Tyr | İskandinav mitolojisi Savaş ve Savaşçı Tanrısı

Tyr (eski İskandinav dilinde; Týr) İskandinav savaş tanrısıdır, İskandinav mitolojisindeki tüm tanrıların en cesurudur. Adalet ve adil anlaşmalarla ilgilendiği için bu aynı zamanda onu hukuk tanrısı da yapıyor.

 

Başka bir gücü ise savaşta Vikinglere güç vermesidir. Eğer savaşta silahınızdaki rune sembolü Tîwaz ‘ı oynatırsanız, bu hareketiniz ou Týyr a adayacağınız anlamına geldiği için savaşta size güç verir ve savaşta size karşı gelen darbelere karşı sizi korur. Tewaz olarak da bilinen Tiwaz ,silahların üzerine, adalet onur ve zafer için oyularak işlenen bir tılsımdır.

Tiwaz sembolü

Týr’ın salı günü ile de bir ilişkisi vardır ki, Odin ve Thor yazılarımızı okuyanlar hemen anlayacaktır.

Bildiğiniz üzere salı günü İngilizcede thursday anlamına gelir. Bu yüzden Tanrı Týyrr adanmış ve Týr ‘sday denilmiştir ki bu da Týyr ’in günü anlamına gelir

Týyr ‘ın tüm Tanrıların en cesur olmasının nedeni, diğer tanrılar korkunç canavar Fenrir’i bir kayaya bağlamaya çalışırken onun korkusuzca korkunç canavarın çenesini eliyle tutmasıdır. Kurt Fenrir zincirlerden kurtulamayacağını fark ettiğinde, çok sinirlenir ve Týyr ın sağ kolunu ısırır. Bu yüzden çoğu mitolojik hikayede tek kollu tasvir edilir.

Bunların sonundaTyýr , Ragnarok’ta “Helheim’ın kapısının koruyucusu” olan köpek Garm ile savaşırken, başarılı olacak. Garm’ı öldürmesi onun için son büyük anı olacak ve  ölecek.

 


MEHMET TOPRAK

MEHMET TOPRAK

Kuruculuğunu ve genel yayın yönetmenliğini üstlendiği wikikultur.com'da makaleler ve içerikler üretiyor.
http://www.wikikultur.com

Leave a Reply

Your email address will not be published.