Super Mario Oyun İncelemesi | Yıllar Boyu Mario | Oyun İncelemeleri #2

Super Mario Oyun İncelemesi

Oyun incelemeleri serimizde ikinci hafta Super Mario Oyun incelemesi yer alıyor. Biliyorsunuz ki daha önce Şans Tanımamız Gereken sanatçılar listemizin son yazısında İsmail YK yer almıştı. Şans Tanımamız Gereken Şair listemizin geçen yazısında ise Can Yücel, Şans Tanımamız Gereken Türk Dizisi serimizin son yazısında ise Hayat Bilgisi vardı.  Biliyoruz ki hayatımıza ateri oyunu olarak giren Super Mario serisi her oyununda farklı bir tarihi ele alıp sevenlerini farklı serüvenlerle mutlu ediyor.

Bir başka deyişle Yıllar Boyu Mario

Nintendo’nun maskotu olarak dünya çapında birçok yaş grubunun ilk oynadığı oyunlar arasına girdiğine eminiz. Çünkü Mario’yu ilk olarak 18 Ekim 1985 yılında gördük. 9 Ekim 1988 yılında devam oyunu çıktı. 11 Ağustos 1989 yılında kendisi bir Super Mario Land bir oyunun içindeydi. 12 Şubat 1990 yılında ilk iki oyunun devam oyunu çıktı. 13 Ağustos 1991 yılında kendi dünyasında Super Mario World olarak çıktı karşımıza. 2 Kasım 1992 yılında ada oyununun devamı geldi ve bir ara denizin altında bile yürütülen zamanlar oldu.

29 Eylül 1996 yılında başka bir oyunu çıktı. Sene 25 Ağustos 2002 ve Mario yeni maceralarla insanların hayatlarına girmeye devam ediyordu. 15 Mayıs 2006 yılında başka bir Prenses macerası yaşıyoruz. 12 Kasım 2007 yılında uzaya çıktığı da oldu. 15 Kasım 2009 yılında dünyaya geri dönmesine karşın 23 Mayıs 2010 yılında yeniden uzay macerasına atıldığı bir oyun oldu. 

13 Kasım 2011 yılında üç boyutlu dünyaya adımını da attı Mario. 19 Ağustos 2012 ve 18 Kasım 2012 tarihlerinde aynı yıl içerisinde iki oyun çıkardı. 22 Kasım 2013 ve Mario yeniden 3 boyutlu dünyanın içindeydi. 2015, 2016, 2017 derken 2019 yılında yine 2 oyun ve 2020 yılında Super Mario 3D All-Stars oyununu çıkardı ve son olarak da 2021 yılında teknolojiden geri kalmadı ve Super Mario 3D World + Bowser’s Fury oyunu ile bu yılda devamlılığını sürdürdü.

Mario oyunlarını şimdi daha detaylı olarak Safahan Başara‘nın çevirisi ile sizlere aktarıyoruz. Her oyununda farklı bir hikâyesi bulunan Mario, resmi internet sitesi tarafından aldığımız bilgiler doğrultusunda sizlere aktarıyoruz.

Super Mario Bros (18 Ekim 1985)

Bir gün, barışçıl mantar krallığının insanları, kara büyüleriyle bilinen bir kaplumbağa kabilesi olan Koopa tarafından saldırıya uğrar. Barışsever mantar insanları taşa, tuğlaya ve hatta bitkiye dönüşür ve böylelikle mantar krallığı düşer.

Bu büyüyü bozabilecek ve insanları normale döndürebilecek tek kişi mantar kralın kızı prenses Toadstool’dur ancak o da Koopa kralı Bowser’in elindedir.

Mario, mantar halkının başına gelenleri duyar ve prenses Toadstool’u kötücül Koopa’dan kurtarıp düşmüş krallığı yeniden kalkındırmak için yola koyulur.

Sen Mariosun! Mantar krallığının halkını Koopa’nın kara büyüsünden kurtarmak sana kalmış.

Super Mario Bros 2 (9 Ekim 1988)

Bir gece Mario garip bir rüya görür. Rüyasında bir kapıya uzanan çok ama çok uzun bir merdiven vardır. Kapı açıldığında, gözlerinin görebileceğinden de uzaklara uzanan, daha önce hiç görmediği bir dünya görür. Bu dünyadan gelen sese kulak verdiğinde bitkin bir konuşma duyar:

“Rüyaların diyarı Subcon’a hoş geldin. Wart tarafından lanetlendik ve tamamen onun büyüsünün altındayız. Senin gelişini bekliyorduk. Lütfen Wart’ı yen ve Subcon’u eski haline döndür. Wart’ın laneti burada sana etki etmez. Şunu unutma, Wart sebzeden nefret eder. Lütfen bize yardım et!”

Kelimelerin duyulduğu esnada bir yıldırım çaktı. Mario’nun ayak bastığı yer kayboldu ve tepetaklak bir şekilde düştü. Mario uyandığında kendini yatakta oturur vaziyette buldu. Kafasını temizlemek için rüyasını Luigi, Toad ve prenses Peach’a anlatır. Sonrasında yakın bir dağda piknik yapmaya karar verirler.

Piknik yerine varırlar ve manzaraya baktıklarında yakında küçük bir mağara görürler. Mağaraya girdiklerinde sürpriz yaşarlar, mağarada uzunca bir merdiven vardır. Merdiven tıpkı Mario’nun rüyasında gördüğü gibidir. Beraber merdivenlerden yürürler ve tepede Mario’nun rüyasındaki gibi bir kapı bulurlar. Mario ve arkadaşları korku içinde kapıyı açarlar ve hayatlarının şokunu yaşarlar, Mario’nun rüyasında gördüğü dünya önlerinde uzanmaktadır!

Super Mario Land (11 Ağustos 1989)

Bir zamanlar, Sarasa Land adında barışçıl bir dünya varmış. Bu dünyada Birabuto, Muda, Easton ve Chai adında dört krallık varmış.

Bir gün, gökyüzü kocaman bir kara bulutla kaplanır. Buluttaki yarıktan Tatanda adlı bir canavar çıkar ve Sarasa Land’i fethetmeye kalkar.

Tatanga bütün krallıktaki insanları hipnoz ederek her istediğini yaptıracak şekilde kontrol eder. Bu yolla Sarasa Land’i alır. Bundan sonra prenses Daisy ile evlenmek ve kendisinin eşi yapmak ister.

Mario bu anda ortaya çıkar ve Sarasa Land’i kurtarmak için Prenses Daisy’nin esir olarak tutulduğu Chai krallığına doğru yola çıkar.

Mario Tatanga’yı yenebilecek ve Sarasa Land topluluğunu hipnozdan çıkartıp Prenses Daisy’i kurtarabilecek midir? Hepsi sana ve Mario’nun yeteneklerine bağlı. Mario için yap bunu!

Super Mario Bros 3 (12 Şubat 1990)

Mantar krallığı Mario ve Luigi’nin cesur kahramanlıkları sayesinde barışçıl bir yer. Mantar krallığı, tamamı iyi olmayan mantar dünyasının girişini oluşturmaktadır. Bowser, mantar dünyasında sorun çıkartmaları için 7 oğlunu gönderir.

Bowser’in çocukları mantar krallığındaki her ülkeden büyülü kraliyet asalarını çalar ve kralları hayvana dönüştürmek için kullanırlar. Mario ve Luigi kralları eski haline döndürmek için Bowser’in çocuklarından asaları almalıdır. Prenses ve Toad “Güle güle ve iyi şanslar” der ve Mario ile Luigi mantar dünyasının derinlerine doğru yolculuğa çıkarlar.

Super Mario World (13 Ağustos 1991)

Mantar dünyasına yeniden barış hâkim olmuştur. Mario ve Luigi, Prenses Peach ile birlikte tatile çıkmaya karar verirler. Dinozor Diyarında bulunan Yoshi’nin Adasına doğru yola çıkarlar.

Adaya vardıktan kısa bir süre sonra Prenses Peach ortadan kaybolur. Mario ve Luigi çaresizce aramaya koyulurlar ve adanın kenar bölgelerinde garip bir yumurta bulurlar. Yumurtanın içinden garip küçük bir dinozor çıkar.  Dinozor kendini Yoshi olarak tanıtır ve başına gelenleri anlatır:

“Korkunç kaplumbağalar Dinozor Diyarına geldiler ve büyülerini kullanarak arkadaşlarımı yumurtaların içine kapattılar. Onlara yardım etmeyi denedim ancak kaplumbağalar çok güçlüydü ve beni de büyülediler. Lütfen arkadaşlarımı kurtarmam için benimle gelir misin?”

Bu ne anlama geliyordu? Görünüşe göre Bowser hâlâ dersini almamış olacak ki minyonları yine Prenses Peach’ı kaçırmış.

Böylelikle Mario ve Luigi, Yoshi’nin arkadaşlarını ve Prenses Peach’ı kurtarmak için bir başka maceraya daha başlar!

Super Mario Oyun İncelemesi | Yıllar Boyu Mario | Oyun İncelemeleri #2
Super Mario Oyun İncelemesi | Yıllar Boyu Mario | Oyun İncelemeleri #2

Super Mario Land 2: 6 Golden Coins (2 Kasım 1992)

Tehlike! Tehlike!

Sarasa Land’de gizemli uzaylı Tatanga’ya karşı savaşırken, kötü bir sürüngen kalemi ele geçirdi ve Mario Land halkını sihirli bir büyüyle kontrol altına aldı. Bu davetsiz misafir Wario ismiyle geldi. Bu uzaylı benim kılığıma bürünebiliyor ve bu şekilde defalarca kalemi çalmaya çalıştı. Öyle görünüyor ki bu defa başarılı olmuş.

Wario kalemdeki 6 altın parayı Mario Land boyunca dağıttı. Bu altın paralar Wario’nun büyüsü tarafından korunuyor. Bu paralar olmada Wario ile yüzleşmek için kaleye giremeyiz. Bu 6 altın parayı toplamalı, Wario ile savaşmalı ve herkesi kurtarmalıyız.

Görevimize başlama zamanı geldi!

Super Mario 64 (29 Eylül 1996)

“Mario, lütfen kaleye gel. Senin için bir kek yaptım. Saygılarımla, Prenses Toadstool.”

“Vay canına, Peach’ten bir davet. Hemen yola çıkacağım. Umarım beni bekleyebilir.”

Mario, Mantar Kalesi’nde yaşayan prensesin davetini aldığı için o kadar heyecanlanır ki çabucak en iyi şekilde giyinir ve hemen ayrılır.

“Hmm, burada ters olan bir şeyler var. Burası çok sessiz.”

Mario huzursuz bir önseziyle kaleye tam giriyordu ki sert bir sözle karşılandı,

“Evde kimse yok! Şimdi kaybol buradan! Bwa ha ha ha.”

Ses her yerden geliyor gibiydi.

 “Kim var orada? Bu sesi daha önce başka bir yerde de duymuştum…”

Mario kalenin her yerini aramaya başlar. Bütün kapılar kilitlidir, ancak bir tane açık bulmayı başarır. Odanın içerisini gözetler. Duvarda asılı büyük bir tablo vardır ve tablonun arkasından şimdiye kadar duyduğu en garip ses gelmektedir.

“Galiba birinin çağırdığını duydum. Bu tablo ne sırlar saklıyor?”

Mario düşünmeden tabloya atlar. Tablonun içine çekildiğinde bambaşka bir dünya gözlerinin önünde açılır.

Tablonun içine girer girmez Mario kendini Bob-ombs savaşının ortasında bulur. Bob-ombs kardeşlere göre biri veya bir şey kaleye saldırdı ve “Güç Yıldızlarını” çaldı. Güç yıldızları kaleyi korurdu. Yıldızlar canavarın elindeyken Mantar Kalesi’ni kontrolü altına almayı planlıyordu. Bunu başarmasını sağlamak içinse resim dünyasının sakinlerinin etrafını canavarlarla sarmayı planlıyordu.

“Manyakça, kurnazca bir plan… Bu Bowser’in işi olmalı.”

Prenses Toadstool ve Prens Toad da kayıptı. Bowser onları tablonun içine hapsetmiş olmalıydı. Mario acilen güç yıldızlarını geri ele geçirmezse resim dünyasının sakinleri Bowser’in ordusu haline gelecekti.

“Pekâlâ, ben olduğum sürece Bowser bundan paçayı sıyıramayacak.”

Güç yıldızları resim dünyası boyunca saklı. Bilgeliğini ve gücünü kullanarak onlar ele geçir ve Mantar Kalesi’ne yeniden barışı getir.

“Mario! sen güvenebileceğimiz tek kişisin.”

Super Mario Sunshine (25 Ağustos 2002)

Gözlerini kapat ve hayal et… Rahatlatıcı günışığı kıyıya vuran dalgaların sesine eşlik ediyor. Yukarıda, temiz gökyüzünde martılar çılgınca daireler çiziyor. İşte bu Delfino adası.

Mantar Krallığı’nın koşuşturmasından uzak bu ada, güney denizinin sularında mücevher gibi parlıyor.

Mario, Peach ve Toad’ın arkadaşları dinlenmek ve rahatlamak için Delfino adasına gelmişlerdir. Ancak geldiklerinde bazı şeylerin fena şekilde yanlış gittiğini fark ederler…

Ada sakinlerine göre pislikten sorumlu kişi yuvarlak burunlu, ince bıyıklı biriydi ve bir şapka giyiyordu.

Bir saniye, ama bu Mario’ya benziyor!

Ada sakinleri Mario’nun pisliğinin adayı kirlettiğini, bunun enerji kaynaklarına ve ışık perilerine mâl olduğunu, sonrasındaysa ortadan kaybolduğunu söyler.

Mario yanlışlıkla suçlu durumuna düşmüştür. Bunu düzeltmeye söz verir. Ama nasıl?

Endişelenme. Gad Science’ın icat ettiği FLUDD adayı temizlemek, kirleri kaldırmak ve her türlü kötü durumun üstesinden gelmesi için Mario’ya yardım edecek.

Mario adayı temizleyebilecek, kötü adamı yakalayabilecek ve adını temize çıkarabilecek midir? Bir başka Mario macerasına başlama vakti!

New Super Mario Bros (15 Mayıs 2006)

Acil durum haberi!

Prenses Peach kaçırıldı! Mario ile birlikte piknikte eğlenirken Mantar Krallığı’nın sevgili hükümdarı bilinmeyen bir saldırgan tarafından kaçırıldı. Mario varken bu nasıl olabilir?

Mario’ya göre, Peach’ın kalesinden kirli bir duman çıkana kadar yürüyüş sorunsuz gidiyordu. Bıyıklı kahraman hemen olayın içine daldı ve ateşi kaleye doğru püskürttü. Onu geride bıraktığı sırada prenses kayboldu!

Prenses Peach’ın kayboluşunun arkasında kim var? Peach’ın kalesine yapılan saldırının arkasında kim var? İki olay da birbirleriyle ilişkili mi? Küçük Bowser bir zamanlar prensesin annesi olabileceğini düşünmemiş miydi?

Mario’nun bu pisliği halletmesi için bulabildiği tüm mega mantarlara ihtiyacı var gibi duruyor.

Super Mario Galaxy (12 Kasım 2007)

Her bin yılda bir devasa bir göktaşı Mantar Krallığı semalarında belirir. Bir yıl, bu göktaşı bütün gökyüzünü kapladı ve kayan yıldızların akışına düştü. Toadlar yıldız parçalarını topladı ve onları güç yıldızı olarak yeniden doğacakları kaleye getirdiler. Bu Mantar Krallığında mutlu bir zamandı. Sonrasında Mario bir mektup alır.

 “Sevgili Mario,

 Yıldız festivalinin gecesinde seni kalede bekliyor olacağım. Sana vermek istediğim bir şey var.

Peach”

Festival devam ederken Mario elindeki davetle birlikte kaleye gidiyordu ki neşeyle yıldız parçalarını toplayan Toadlarla çevrildi. Mario gece şenliklerine doğru bakıyordu. Fakat daha sonra bir şey oldu…

New Super Mario Bros Wii (15 Kasım 2009)

Bugün Prenses Peach’in doğum günü, bu yüzden de kalesi hediyelerle dolu. Mario ve Luigi de burada ve Toadlar ve Prenses Peach ile birlikte kutlama yapıyorlar. O sırada devasa bir doğum günü pastası geldi. Bu pasta kimden olabilirdi ki?

Birden küçük Bowser ve minyonları pastanın içinden çıktılar. Herkes şok oldu ve kıyamet ortamı oluştu. Flaş çakmasıyla birlikte minyonlar prensesi kaptı ve dev bir zeplinle uçtu.

Toadlar panik içinde! Mario, Luigi ve Yoshi de öyle! Prenses Peach’ı kurtarmak i.in sırayla zeplini takip ederler.

Dörtlü birlikte maceralı bir yolculuğa çıkıyor!

Super Mario Oyun İncelemesi | Yıllar Boyu Mario | Oyun İncelemeleri #2
Resim Alexas_Fotos tarafından Pixabay‘a yüklendi

Super Mario Galaxy 2 (23 Mayıs 2010)

Her bin yılda parlayan yıldız tozu Mantar Krallığı’nın üstüne düşer. Bu zaman yine gelmiştir.

“Sevgili Mario,

 Kayan yıldızları izlerken kekini paylaşmak ister misin? Benimle kalede buluş!

Peach”

Mario yol boyunca yıldızlar düşerken koşar. Aniden çimlerin içinde garip bir ışık fark eder. Sazlıkların arasından dikkatlice bakarken küçük, kaybolmuş Luma’yı görür. Mario bebek Luma’ı şapkasının altına sokar ve kaleye koşar. Fakat kaleye vardığında beklenmedik bir şey onu bekliyordu…

Super Mario 3D Land (13 Kasım 2011)

Mantar Krallığı’nda gizemli bir ağaç vardır. Kuyruk şeklinde bir dalı vardır ve Kuyruk Ağacı olarak bilinir. Bir gece Mantar Krallığı’nı şiddetli bir fırtına vurur. Kuyruk Ağacı için endişelenen Prenses Peach kontrol etmeye gider ancak sabah olmasına rağmen geri dönmemiştir. Mario Toadların eşliğinde ağaca gider fakat bulduğu tek şey çıplak Kuyruk Ağacı ve bir zarftır.

Zarfın içinde Bowser’in prensesi tuttuğu fotoğraf vardır. Toadlar da yanındadır. Bowser yine kirli işler çevirmektedir. Mario hemen prensesi kurtarmak için koşar.

New Super Mario Bros 2 (19 Ağustos 2012)

Mario ve Luigi Prenses Peach’ın kalesini ziyaret eder. Genel olarak prensesle maceraları hakkında sohbet etmeyi severler. Prenses Peach el sallayarak veda ederken. Mario ve Luis gökyüzünden altınları kapmak için kuyruk dönüşümlerini kullanırlar. Mola vermek için iner inmez üzerlerine siyah bir gölge yaklaşır.  Bir zeplinden Bowser’in minyonları çıkar ve yanlarındaki yere çarparak inmeleriyle gürültülü bir patlama sesi duyarlar. Prensesin yardım çığlıkları arasında şaşkın bir biçimde bakakalırlar. Prenses tekrar kaçırılıyordur!

Kahramanlar takibe koyulur ve yeni bir macera başlar!

New Super Mario Bros U (18 Kasım 2012)

Bowser’ın çetesi Prenses Peach’ın kalesini ele geçirir! Bu sefer yolculuğun hedefi Peach’in işgal edilmiş kalesidir!

Super Mario 3D World (22 Kasım 2013)

Bir gece kutlaması sırasında Mario ve arkadaşları Prenses Peach’in kalesinin dışında parlak bir boru görürler. Meraklı bir şekilde borunun içini gözetlerler ve bir peri krallığı keşfederler. Ancak Bowser Sprixie Prensesi ele geçirmiştir. Böylece Mario ve arkadaşları yeni bir maceraya başlar.

Super Mario Maker (11 Eylül 2015)

Blokları, Goombaları, boruları ve daha fazlasını birleştir ve kendi Süper Mario Kardeşler dünyanı yarat! Daha sonra bunları çevrimiçi paylaşabilir, başkalarının yaptığı pistleri oynayabilir ve her türlü eğlenceyi yaşayabilirsin. Nintendo 3DS için Super Mario Maker, kurs tasarımını açıklayan Yamamura’dan dersler içerir.

Super Mario Run (15 Aralık 2016)

Bowser, Prenses Peach’i kaçırdı, bu yüzden prensesi kurtarmak için koş, zıpla ve üstesinden gel! Mario, oyun konsollarından akıllı telefonunuza atladı. Bowser’ın Kalesi’ne koşarken onu kontrol etmek için ekrana dokun!

Super Mario Odyssey (27 Ekim 2017)

Mario ve yeni dostu Cappy ile birlikte devasa 3 boyutlu maceraya katıl ve Mantar Krallığı’ndan uzaklarda inanılmaz yerler keşfet. Güç Aylarını toplamak için objeleri, hayvanları ve düşmanları control edebileceğin yeni güçlerini kullan ve böylelikle Odyssey zeplinini güçlendirerek Prenses Peach’i Bowser’ın evlilik planından kurtar.

Super Mario Oyun İncelemesi | Yıllar Boyu Mario | Oyun İncelemeleri #2
Resim Rafael Javier tarafından Pixabay‘a yüklendi

New Super Mario Bros U Deluxe (11 Ocak 2019)

İstediğiniz zaman, istediğiniz yerde tek oyunculu veya çok oyunculu eğlence için Mario, Luigi ve arkadaşlarına katılın! Mantar Krallığı’nı kurtarırken yanınıza iki dostunuzu alın. New Super Mario Bros U ve daha zorlu, daha hızlı New Super Luihi U oyunlarını içerir ve her ikisinde de oynayabileceğiniz Nabbit ve Toadette karakterleri vardır.

Super Mario Maker 2 (28 Haziran 2019)

Tek oyunculu hikâye moduna dalın ve Princess Peach’in kalesini yeniden inşa etmek için yerleşik bölümleri geçin. Tek başınıza veya birlikte kendi bölümlerinizi oluşturun ve bir Nintendo Switch Online üyeliğiyle bölümlerinizi paylaşın, başkaları tarafından yapılan neredeyse sonsuz bir kaynağa erişin, çevrimiçi çok oyunculu oyunun tadını çıkarın ve daha fazlasını yapın!

Super Mario 3D All-Stars (18 Eylül 2020)

Üç klasik oyunu evde veya hareket halindeyken oynayın, hepsi Nintendo Switch sisteminde tek bir pakette! Super Mario 64 ile resimlere dalın, Super Mario Sunshine ile boya benzeri çamurları temizleyin ve Super Mario Galaxy ile gezegenden gezegene atlayın.

Super mario 3D World + Bowser’s Fury (12 Şubat 2021)

Super Mario 3D World’de düzinelerce renkli parkurda atlayın ve tırmanın! Mario (ve arkadaşları), tırmanma ve tırmalama gibi kedi benzeri yetenekler sağlayan Super Bell gibi çeşitli güçlendiriciler kullanabilir. Hedefe ulaşmak ve kimin yüksek puan alabileceğini görmek için yerel olarak veya çevrimiçi olarak en fazla üç oyuncuyla takım oluşturun.

Bowser’ın Öfkesinde Mario, Lapcat Gölü’ne varır ve öfkeli bir Bowser ile yüzleşir! Bowser Jr. ile güçlerinizi birleştirin ve kedi temalı… her şeyden oluşan birbirine bağlı bir dünyada maceraya atılın. Düşmanlar, çiçekler ve hatta kuşlar kedi şeklini alır. 2 oyunculu mod da Bowser Jr.’ın kontrolünü ele geçiren bir arkadaşınıza Joy-Con kontrolörü verin.

Bir başka oyun ile başka bir inceleme de görüşmek üzere, sağlıkla kalın.

 

 

Twitter hesabımız için tıklayınız.

Instagram hesabımıza ulaşmak için tıklayınız.

Youtube’a kanalımıza abone olmak için tıklayınız.

Tarih kategorisindeki yazımıza ulaşmak için tıklayınız.

Super Mario Oyun incelemesi, Super Mario Oyun incelemesi hakkında bilgi, Super Mario Oyun incelemesi nasıl olmalı gibi merak ettiklerinizi bu yazıda bulabilirsiniz.


Safahan Başara

Safahan Başara

İstanbul Üniversitesinde Astronomi ve Uzay Bilimleri okuyan bir insan. Öğrendiklerini başkalarıyla paylaşmayı seven birisi.
https://wikikultur.com/

Leave a Reply

Your email address will not be published.