Theogony: Titanların Savaşı | Mitolojik Hikaye Serisi #1

1. Theogony: Titanların Savaşı

Yunan Mitolojisi bize tanrılar, cesur kahramanlar, destansı maceralar, intikam ve aşk hikayeleri ile paha biçilmez bir hikaye mirası bıraktı. Yunan Mitolojisi hikaye ve masallarını ve öykülerin kapsaması için  birkaç cilt külliyata ihtiyacımız var. Ancak doğal olduğu gibi bu hikayelerden bazıları diğerlerinden daha çok seviliyor. Bu yazı serimizde Yunan Mitolojisindeki en ünlü 30 masalı anlatacağız. Bu yazımız ise masalların ilki ve yunan mitolojisinin başlangıcı olan Titanların savaşını içeriyor.

Hesiodos’un [titanların savaşı] Theogony’sine göre başlangıçta sadece Kaos vardı. Bu konu çok dikkatimi çeken bir konudur çünkü neredeyse her dünya mitolojisinde başlangıç mitleri bu şekilde başlar. Her zaman başlangıç kaostur, düzensizlik hakimdir sonrasında bir şey gerçekleşir ve hayat başlar. Yunan mitolojisinde karşılığı Chaos(Türkçe’de Kaos) olan bu duruma İskandinav mitolojisinde Ginnungagap denir. Ginnungagap İskandinav mitolojisine göre hayat başlamadan va rolan belirsilizlik, boşluk ve kaos durumudur. İşte bu tam olarak bahsettiğimiz konudur. Uzatmadan konumuza geçelim.

Dünya kaostan doana kadar karanlık kaos ve belirsilik heryeri kaplamıştı. Canlılık niyetine hiçbir şey yoktu, sadece boşluk ve düzensilik.. Daha sonrasında bu kaos ortamında Dünya oluştu, sonra dağlar ve denizler ardından güneş ve ay ve ardında yıldızlarla birlikte gökyüzü (Uranüs) oluştu.

Bunların gerçekleşmesinden sonra Uranüs ve Dünya bir araya geldi ve Titanları doğurdu. Ancak Uranüs, çocuklarından birinin tahta geçmesinden çok korkuyordu. Bu yüzden her birini Dünya’nın derinliklerine gömdü. Ancak Titanların en güçlüsü olan oğlu Cronus, onu yendi ve dünyanın lideri oldu. İki tanrı ve üç tanrıça doğuran Rhea ile evlendi: Bunlar Hades, Poseidon, Hera, Hestia ve Demeter’di.

Ancak Cronus, babasının korkusunu miras olarak aldı ve yavrularından birinin daha sonra tahtını alacağına ve kendisini öldüreceğine inanıyordu. Bu korku o kadar büyüdü ki çocukları doğduklarında onları yuttu. Ancak, Rhea altıncı bir çocuk daha bekliyordu ve onun diğer çocuklarıyla aynı kaderi paylaşacağından korkuyordu, bu yüzden gizlice Girit’te bir dağda doğum yaptı ve yeni doğmuş bebeği oraya sakladı. Çocuğa Zeus adını verdi. Ayrıca, Cronus’un yeni doğan bebek olduğunu düşünerek yutması için kundağa sarılı bir taş vererek Cronus’u kandırdı. Periler, Zeus’a baktılar ve bebeği keçi sütü ile beslediler. Büyüdüğünde, Zeus babasını buldu ve onu bir şarap ve hardal karışımı olan bi zehri içmesi için kandırdı, bu da midesinin parçalamasına neden oldu. Zeus’un ağabeyleri ve kız kardeşleri Cronus’un midesinden tamamen büyümüş halde çıktılar!

Titanlar ve Tanrılar arasındaki büyük Titanomachy, liderleri Zeus ile böyle başladı. Bu devasa savaş tam on yıl sürdü. Tanrılar Titanları yendi ve onları yeryüzünden çok  uzaktaki karanlık ve kasvetli bir yer olan Tartarus’a attı. Sonra tanrılar dünyanın hakimiyeti için Devlerle savaştılar.  Buna Gigantomachy dediler. Gigantomachy de çok uzun sürdü. Ancak tanrılar yine galip geldi. Böylece Zeus tüm dünyanın hükümdarı oldu. Daha sonrasında O ve diğer tanrılar Olimpos’a yerleşti.

Not: Titanların Savaşı ile ilgili yapılmış filmlere ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Etiketler

titanları savaşı, titanları savaşı nedir, titanları savaşı film, titanları savaşı theogony,titanları savaşı mitoloji, titanları savaşı nasıl başladı, titanları savaşı


MEHMET TOPRAK

MEHMET TOPRAK

Kuruculuğunu ve genel yayın yönetmenliğini üstlendiği wikikultur.com'da makaleler ve içerikler üretiyor.
http://www.wikikultur.com


Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published.