Thor | İskandinav mitolojisinde Şimşek Tanrısı

 

Şimşek Tanrısı Thor

Thor (Eski İskandinav dilinde Þórr), İskandinav mitolojisinde  şimşek ve gök görültüsü tanrısıdır.

Tanrıların babası Odin ve Dev Fjörgyn’in (Frigg) oğludur. Odin’den sonra gelen en önemli tanrı olarak kabul edilir. “Altın saçlı tanrıça” Sif ile evlidir. Diğer yazılarımızda Bugün modern dünyada kulllanılan Friday (Freya’s day) Cuma ve Wednesday(Odin’s day) Çarşamba günlerinden bahsetmiş ve İskandinav mitolojisinden Tanrıça Freya ve Tanrılar tanrısı Odin’den geldiğini belirtmiştik. Bunlar gibi Vikinglerde kutsal sayılan ve ‘’Gök görültüsü ve fırtına günü’’ olarak anılan , güne ise Thor’s day denilmiştir.

Tahmin edeceğiniz gibi o gün şu an kullanılan ‘’Thursday’’dir Türkçe karşılığıyla Perşembe olan bu gün Thor’a adanmıştır. Ayrıca Germen ülkelerinde Thor’un adı ‘Donar’dır. Almanca dilinde Perşembenin karşılığı ise Donar kelimesinden gelen Donnerstag’dır.

Thor’un kılları ve sakalı kırmızıya çalan bir renktedir.

Tanrıların en güçlüsü şimşek Tanrısı|Thor
Tanrıların en güçlüsü şimşek Tanrısı|Thor

Thor 1 Numara mı ?

Thor denince gök gürültüsü, şimşek, meşe ağaçları ve kuvvet akla gelir, Thor tüm Tanrıların ve Midgard’daki insanların koruyucusu ve en güçlüsüdür. Thor Tanrıların en güçlüsü olsa da, Tanrıların en zeki ya da en bilgeli’si değildir dolayısıyla birçok dev tarafından kandırılır.

Devler çok çabuk sinirlendiği  için onunla dalga geçmeyi gerçekten çok sever ve bunu sık yaparlar. Sık sık Thor’un çekici Mjölnir’i ele geçirmeye çalışsalarda asla başarılı olamazlar, çünkü Thor sinirlendiğinde, çok yüksek sesle bağırır gökyüzünde yıldırım oluşturur yıldırımlardan kıvılcımlar çıkar ve bu, devlerin korku içinde dağılmalarına neden olur. Mjölnir adlı çekiciyle Thor, devlerle savaşmayı çok sever.

Tanrıların en güçlüsü şimşek Tanrısı|Thor
Tanrıların en güçlüsü şimşek Tanrısı|Thor

Thor , Tanrılar memleketi Asgard’da eşi Sif ile birlikte  Thrudheim denilen evde yaşar. 540 odalı bu muazzam ev , Asgard’da bulunan en büyük evdir. Thor ve Sif , çocukları Trud ve Modi ile birlikte yaşar, Bu çiftin ayrıca evlat edindiği Ullr adında bir üvey oğluda vardır. Diğer çocukları ise sırayla şöyledir. Dev ismi Jarnsaxa olan Magni adında bir oğlu ve yılan olan  Thialfi adında erkek çocuğu ve Röskva adında bir kızı vardır.

Sağlıcakla…

Diğer yazılarımıza ulaşmak için tıklayınız.

Bizi Twitter’dan takip etmek için tıklayınız.

Görsel Kaynakları

https://pixabay.com/tr/photos/duvar-yaz%C4%B1s%C4%B1-thor-pencere-4338066/

https://pixabay.com/tr/illustrations/thor-avengers-mucize-s%C3%BCper-kahraman-4662335/

https://www.pexels.com/tr-tr/fotograf/acik-aksam-belli-belirsiz-carpmak-1114688/


MEHMET TOPRAK

MEHMET TOPRAK

Kuruculuğunu ve genel yayın yönetmenliğini üstlendiği wikikultur.com'da makaleler ve içerikler üretiyor.
http://www.wikikultur.com


Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published.