Sokrates’in Savunması: Felsefeyle Tanışmamı Sağlayan Kitap

 

Sokrates’in Savunması: Felsefeyle Tanışmamı Sağlayan Kitap

Herkesin felsefe bilimiyle bir tanışma hikayesi vardır. Benim serüvenim on iki yaşında Sokrates’in Savunması adlı kitabı okumamla başladı. O zamanlar beni fazlasıyla etkileyen, bana farklı bakış açıları kazandıran bu kitaptan sonra küçük yaşlarda ortaya çıkan felsefeye ilgim sayesinde, hayatta olaylara hep farklı yönlerden bakabildiğimi düşünüyorum. İlerleyebilmek için önümde daha çok yol olduğunu bildiğim felsefenin, öyle büyülü bir etkisi var ki, insan derinlerine indikçe aslında kendini yukarılara taşımaya başladığını fark ediyor.

 

Sokrates’in Savunması: Felsefeyle Tanışmamı Sağlayan Kitap
Sokrates’in Savunması: Felsefeyle Tanışmamı Sağlayan Kitap

 

Şimdi yazımda sırasıyla, Sokrates ve Sokrates’in Savunması isimli kitap hakkında bilgilendirme yapmak istiyorum.

Sokrates Kimdir?

Sokrates (M.Ö.469-M.Ö.399) yılları arasında yaşamış antik yunan filozofudur. Yunan felsefesi ve ahlak felsefesinin kurucusudur. Ardında bilinen yazılı bir kaynak bırakmamıştır. Hayatıyla ilgili bilgileri daha çok öğrencisi Platon’dan öğrendiğimiz Sokrates hakkındaki en önemli gerçek, dönemin tanrılarına inanmadığı gerekçesiyle ona karşı açılan bir davanın varlığıdır. Bu davanın sonucunda idama mahkum edilmesine karşın, mahkemede yaptığı ve Platon tarafından kaleme alınan diyalog şeklindeki savunmasıyla, arkasında yüzyıllar boyunca unutulmayacak bir saygınlık bırakmıştır.

Sokrates’in Savunması Kitap İncelemesi

Yazar: Platon
Yayınevi: SAY Kitap
Çevirmen: Furkan Akderin
Sayfa sayısı: 96

Konu ile ilgili tek yazı Platon’a ait değildir. Ancak bir diğer adıyla ‘Savunma’ tarihi belge niteliğinde kabul edildiğinden, içlerindeki en önemli eserdir. Ayrıca Platon’un mahkemede fiilen bulunduğu da bilinmekte olup bu, kaynağa olan güvenirliliği artırmaktadır. Eser sadece davayı konu almayıp, Sokrates’in suçsuzluğunun ve tüm hayatının savunulmasına yöneliktir. Platon bu savunmayı onun ölümünden kısa bir zaman sonra kaleme almıştır. Kitap önce, eseri daha iyi anlayabilmemiz için mahkemenin niteliği, Sokrates’e yöneltilen suçlamalar vs. gibi açıklamaların bulunduğu bir önsözle başlar. Daha sonra da, Sokrates’in kendi ağzıyla yazılmış savunma ile devam eder.

“İyice bilin ki, bir değil bin kez ölmem gerekse de, doğru bildiğimi yapmaktan vazgeçmeyeceğim.”

“Her şeyi bilmektense, kendim olmaya çalıştım.”

“Artık gitme zamanı! Ben ölüme gidiyorum, siz yaşamaya gidiyorsunuz. Hangisinin daha iyi olduğunu elbette tanrı dışında hiç kimse bilemez.”

 

Sokrates’in Savunması: Felsefeyle Tanışmamı Sağlayan Kitap
Sokrates’in Savunması: Felsefeyle Tanışmamı Sağlayan Kitap

Son olarak, kendi fikirlerimi ekleyecek olursam, Sokrates ölüme bile bile gitmiştir. Ama o, bir çok filozofu etkisi altına almış olmakla beraber benim gibi sıradan insanları bile kendisine hayran bıraktığından ve doğru bildiği şeyler için ölüme korkusuzca gitmeyi göze aldığından, felsefe tarihinin gelmiş geçmiş en önemli düşünürlerinden olmuştur. Kaç insan onun gösterdiği cesareti gösterebilirdi? Kaç kişi öleceği halde yine de dürüstlükten asla vazgeçmezdi? Bana göre bu sayı bir elin parmağını geçmeyeceği için Sokrates felsefesinden ve onun sahip olduğu erdemlerden çıkarmamız gereken oldukça fazla ders vardır.

“Sorgulanmayan hayat, yaşamaya değmez.”

Felsefeyle Kalın!

 

Görsel Kaynakları:

https://www.freepik.com/premium-vector/portrait-socrates-ancient-greek-philosopher-scientist-thinker-vintage-engraved-hand-drawn-sketch-wood-cut-style-old-looking-retro_9070231.htm#page=1&query=socrates&position=2

https://www.freepik.com/premium-vector/handrawn-plato-logo-template_6924784.htm#page=1&query=socrates&position=3

 

Yazarımızın diğer yazılarına ulaşmak için tıklayınız.,

Bizi Twitter’dan takip etmek için tıklayınız.Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published.