Emir Can İğrek: Şans Tanımamız Gereken Sanatçı #1

Şans Tanımamız Gereken Sanatçı: Emir Can İğrek

 

Şans tanımamız gereken sanatçılar listesinde benim için ilk sırada Emir Can İğrek yer alıyor. Şarkı önerisi isteyenlere tek tek şarkıcı önermek yerine doğrudan sanatçının adını verebileceğimiz, her şarkısının birbirinden güzel olması nedeniyle; Emir Can İğrek dinle, şarkısı fark etmez şeklinde önerebileceğimiz birisidir kendisi. Şarkıları mı güzel, melodiler mi kulağa hoş geliyor, sözler mi anlamlı yoksa söyleyen mi güzel yorumluyor gibi soruların hepsine artı puan verebileceğimiz bir insan ile karşınızdayız.

Bazılarımız onu köpeğiyiz bu sevdanınsloganıyla tanıyor olabilir. Fakat bazılarımızın ise ondan hiç haberi yok. Gerek coverları gerekse kendi şarkılarıyla müzisyenliği benimsemiş biridir Emir Can İgrek. Kimisi onu Youtube’de keşfetmiştir, kimisine radyoda denk gelmiştir orası bilinmez ama yeni şarkılar yapmaya başladıkça adını tanıtmaya başladıkça onu neden bu kadar geç dinlediğiniz için kendinize kızacağınıza eminiz. İddialıyız. Çünkü o bunu başaran güzel insanlardan sadece birisi. Şarkı sözlerinin özgünlüğü, kliplerin sadeliği ile kendisine özgü bağımsız bir sanatçı, Emir Can İgrek. Ayrıca kendisinin bir adet Powertürk “Yılın En Güçlü Çıkış Yapan Şarkıcısı” ödülü var.

Dilerseniz yazımızı şu parçayı dinleyerek okuyun ve kendisine verdiğiniz ilk şansın şaşırtmadığını görün.

İstanbul’da (Pinhani) Overlok Versiyonu

Emir Can İğrek, 2 Nisan 1993’te Tekirdağ’da dünyaya gelmiştir. Kendisi sıkı bir Galatasaray hayranıdır. Bir röportajında çocukluğunda en çok sevdiği nesnesinin 9 Numaralı Jardel forması olduğunu söylemiştir. Kendisini köprüden önce son çıkış diye betimlediği bir yoldan geçmiş. Yıldız Teknik Üniversitesi Metalurji Mühendisliği bölümünde okurken mezun olunca bu mesleği yapmayacağını ve müzisyen olmak istediğine karar vermiş. Yüzme bilmeden havuza atladığını söyleyen Emir Can İğrek şüphesiz ki o zamanlardan milyon izlenmelere gelirken, hayran kitlesini oluştururken zorlanmıştır. Fakat hedefine ulaşmak için bu zorlu yollarda yürüyen Emir Can İğrek fark ediliyor ki zorlu yolları severek aşmış.

Ben bir ayyaşım
Sekiz çizer ayaklarım
Özlemişim sarhoşluğunu bu semtin sokaklarının
Gecenin biri, aptalın biri
Kalbinin dışında bekliyor içeri girmeyi

Sözleri ile tanınan Müzik Kutusu adlı şarkısı, onun çıkışına sebebiyet veren parçaların başında geliyor.  Emir Can İğrek’in bir diğer çıkış yapan ve herkesin diline dolanan, hatta coverları yapılan şarkısı ile Nalan. Söz ve müziği kendisine ait olan hatta klibi bile kendisine ait denebilecek bir şarkı. Klip sadeliği ile sadece kendisine odaklamasına rağmen kendinizi başından sonuna kadar klibi izlerken bulabilirsiniz.

 – Nalan

Emir Can İğrek anlatmakla bitmez. Fakat bilinmeli ki kendisi dinlemekle de bitmez. Aşağıda bazı şarkılarının sözlerinden kesitleri sizlerle paylaşalım. Hem sözler hem melodiler hem yorumlayanın ne kadar özel olduğunu ve dinleyene de kendisini ne kadar özel hissettirdiğini, üzüldüğümüz zaman yalnız olmadığımızı şarkılarıyla hissettiren güzel insan, Şans Tanımamız Gereken Sanatçılar listemin başında yer alıyor.

– Kaptan

Bıraktım, Bıraktım Valla
Senin Yolun Bayırlı
Dikenli Teller Aşsam
Araziler Mayınlı

Öptü Beni Üstünkörü Ayıp Olmasın Diye
Toparladı Eşyalarını, İzi Kalmasın Diye
Bir Sigara Yaktım Bütün Şehir Yansın Diye

 

 – Aylak

Bak güzelim senin için, ölmeyi ertelemişim

Görmeyi perdelemişim, şu dar sokakta

Kaşı gözü yarmışım da, öpmüşüm bu kaldırımı

Yazmışım destanlarımı, kendi çapımda

Çalmışım bir ara kalbini, yerine koymuşum hiç dokunmadan

Bari hükmün kefareti olsun

Ben İlker Has, sizin bilip başkasının kendisini tanımadığı ama kesinlikle şans vermemiz gerekiyor, pişman olmayacaksınız dediğiniz sanatçıları yorumlara bekliyorum. Sevgiyle, müzikle kalın.Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published.