Sylvia Von Harden Portresi: Bir Otto Dix Şaheseri

Bu yazımda sizlere Otto Dix ve onun en önemli eserlerinden olan Sylvia Von Harden portresinden bahsetmek istiyorum. Tablodan önce Otto Dix’in hayatına şöyle bir göz atalım.

Sylvia Von Harden Portresi: Bir Otto Dix Şaheseri
Sylvia Von Harden Portresi: Bir Otto Dix Şaheseri

Otto Dix Kimdir? Otto Dix’in Hayatı Ve Eserleri

Otto Dix (2 Aralık 1891-25 Temmuz 1969). Wilhelm Heinrich Otto Dix asıl ismidir. Alman ressam ve gravürcüdür. Yeni Nesilcilik akımının temsilcilerindendir. Bulunduğu dönemde, yaptığı sert eleştiriler ve betimlemeleriyle tanınmıştır. Dix’in küçük yaşlarda ortaya çıkan sanata karşı olan ilgisi, kuzeninin atölyesinde çalışmaya başladığı sıralarda daha da alevlendi.

Hocalarının da desteğini alarak 1910 yılında Dresden Güzel Sanatlar Akademisi’ne başladı, 1914 yılına kadar eğitimini sürdürdü. Birinci Dünya Savaşı patlak verince gönüllü olarak savaşa katıldı ve birçok kez yaralandı. Burada yaşadığı olaylar onu derinden etkilediği için resimlerinde savaşın izlerini yansıttı ona bu yüzden ‘savaşın ressamı’ denildi. Savaş sonrası eserlerini ‘dışavurumculuk’ akımının etkisiyle yaratmaya başladı.

1924 yılından itibaren resmettiği oldukça gerçekçi tablolarıyla dikkat çekmeye başladı. Resimlerinde savaş ve ölüm gibi dünyanın karanlık taraflarını çizdi. En önemli çalışmaları arasında 1928 yılında yaptığı ‘Metropolis’ gelmekteydi. Rahibe, Gün Batımı ve Savaş tabloları da ünlü eserlerindendi. Bir diğer önemli eseri ise bu yazıda da bahsetmek istediğim ‘Bir Gazetecinin Portresi: Sylvia Von Harden’ isimli çalışmasıydı.

Dix, İkinci Dünya Savaşı sırasında Naziler tarafından öğretmenlik görevinden uzaklaştırıldı. Yaptığı çizimler yüzünden Adolf Hitler’e karşı bir grup üyesi olmak suçundan hapse atıldıysa da sonraları serbest kaldı. İkinci Dünya Savaşı’na da katıldı, esir düştü ve 1946 yılında ise esaretten kurtuldu. Ünlü ressam maalesef 1969 yılında aramızdan ayrıldı.

 

Sylvia Von Harden Portresi: Bir Otto Dix Şaheseri
Sylvia Von Harden Portresi: Bir Otto Dix Şaheseri

Bir Gazetecinin Portresi’nden Daha Fazlası: Sylvia Von Harden

1926 yılında sanatçının resmettiği Harden portresi, Almanya’da ‘Yeni Kadın’ imajının kuşkusuz mükemmel bir yansıması. Dix’in önemli tabloları arasında yerini alan bu eser ile o dönemin kadınlarını daha da yakından tanıyabiliyoruz. Yeni Kadın imajı, Birinci Dünya Savaşı’ndan sonra kadınlarda ortaya çıkan bağımsızlık, özgürlük isteğini ve kendi ayakları üzerinde durabilen meslek sahibi bir kadın olma arzusunu simgeliyor.

Tabloya dönecek olursak, kısa saçları ile maskülen bir tarza sahip olduğunu anladığımız ve kırmızı rujuna rağmen yine de sevimli görünemeyen bu kadın, elinde sigarasıyla bir kafede otururken Otto Dix’in dikkatini çekmiş ve ressam, onun portresini yapmak istediğini yanına giderek belirtmiş. Harden, buna karşılık olarak şaşkınlıkla şu soruyu sormuş “Yani siz benim donuk gözlerimi, büyük kulaklarımı, uzun burnumu, ince dudaklarımı, uzun ellerimi, kısa bacaklarımı ve büyük ayaklarımı mı resmetmek istiyorsunuz? Neden? Kimse beğenmesin, hatta korksun diye mi?” Belki de haklı olarak bu soruyu yönelten gazeteci, aslında ne denli büyük bir başkaldırının izlerini taşıdığının farkında olmasa gerek.

Gözündeki tek camlı gözlüğüyle ,ki o dönemde bu gözlüğü genellikle erkekler kullanırmış, elindeki sigarası ve önündeki kokteyli ile oldukça erkeksi görünüme sahip olan bu kadın, o dönemin kadınlarına göre bir hayli cesur, güçlü ve umursamaz bir izlenim veriyor.

Son olarak, bir şair ve gazeteci olan Sylvia Von Harden’in döneminin güçlü kadınları arasında yer aldığı şüphesiz bir gerçek. Dış görünüşünün altında yatan ‘özgür kadın’ imajı Otto Dix’in de ilgisini çekmiş olacak ki bu tabloyu resmetmek istemiş. Dix, daha çok savaş üzerine ve dışavurumculuk akımıyla resimler yapmasına rağmen, Yeni Nesilcilik akımına uygun olan bu portreyi resmederek, kendi zamanından daha da ötesine bile damgasını vurmayı başarmış. Ayrıca ressam, ‘Bir Gazetecinin Portresi: Sylvia Von Harden’ eseri ile dönemin açık fikirli erkeklerinden birisi olduğunu da bizlere bu sayede kanıtlıyor.

 

Yazarımızın diğer yazılarına ulaşmak için tıklayınız.

Bizi Twitter’dan takip etmek için tıklayınız.

 


Leave a Reply

Your email address will not be published.