Truva Kahramanı Odysseus’un Eve Dönüş Süreci

Truva Kahramanı Odysseus

Homeros’un epik destanı Odysseia, gezgin kahraman Odysseus’un öyküsünü anlatır. İthaka Kralı Laertes’in oğlu olan Odysseus ilk önce güzel Helena’yı eş olarak ister ancak ardından onu Spartalı Menelaos’a bırakır ve sadık Penelope ile evlenir. Ama Helena’yı korumaya yeminli olduğu için, Paris Truva’ya kaçırdıktan sonra, önce deli numarası yaptıysa da Troya Savaşı’nda onu geri almak için mücadele eder.

Odysseus Troya’nın yağmalanmasından sonra Athena’nın yardımı ile evine doğru destansı bir yolculuk yapar. İlk önce Polyphemos’un koyun sürüsünü güttüğü bir adaya gelir. Bu tek gözlü canavar Kiklop, Poseidon’un oğludur ve Odysseus ile tayfasını bir mağaraya kapatıp onları yemeğe başlar. Onlar da kaçabilmek için Polyphemos’a sarhoş olana kadar şarap verip gözüne yanan bir kazık saplarlar.

Ertesi gün canavar onları serbest bırakır. William Turner’ın “Odysseus Polyphemos ile Alay Ediyor” adlı resmi Odysseus’un gemisini uzaklaşırken ve su perilerini gemisine rehberlik ederken gösterir. Polyphemos bulutların arasından gözüken bir dağın bir parçasını oluşturur. Poseidon intikamını almak için Odysseus’un yolculuğunu uzun ve maceralı kılacaktır.

Odysseus büyücü Kirke’nin adasına geldiği zaman, adamlarının bazıları iksirinin tuzağına düşer ve domuza dönüşürler.

Kirke, Odysseus’u et ve yıllanmış şarapla besleyeceği bir sene daha kalması için ikna etmesine rağmen, Hermes’in verdiği bir panzehirle güçlenen Odysseus onları eski hallerine gelmelerini sağlar. Kirke, Waterhouse gibi ressamları büyülemiştir.

Waterhouse “Kıskanç Kirke” adlı resimde Kirke’nin Odysseus giderken denizi zehirlediğini gösterir.

Odysseus kaderini öğrenmek için ölülerin adasına doğru giderken Sirenler’in yakınından geçer. Onların tatlı nağmeleri gemicilerin kayalarda ölmelerine yol açar.

Gustave Moreau “Sirenler” adlı eserde onları taçları onları hoş bakireler olarak gösterir. Odysseus güvenli bir şekilde karaya çıkar ama aç olan tayfası ona itaat etmez ve Helios’un sürüsünü öldürür. Ceza olarak Zeus Odysseus’un adamlarını ve gemisini bir yıldırımla yok eder.

Güzel denizkızı Kallipso onu yedi yıl daha alıkoyar ve Odysseus onu terk ettikten sonra, deniz tanrıçası İno’nun yarımı ile bir deniz fırtınasını atlatır. Phaiakların adasına varan Odysseus Prenses Nausikaa tarafından bulunur. Bu sahne Rubens’in “Odysseus ve Nausikaa ile Bir Manzara” adlı eserinde görüntülenmiştir.

Bu arada Odysseus’un oğlu Telemakhos babasını aramak için muhafızı Mentor kılığına giren Athena’nın korumasında yola çıkar. Giambattista Tiepolo “Telemakhos ve Mentor” adlı eserde onları beraber yürürken gösterir.

Odysseus nihayet evine Phaiakların hediyeleriyle yüklü olarak dönerken Athena onu eşi Penelope’nin sanki kocası ölmüş gibi ona kur yapan taliplerin saldırısına uğradığı konusunda uyarır. Penelope’nin kocasının hayatta olup olmadığına dair hiç bir fikri yoktur ve kendini korumak için Laertes için bir kaftan dokumayı bitirir bitirmez evlenmeyi kabul eder.

Oysa kendisi bu kaftanı gündüz dokuyup gece ise sökerek taliplerini üç sene boyunca oyalamıştır. Giovanni Stradon’nun Floransa Eski Saray’daki resmindeki gibi, Penelope genellikle dokurken görülür. Odysseus haklı konumunu tekrar elde etmeye kararlıdır bu yüzden bir dilenci kılığına girerek Telemakhos ile bir plan tasarlar.

Büyük yayı ile silahlanan Odysseus Penelope’nin ödül olduğu bir okçuluk yarışmasına katılır ve Telemakhos ‘un yardımı ile bütün talipleri kılıçtan geçirir. Thomas Degeorge’nun ” Odysseus ve Telemakhos Penelope’nin Talipleri Katletmesi” resminde betimlendiği gibi..Böylece tekrar Penelope ve Odysseus birleşir.

 

 


MEHMET TOPRAK

MEHMET TOPRAK

Kuruculuğunu ve genel yayın yönetmenliğini üstlendiği wikikultur.com'da makaleler ve içerikler üretiyor.
http://www.wikikultur.com


Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published.