ROCK MÜZİĞİNİN ERKEK KRALİÇESİ| FREDDİE MERCURY

FREDDİE MERCURY

Queen grubunun efsane solisti Freddie Mercury, 5 Eylül 1946’da Zanzibar’da doğdu. Gerçek adı Farrokh Bulsara olan Mercury, sahnedeki duruşu,şovları ve sesi ile hala dünyanın en güçlü vokalı olarak anılmaktadır. Opera ve rock müziğini süsleyerek yeni bir müzik anlayışı ile şarkılarını bize sunan Mercury, Queen grubunun kurucusudur ve grubun bugünlere dek gelmesindeki en büyük etkendir diyebiliriz. Mercury’nin yapmış olduğu vokallik ile Queen grubu, 300 milyon bir satış başarısı elde etti ve genel olarak da The Beatles’den sonraki en önemli rock grubu olarak kabul görülüyor. 

“Bohemian Rhapsody”, “Somebody to Love”, “We Are the Champions“, “Don’t Stop Me Now”, “Killer Queen” ve “Crazy Little Thing Called Love” gibi uluslararası hit parçalarının yazarı olan Mercury, sahnede olduğu zamanlarda sahip olduğu dış görünüş ile ne kadar da karmaşık bir özgüvene ve cesarete sahip olduğunu tüm dünyaya kanıtlamıştır. Mercury, yıllarca Queen grubunda solo olarak çalışmıştır ayrıca; ilk Asyalı rock star olarak da adlandırılır.

ROCK EFSANESİ

2005 yılında Blender dergisinin okuyucuları Mercury’yi gelmiş geçmiş en iyi erkek sanatçı seçtiler ve 2008 yılında, Rolling Stone dergisi onu “tüm zamanların en iyi 100 şarkıcısı” sıralamasında 18. sıraya yerleştirdi.

EŞSİZ BİR SES

Normal konuşma sesi bariton aralığında olmasına karşın şarkı söylerken ki sesi tenor olan Mercury’nin kaydedilmiş vokal aralığı yaklaşık 4 oktavdı.   <<Tuvan/Moğol gırtlak vokali diye bildiğimiz, tek kişinin birden fazla ses çıkarıyormuş gibi duyulduğu bir vokal tekniği. Mercury’nin gırtlak yapısı da buna benzer bir ses çıkarmasını sağlıyordu.>>  Vokal aralığa ilaveten Mercury teknik olarak zor şarkıları da çok güçlü bir sesle yorumladı. Ancak ses tellerindeki nodüllerden rahatsız olması nedeni ile pek çok konserinde yüksek notaları düşürdü. Mercury hiç formal vokal eğitimi almadı.

 ÖLÜMÜ

Mercury’ye 1987 yılının ilkbaharında AIDS teşhisi kondu. 22 Kasım 1991’de Mercury, Queen grubunun menajeri Jim Beach’i evine çağırdı ve basın açıklaması hazırladılar.Sonraki gün açıklamayı sundular. Freddie Mercury, 24 Kasım 1991’de AIDS’in getirdiği komplikasyonlar sonucu Londra’da yaşamını yitirdi. Ölümü, bu hastalık hakkında toplum bilincinin yaratılmasını sağladı.

BOHEMİAN RHAPSODY

Son olarakta Bohemian Rhapsody filminden söz edeceğim. Filmde, efsane solist ve söz yazarı Freddie Mercury’yi Mr.Robot filminden tanıdığımız Rami Malek canlandırdı. Mercury gibi bir efsanenin, Rami Malek tarafından canlandırılması özellikle de genç bir isim olması nedeni ile Hollywood’da bolca eleştirildi. Fakat genç oyuncunun performansı tam not aldı. Rami Malek’in harika performansı filmi izleyenlerin ortak görüşlerinden biriydi.

Filmde, Queen’in efsaneler arasına giren şarkılarının öykülerinin anlatıldığı bölümde, izleyicinin soluksuz izlediği sahneler arasında ‘We Will Rock You’ şarkısının hikayesi izeyici tarafından soluksuz izlendi. Bohemian Rhapsody… Freddie Mercury’nin yüreğidir bu şarkı. Bir insan yüreğini insanlara bu kadar açarsa elbette herkesi etkiler. Yüreğinizi etkilemek dileği ile, şarkı linkini bırakıyorum.

HOŞÇA KALIN….


Halime Uyğurlar

Halime Uyğurlar

Wikikultur.com'da editörlük yapıyorum ve sosyal medya içerikleri üretiyorum. Eğitim hayatımda ve şu an'a kadar ki edindiğim tecrübeler doğrultusunda takım çalışmasına ve birlikte üretebilmeyi öğrenme fırsatına wikikültür'de ulaştım.

Leave a Reply

Your email address will not be published.