Tomris Uyar: Şans Tanımamız Gereken Şair #4

Şans Tanımamız Gerekenler listesinde artık şairlerimizde var. Biliyorsunuz ki Şans Tanımamız Gereken Şair listemizin son yazısında Ahmet Erhan yer almıştı. Şans Tanımamız Gereken Şair listemizin sıradaki ismi bir şair değil yazar peki neden şairler kısmında? Gelin cevabına birlikte bakalım.

Yazdığı sözlerini kelimeleri yanı sıra gözleriyle de süsleyen yazardır Tomris Uyar.

İkinci Yeni ekibinde yer almamasına rağmen İkini Yeniyi İkinci Yeni yapan kadındır esasında Tomris Uyar. Ülkü Tamer’in ilk aşkı Cemal Süreya’nın hiç dinmeyen ilhamı Turgut Uyar’ın eşidir Tomris Uyar.

Beni en çok etkileyen Tomris’e karşı olan aşkıyla Edip Cansever olmuştur. Hiçbir zaman şiirlerin öteye gidememiştir. Tomris ile olan ilişkisi hep platonik olarak kalmıştır. Edip Cansever öyle güçlüdür ki Edip’in aşkı her 15 Mart olduğunda Tomris’e şiir yazar. Çünkü Tomris Uyar’ın doğduğu gündür 15 Mart. Hatta bir şiirinde şöyle bahseder;

Ben seni uzun bir yolda yürürken görmedim ki hiç.
Seni görünce dünyayı dolaşıyor insan sanki
Hani Etiler’den Hisar’a insek bile
Bir küçük yaşındasın, boyanmış taranmışsın
Çok yaşında her zamanki çocuksun gene…
Dediğim gibi bence en çok Edip sevmiştir Tomris’i…

Tomris Uyar: Şans Tanımamız Gereken Şair #4
Tomris Uyar: Şans Tanımamız Gereken Şair #4

İkinci Yeni grubundan 4 şair Tomris Uyar’a hayranlık duymuştur gerçi ilgi duymamak imkânsız olurdu. Bir bakışı insanı şiir yazmaya itermiş, yani öyle diyorlar bence haksız değillerdir.

Hepimiz teşekkür etmeliyiz Tomris Uyar’a ilham olduğu şairler ne güzel şiirler çıkarttı okurlarına.

Biraz da Tomris Uyar’ın kaleminden bahsedelim güzel olduğu kadar birazda huysuzdu aslında bu da sözlerine yansımıştı tabi, yazılarını okurken aşkı hissedebilirsin hissetmemek çok zor olur zaten aşk yaşadığı adamlar kelimelerin piri tabii bu benim fikrim.

15 Mart 1941’de İstanbul’da, Tomris Gedik adıyla dünyaya geldi. Ailesi hukukçu olmasına rağmen yine de edebiyata çok düşkünlerdi. Çocuk yaşlarında annesinin yazılarına aşkla bakıyordu Tomris bu da onun küçük yaşta edebiyata karşı ilgisini başlatmıştı. Özel kolejde okurken okul gazetesinde başyazarlık yapmaya başladı Tomris Uyar ve bu zamanlar da Ülkü Tamer ile tanıştı Ülkü Tamer ile birbirini tamamlayan iki insan olmuşlardı ve evlilik kararı aldılar.

Her şey çok yolunda giderken Tomris’in Tamer’le olan evliliği birden son buldu. İkilinin hiçbir sorunu yoktu yani gözüken oydu.  Ancak birkaç aylıkken anne sütüyle boğulan kızları Ekin’in ölmesi, ikisinin de içinden uzun bir süre çıkamayacağı bir psikolojik sorun haline geldi ve çift evliliklerini sonlandırma kararı aldı. Tomris bu süre zarfında uzun bir süre evden dışarı çıkmadı.

Tomris Uyar: Şans Tanımamız Gereken Şair #4
Tomris Uyar: Şans Tanımamız Gereken Şair #4

Ankara’da Sanatseverler Derneği Lokali’nde tesadüfen tanıştı Tomris ile Cemal Süreya, arkadaşı Ülkü Tamer’le olan ilişkisini resmi olarak bitirmemişti henüz. Cemal Süreya ise Seniha Hanım’la hâlihazırda zaten evliydi.

Cemal Süreya arkadaşının eşi olduğu için Tomris Uyar’a karşı hep mesafeli yaklaştı ancak alkol kullandıkları bir gün ikisi de savunmasız kalınca eşlerinden ayrılıp ayrı bir eve yerleştiler ve 3 yıl süren güzel ve çalkantılı bir ilişki yaşadılar.

Cemal Süreya bana kalırsa en güzel şiirlerini Tomris sayesinde yazdı. Tomris’in Cemal Süreya’ya karşı olan aşkı da çok farklıydı Cemal’in ona karşı aşkını şöyle anlatıyordu;  “Her akşam işten çıkıp şıp diye eve damlıyordu Cemal Süreya. Bir gün Tomris Uyar, ‘biraz gez dolaş arkadaşlarınla falan buluş’ dedi.

Ertesi gün geç geldi Cemal Süreya, daha ertesi gün de hep geç geldi. Bu akşamlardan birinde, örtü silkelemek için pencereyi açan Tomris, apartmanın girişinde oturan Cemal’i gördü ve gerçek ortaya çıktı.

Her akşam iş çıkışı eve geliyor ama aşağıda oturup ‘gecikiyordu’ Cemal Süreya… Tomris Uyar tarafından durumun adı derhal kondu: Şahsiyet Rötarı…”

Tomris Uyar: Şans Tanımamız Gereken Şair #4
Tomris Uyar: Şans Tanımamız Gereken Şair #4

Ancak Cemal Süreya hep şunu savundu; “Asla şiirlerimden Tomris’ten bahsetmeyeceğim.” Ama şiirlerini okursanız gizlide olsa hep Tomris Uyar’dan bahseder çünkü hep biricik aşkım olarak adlandırmıştır. Tomris Uyar’ı, Cemal Süreya, ‘Tomris’e asla tamamen sahip olamayacağı’ fikrinden dolayı biricik aşkı Tomris’ini terk etti.

Bir süre sonra Turgut Uyar ile tanışan Tomris Uyar artık Turgut Uyar’ın ilham kaynağı olmuştu. Ama hiçbir zaman Turgut Uyar’ı çok sevdiğinden emin olamamıştı Tomris Uyar hatta aralarındaki geçimsizliği şu sözüyle anlatıyordu;

“Turgut, her an elinden kaçıracakmış gibi gereksiz bir kaygıyla yıpranacak; ben de hiçbir rekabetin söz konusu olmadığı bir alanda, boyuna birinci seçilmekten yorulacaktım.” Şeklinde ifade ediyor.

Çok büyük bir insandır Tomris Uyar, hiç şiir yazmamasına rağmen kim bilir kaç şiirin sebebi olmuştur…

4 Temmuz 2003 de İstanbul’da hayata veda etmiştir Sayın Tomris Uyar.

Eserleri

İpek ve Bakır (Bilgi, 1971)
Ödeşmeler (Sinan, 1973)
Dizboyu Papatyalar (Okar, 1975)
Gündökümü 1975 (Koza, 1976)
Yürekte Bukağı (Okar, 1979) – Sait Faik Hikâye Armağanı
Yaz Düşleri/Düş Kışları (Ada, 1981)
Sesler, Yüzler, Sokaklar (Hür, 1981)
Gecegezen Kızlar (Ada, 1983)
Büyük Saat (Can, 1984)
Rus Ruleti- Dön Geri Bak (1985)
Günlerin Tortusu 1980 – 1984, günce (Ada, 1985)
Yaza Yolculuk (Ada, 1986) – Sait Faik Hikâye Armağanı
Babayasaları, Anasözleri (Metis, 1989)
Yazılı Günler 1985 – 1988, günce (Can, 1989)
Sekizinci Günah (Can, 1990)
Otuzların Kadını (Can, 1992)
İki Yaka İki Uç (Gendaş, 1992)
Tanışma Günleri, Anları, günce (Can, 1995)
Aramızdaki Şey (Can, 1997)
İstanbul’da Zaman (Büke, 2000)
Gündökümü I – II (YKY, 2003)

Ödülleri

Evrenin Yapısı ile (Lucretius; Turgut Uyar ile),
1975 TDK Çeviri Ödülü; “Hiawata” ile Avni Dilligil Tiyatro Çeviri Ödülü; Yürekte Bukağı ile 1980 Sait Faik Hikâye Armağanı; Yaza Yolculuk ile
1987 Sait Faik Hikâye Armağanı; Murathan Mungan ve Nedim Gürsel ile birlikte kendisine verilen 1987 Haldun Taner Hikâye Ödülü’nü de yarışmaya katılmadığı gerekçesiyle kabul etmedi.

Bizi Twitter’dan takip etmek için tıklayınız.

Tavsiye İçerik

https://wikikultur.com/2020/09/28/pandemiye-ozel-uzaktan-tatil-google-maps/


Can Çevik

Can Çevik

Sanatın birleştirici gücüne inanan hissedip yazan ve ömrünün sonuna kadar yazmaya devam edecek biri...
https://wikikultur.com/


Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published.