan’ın ölümünü bildirir ama yine de Rose’u kurtarabileceğine söz verir. Mia, Chris’e Ethan’ın henüz ölmediğini ve Ethan’ın gerçekte ne kadar özel olduğunu bilmediği için bunu bir sır olarak saklamaya çalıştığını söyler.

Çevrelerinin güvenli olmadığını görünce onu kaçış helikopterine yerleştirir. Miranda’nın bir ayin düzenlemek üzere olduğunu öğrenen Chris, çocuğun iyiliği için Ethan’ı uzak tutmaya çalışır, ancak zaten ölümcül şekilde yaralanmış olan Ethan onu görmezden gelir ve Miranda ile savaşır.

Miranda öldürüldükten sonra Chris, Ethan’ın gitmesine yardım etmeye çalışır; ancak, Ethan onun için çok geç olduğunu biliyordur ve bunun yerine Chris’in Rose’u güçlü olması için yetiştirmesine yardım edeceğine söz vermesini ister. Kaçış aracına dönen Chris, Rose’u Mia’ya verir ve patlamayı güvenli bir mesafede izleyerek Ethan’ın fedakarlığının yasını tutar.

Resident Evil | Chris Redfield'ın Hayatı
N2 bombasının patlama anı

Helikopterle dönerken Chris, Mia’ya Ethan’ın onlar için kendini feda ettiğini acı bir şekilde açıklar. Kısa bir süre sonra, Hound Wolf ekibinden biri, uçaklarındaki BSAA askerinin cesedini gösterir ve onun bir biyo organik silah olduğunu keşfeder. Bunun rahatsız edici sonuçları nedeniyle, Chris, helikopterlerinin rotasını doğrudan BSAA’in Avrupa’daki karargahına doğru değiştirmesine karar verir.

Doğu Avrupa Sonrası

Chris, Ethan’a verdiği sözü tutar, Rose’a babasının sarı ceketini ve alyans grubunu verir ve onun güçlü kalmasına ve yeteneklerini kullanması için eğitilmesine yardım eder, ancak Rose bazı yeteneklerini Cris’ten saklar.

Resident Evil | Chris Redfield'ın Hayatı
Yıllar sonra Ethan’ın kızı Rose

 

Twitter hesabımız için tıklayınız.

Instagram hesabımıza ulaşmak için tıklayınız.

Youtube’a kanalımıza abone olmak için tıklayınız.

Tarih kategorisindeki yazımıza ulaşmak için tıklayınız.

Kaynakça

Kaynağa ulaşmak için tıklayınız.

 

Resident Evil

Umbrella

resident evil, chris redfield, chris redfield’in hayatı, chris redfield kimdir, resident evil 8 karakterleri, resident evil ve chris redfield, biyo, umbrella, resident evil umbrella, resident evil biyo, chris redfield umbrella, Resident Evil ve Chris Redfield’ın Hayatı konusunda bu yazımızı okuduğunuz için teşekkürler.

 

 


Safahan Başara

Safahan Başara

İstanbul Üniversitesinde Astronomi ve Uzay Bilimleri okuyan bir insan. Öğrendiklerini başkalarıyla paylaşmayı seven birisi.
https://wikikultur.com/

Leave a Reply

Your email address will not be published.