Ragnarok Nedir?| İskandinav Mitolojisinde Tanrıların ve Ölümlülerin Kıyameti

Ragnarok, evrenin ve içindeki her şeyin hatta tanrıların bile korkunç yıkımıdır. İskandinav mitolojisi kronolojik bir masal kümesi olarak kabul edildiğinde, Ragnarok’un hikayesi doğal olarak en sonunda ortaya çıkar. “Ragnarok” kelimesi Eski İskandinav dilinde  “Tanrıların Kaderi”  anlamına gelen ‘’Ragnarök’’kelimesinden gelir.

Daha fazla uzatmadan, hikâye ’ye geçelim:

Tanrıların Kaderi

 

Bir zaman gelecek İskandinav yurdunda her yönden rüzgarlar estirecek, kar yağacak ve güneşin sıcaklığı azalacak ve dünyayı benzeri görülmemiş soğuklara yani ‘Büyük Kış’a sürükleyecektir. Bu kış, aralarında yaz olmayan üç normal kış boyunca sürecek. İnsanlık, yiyecek ve yaşamın diğer gereklilikleri için o kadar çaresiz hale gelecektir ki, tüm yasalar ve ahlâklar ortadan kalkacak ve yalnızca hayatta kalma mücadelesi kalacaktır. Bunların akabininde Kılıç ve balta çağı meydana gelecek; Öyle ki kardeş kardeşi, baba oğlu ve oğul babayı öldürecek.

Zamanın başından beri gökyüzünü güneşi ve ayı avlamaya çalışan  Skoll ve Hati adında kurtlar, en sonunda avlarını yakalayacaklar. Yıldızlar da yok olacak ve geriye siyah boşluktan başka bir şey bırakmayacak.  Evreni bir arada tutan büyük ağaç Yggdrasil titreyecek ve tüm ağaçlar ve hatta dağlar bile yere düşecek ve parçalanacak.

 Canavar kurt Fenrir’i geri tutan zincir kopacak ve canavar özgür olacak.

 Okyanusun dibinde yaşayan ve toprağı çevreleyen güçlü yılan Jormungand , derinliklerinden yükselecek ve denizleri karaya inerken bütün dünyanın üzerine dökecek.

 

Bu Sarsıntılar  Naglfar gemisini (“Tırnak Gemisi”) demirleyen yerlerinden sallayacak . Ölü kadın ve erkeklerin tırnak ve ayak tırnaklarından yapılan bu gemi sular altında kalmış toprağın üzerinde kolayca dolaşacak. Mürettebatı kaos ve yıkım güçleri olan devlerin bir ordusu olacak. Ve onun kaptanı , tanrıların kendisini bağladığı zincirlerden kurtulacak olan tanrılara hain  olan Loki’den başkası olmayacak.

Loki’nin bir tasviri

Gözlerinden ve burun deliklerinden ateş yakan Fenrir yeryüzünde koşacak, alt çenesi zeminde ve üst çenesi de gökyüzünün tepesinde olacak ve yolundaki her şeyi yutacak. Güçlü ve  devasa yılan Jormungand zehrini tüm dünyaya yayacak, hem toprağı, hem suyu hem de havayı zehirleyecek.

Gökyüzünün kubbesi bölünecek ve çatlaktan Muspelheim’den çıkan ateş devleri ortaya çıkacak. Elinde güneşten daha parlak alevli bir kılıçla Surt Onların lideri olacaktır ,  Bifrost’a yürüdüklerinde, tanrıların evi Asgard’a giden gökkuşağı köprüsü, kırılacak ve arkalarına düşecek.

 Boynuzdan yapılma Uğursuz Bir boru’dan bir Üfleme çalınacak; Bu , tanrılardan korktukları anın gelişini duyurmak için Gjallarhorn’u üfleyen ilahi nöbetçi Heimdall tarafından yapılacak. Odin endişeyle, en varlıklı olan Mimir’in başkanına danışacak .

Tanrılar, bu çatışmanın sonucuyla ilgili önceden ne söylediklerini bilmelerine rağmen, savaşa girmeye karar verecekler. Kendilerini silahlandıracak ve düşmanlarıyla Vigrid adlı bir savaş alanında buluşacaklar.

 

Odin, yanında, Valhalla’da  seçtiği insan savaşçılara ev sahipliği yapan Einherjar olduğu halde  Fenrir’le Çarpışacak. Odin ve erkeklerin şampiyonları, daha önce hiç kimsenin dövüşmediğinden daha fazla savaşacaklar. Ancak bu yeterli olmayacak. Fenrir, Odin’i ve adamlarını yutacak. Bu olayı takiben , Odin’in oğullarından biri olan Vidar öfkeyle yanıp tutuşacak, babasını öldüren    canavardan intikamını almak için harekete başlayacak. Ayaklarından birinde insan ayakkabıcılarının attığı tüm deri parçalarından yapılmış ve bu amaç için hazırlanmış ayakkabı olacak Vidar bunu kullanarak canavarın ağzını açacak. Sonra kılıcını Korkunç kurdun boğazından bıçaklayarak öldürecek.

 

Başka bir kurt Garm ve tanrı Tyr birbirlerini birbirlerinin sonu olacak ve birbirlerini öldürecekler. Heimdall ve Loki’de aynı şeyi yapacak ve Heimdall hilecinin ihanetine son bir son verecek, ancak kurnaz loki de tanrılara bu süreçte ellerinden gelenin en iyisini yapacak. Freyr ve dev Surt tanrısı da birbirlerinin sonu olacak. 

Asırlık düşmanlar Thor ve Jormungand, her ikisi de  sonunda diğerini öldürme şansına sahip olacak. Thor, büyük yılanı çekicinin darbeleriyle geriye doğru püskürtmede  başarılı olacak. Fakat yılan bu sırada onu o kadar zehirleyecek ki , uzun süre dayanamayacak; ölmeden önce dokuz adım atacak ve kanını zaten doymuş Vigrid toprağına ekleyecek.

O zaman dünyanın kalıntıları denize dökülecek ve boşluktan başka hiçbir şey kalmayacak . Yaratılış ve o zamandan beri gerçekleşen her şey, hiç olmamış gibi, tamamen geri alınmış olacak.adeta göz açıp kapatır gibi her şey bitecek.

Bazı Kaynaklar bunun efsanenin sonu olduğunu ve bunun  tüm efsaneler için geçerli  olduğunu aktarır. Ancak diğerleri, yeşil ve güzel olan yeni bir dünyanın sulardan yeniden doğacağına inanmaktadır. Söz konusu inanışa göre  Vidar ve diğer bazı tanrılar – Vali , Baldur , Hodr ve Thor’un oğulları Modi ve Magni – eski dünyanın çöküşüne dayanacak ve yeni dünyada neşeli bir şekilde yaşayacaklar. 

Bir erkek ve bir kadın olan Lif ve Lifthrasir, “Hoddmimir Ağacı” olarak adlandırılan bir yerde kendilerini felaketten gizlemiş olacaklar. Ve tüm olacaklardan sonra ortaya çıkacak ve kendilerini bulacakları yemyeşil toprakları dolduracaklar. Bir öncekinin kızı olan yeni bir güneş gökyüzünde doğacak. Tüm bunlara, yeni, yüce bir yönetici tarafından başkanlık edilecek.

Yazılarımızı paylaşarak bizlere destek olabilirsiniz.

Sağlıcakla…


MEHMET TOPRAK

MEHMET TOPRAK

Kuruculuğunu ve genel yayın yönetmenliğini üstlendiği wikikultur.com'da makaleler ve içerikler üretiyor.
http://www.wikikultur.com

Leave a Reply

Your email address will not be published.